یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳

عواملی که سبب قحطی می‌شود

بنی اسرائیل

امام صادق (ع) فرمود بنی‌اسرائیل به گونه‌ای دچار قحطی شدند که چهارپایان و نسل آنها هلاک شدند. در این هنگام موسی بن عمران علیه‌السلام خدا را خواند.

به گزارش قدس آنلاین، حجت‌الاسلام عابدینی با توجه به داستانی از بنی‌اسرائیل گفت: امام صادق (ع) در روایتی فرمود إِنَّ بَنِی إِسْرَائِیلَ قُحِطُوا حَتَّی‌ هَلَکَتِ‌ الْمَوَاشِی وَ النَّسْلُ یعنی بنی‌اسرائیل به گونه‌ای دچار قحطی شدند که چهارپایان و نسل آنها هلاک شدند. در این هنگام موسی بن عمران علیه‌السلام خدا را خواند. خداوند خطاب به ایشان فرمود فَقَالَ یَا مُوسَی إِنَّهُمْ أَظْهَرُوا الزِّنَا وَ الرِّبَا وَ عَمَرُوا الْکَنَائِسَ وَ أَضَاعُوا الزَّکَاة؛ آنها زنا و ربا را آشکارا انجام می‌دهند؛ عبادتگاه‌ها را خیلی زیبا ساختند، اما زکات را رها کردند.

وی در توضیح روایت گفت:  یک موقع عمل گناهی هرچند قبیح، اما پنهان است. قبحش آشکار نشده است. از این جهت اثر وضعی آن، کمتر می‌شود. اما بنی‌اسرائیل این دو عمل را آشکارا انجام دادند. ما هم در جامعه مبتلا به مسائلی مثل ربا هستیم. عنوان ربا در برخی قرض‌ها دیده می‌شود. هیچ چیزی مثل ربا جامعه را از بین نمی‌برد. حتی در روایتی داریم اثر عمل ربا غیر قابل قیاس با زنا است. باید دستی بالا زد و کاری کرد تا جلوی راه‌های ربا گرفته شود، وگرنه  آثار منفی آن همه را در بر می‌گیرد. از طرفی، مسجد ساختن خوب است، اما چرا باید زینتی ساخت در شرایطی که مردم گرفتاری اقتصادی دارند. ساخت مسجد خیلی خوب است، اما در عین حال لزومی ندارد  به گونه‌ای زینتی ساخته شود که مردم با شکم گرسنه وارد آن شوند؛ یعنی آنجا آباد باشد و زندگی‌ها خراب.

منبع: خبرنگاران پویا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.