شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

۲۲ هزار میلیارد ریال صرف اجرای طرحهای صنعتی دهه فجر در خراسان رضوی شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ۴۱ طرح صنعتی با سرمایه‌گذاری ۲۲ هزار میلیارد ریال در این استان اجرا شده که به میمنت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مرور در دست بهره‌برداری قرار دارند.

به گزارش قدس آنلاین، محمدرضا مس‌فروش افزود: بهره‌برداری این طرحهای صنعتی در نقاط مختلف استان خراسان رضوی برای هزار و ۲۷۴ نفر از شهروندان شغل ایجاد کرده است.  

وی محل اجرای این طرحها را شهرستانهای سبزوار و جوین واقع در غرب خراسان رضوی، نیشابور و فیروزه در غرب میانه، خواف واقع در جنوب شرقی، کاشمر در جنوب غرب، بجستان و گناباد در جنوب، چناران در شمال، کلات در شمال شرقی، تربت‌جام در شرق، فریمان واقع در جنوب میانه و مشهد مرکز این استان اعلام کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: از این میان سه طرح صنعتی اجرا و تکمیل شده شامل تولید انواع هیدرو کربنها، قوطی مخصوص شیرخشک، انواع بیسکویت، کیک و کلوچه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در این استان به بهره‌برداری می رسند.  

مس فروش به فعالیتهای جاری در حوزه طرحهای صنعتی خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: ظرف ۱۰ ماه گذشته امسال ۲ هزار و ۹۰۵ طرح صنعتی شامل جوازهای تاسیس و طرحهای توسعه با حجم سرمایه‌گذاری ۴۹۴ هزار و ۴۲۲ میلیارد ریال و ۷۹ هزار و ۸۸۶ مورد اشتغالزایی در این استان اجرا شده است.  

وی افزود: این میزان فعالیت در حوزه طرحهای صنعتی خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه پارسال در تعداد ۴۶ درصد، در حجم سرمایه‌گذاری ۳۶۳ درصد و در ایجاد اشتغال ۳۹ درصد بیشتر است.  

او اضافه کرد: پارسال ظرف همین مدت، هزار و ۹۹۵ طرح با سرمایه‌گذاری ۱۰۶ هزار و ۷۴۸ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۵۷ هزار و ۵۴۵ نفر در خراسان رضوی اجرا شده بود.  

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین به وضعیت طرحهای صنعتی در دست اجرا در سطح این استان اشاره و بیان کرد: ۴۸۸ طرح صنعتی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، پیش‌بینی ۶۰ هزار و ۳۳۷ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای ۱۷ هزار و ۹۴۰ نفر در خراسان رضوی در حال اجراست.

مس فروش افزود: طرحهای صنعتی با پیشرفت بین ۴۰ تا ۵۹.۹ درصد نیز در استان خراسان رضوی شامل ۱۵۶ فقره با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۳۸ هزار و ۱۹۱ میلیارد ریال و ۶ هزار و ۲۸ مورد اشتغال است.

وی همچنین طرحهای صنعتی با پیشرفت ۱۰ تا ۳۹.۹ درصد را نیز شامل ۱۷۸ فقره با پیش بینی سرمایه گذاری ۲۴۴ هزار و ۱۴۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۲ هزار و ۴۰۹ نفر، طرحهای صنعتی با پیشرفت صفر تا ۹.۹ درصد را شامل چهار هزار و ۵۵۱ فقره با پیش بینی سرمایه گذاری ۶۱۸ هزار و ۹۷۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۲۷ هزار و ۲۵۲ نفر در سطح خراسان رضوی اعلام کرد.  

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به صدور گواهی و پروانه تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی در خراسان رضوی نیز اشاره و بیان کرد: امسال ۱۳ جواز تاسیس واحد فنی و مهندسی، ۹ مورد پروانه واحد فنی و مهندسی، ۱۵ مورد جواز تحقیق و توسعه و ۱۱ مورد پروانه تحقیق و توسعه برای طرحهای صنعتی استان صادر شده است.

مس فروش در خصوص معافیتهای گمرکی صادره ماشین‌آلات خارجی ظرف امسال هم گفت: ۱۴۱ مجوز صادره برای ورود ماشین‌آلات از گمرک به ارزش ۴۰ میلیارد و ۴۱ میلیون یورو امسال در این استان مشمول ۲ میلیارد و ۸۶۵ میلیون یورو معافیت حقوق گمرکی شد.  

وی ادامه داد: معافیتهای گمرکی صادره برای ماشین آلات خارجی شامل ۲۲ مورد در گروه صنایع معدنی، ۴۹ مورد در گروه صنایع فلزی، سه مورد در گروه چوب و سلولزی، ۳۶ مورد در گروه نساجی و پوشاک، ۱۸ مورد در گروه غذایی، ۱۸ مورد در گروه شیمیایی، ۱۷ مورد در گروه برق و الکترونیک است و ۱۲۶ مورد از ماشین آلات از کشورهای آسیایی و آفریقایی و ۱۵ مورد از کشورهای اروپایی و آمریکایی وارد خراسان رضوی شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: امسال ۱۷۰ مجوز صادره برای ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو مواد اولیه وارداتی به خراسان رضوی مشمول یک میلیارد و ۳۱ میلیون یورو معافیت گمرکی از محل تسهیلات ماده ۱۲۱ شدند.  

مس فروش افزود: این مجوزها ۹۱ مورد در گروه صنایع فلزی، ۷۷ مورد در گروه صنایع غذایی و آشامیدنی، ۹ مورد در گروه صنایع شیمیایی و دارویی و بهداشتی و آرایشی،  چهار مورد در گروه صنایع برق و الکترونیک و یک مورد در گروه خودرو و نیرو محرکه است.  

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.