چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶

آخرین خبرها از زلزله در سی سخت/ شمار مصدومان به ۴۰ نفر رسید

زلزله

 زلزله نسبتاً شدید شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا و یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

قدس آنلاین: مرکز لرزه‌نگاری کشور شدت این زمین لرزه را  ۵.۶ درجه در مقیاس ریشتر ثبت کرده است.  

زمان وقوع این زمین‌لرزه‌ ساعت ۲۲و ۵ دقیقه و۳۴ ثانیه چهارشنبه، ۲۹ بهمن ماه اعلام شده است.  

بر اساس اطلاع رسانی اورژانس کشور زمین لرزه ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت بیش از ۱۴ مصدوم داشته است. گفته می‌شود به برخی منازل مسکونی در شهر سی سخت آسیب‌های زیادی وارد شده است. این درحالی است که گزارش‌ها از بارش باران نسبتا شدیدی درمنطقه حکایت دارد.

سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان نیز گفت: تاکنون سه مصدوم بر اثر زلزله پادنا در منطقه بیده توسط نیروهای اورژانس شناسایی شده است.

عباس عابدی ظهار داشت: بیمارستان‌های سمیرم و شهرضا نیز در این زمینه در حالت آماده باش هستند.

این زلزله شدید در شهر دهدشت نیز احساس شد. همچنین این زلزله‌ در بخش‌هایی از استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس نیز احساس شد.

گفتنی است که این زمین لرزه که در ۱۰ کیلومتری شهر سی سخت، ۱۹ کیلومتری کمه اصفهان و ۲۴ کیلومتری شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد و این شهر را نیز لرزاند.

در پی این زمین لرزه که مدت زیادی به طول انجامید مردم به خیابان‌ها ریختند.

برق دنا وصل شد

فرماندار شهرستان دنا گفت: منازل مسکونی زیادی در شهرستان دنا در پی زلزله ۵.۶ ریشتری ترک خورده اند.

عبدالحمید پناهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: برق شهرستان دنا قطع شد که با تلاش نیروهای اداره برق هم اکنون برق وصل شد.

وی افزود: تاکنون گزارشی از تلفات انسانی ناشی از این زمین لرزه به ما داده نشده است.

وی تصریح کرد: هوای شهر سی سخت به دلیل کوهستانی بودن منطقه  بسیار سرد است و بیشترنقاط شهر به علت بارش برف هنوز سفید پوش است.

وی اضافه کرد: آب آشامیدنی شهر سی سخت قطع شده و نیروهای خدمات رسان در حال تعمیر شبکه توزیع آب آشامیدنی  هستند.

فرماندار سی سخت: زمین لرزه خسارت های مالی در بر داشته است

ریزش کوه و انسداد جاده

 ریزش کوه محور یاسوج به سی سخت را مسدود کرد.

 بر اساس اطلاعات مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای کشور محور یاسوج - سی سخت به دلیل ریزش کوه محور فوق تا اطلاع بعدی مسدود می‌باشد.

این محور با ریزش در چندین منطقه رو به رو شده است.

همچنین یکی از تونل‌های جاده یاسوج به اصفهان دچار ریزش شده است.

استاندار در منطقه

حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز به‌منظور نظارت میدانی بر عملیات امدادرسانی وارد شهر سی‌سخت شده است.  

سیدامان‌اله جهان‌بین ‌مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد در گفت وگو با  تسنیم اظهار داشت: پس از وقوع این زمین لرزه بلافاصله تیم‌های ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شدند.

وی با بیان اینکه‌ به کل استان آماده‌باش اعلام شده است، ‌ادامه داد: هماهنگی‌ با استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و فارس برای پشتیبانی‌های احتمالی صورت گرفته است و به دهیاران اعلام کرده‌ایم گزارش‌های لازم را سریعاً اعلام کنند. ‌

به گزارش تسنیم سردار خرمدل فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ‌گردان‌های عملیاتی و یگان‌های امدادی سپاه و بسیج به سمت مناطق آسیب‌دیده گسیل داده شده‌اند.

وی با بیان اینکه امکانات درمانی سپاه و بسیج در آمادگی کامل برای امدادرسانی به مردم زلزله‌زده هستند، افزود: ماشین آلات و ظرفیت خودرویی سپاه برای آواربرداری و نجات آسیب دیدگان در حال امدادرسانی و تقسیم مناطق برای امداد هدفمند هستند.

دستور وزیر بهداشت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دنبال زلزله ۵.۶ ریشتری در منطقه مرزی استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد به سازمان اورژانس، سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوطه دستور آماده باش و بررسی ابعاد واقعه را ابلاغ کرد.

به گزارش وزارت بهداشت، در پی گزارش مقدماتی وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ در مقیاس ریشتر در منطقه مرزی استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویر احمد، حوالی سی سخت، وزیر بهداشت به سازمان اورژانس کشور، دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های مربوطه و سازمان غذا و دارو، دستور آماده باش، بررسی عاجل ابعاد واقعه و تامین نیازهای احتمالی امدادی، بهداشتی و درمانی مناطق آسیب دیده را ابلاغ کرد.

اعزام آمبولانس به سی سخت

هم چنین رئیس اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و سه دستگاه آمبولانس از نیروهای اورژانس به شهر سی سخت اعزام شده است.

جهانبخش وحدت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود : ارزیابی های اولیه در حال انجام است.

وی در خصوص آمار مصدومان و تلفات انسانی ناشی از زلزله ۵.۶ دهم ریشتری در سی سخت اظهار کرد: تاکنون گزارشی از تعداد مصدومان به دست ما نرسیده است.

گزارش ترک خوردگی منازل رسیده، منتظر اعلام تلفات انسانی هستیم

فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: گزارشی از تلفات انسانی و مصدومین ناشی از زلزله ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز به دست ما نرسیده است.

شاهرخ کناری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: گزارشات زیادی از ترک خوردگی منازل مسکونی در شهرستان بویراحمد به دست ما رسیده اما تاکنون از مصدومین و تلفات انسانی گزارشی نرسیده است.

وی اظهار کرد : ستاد بحران شهرستان بویراحمد در حال تشکیل جلسه است، تا آخرین وضعیت زمین لرزه ۵.۶ ریشتری سی سخت و یاسوج را بررسی کنیم.

ارسالی از سوی مخاطب ایسنا در منطقه

 محورهای یاسوج - سی سخت ریزش کرده است

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد ساعتی پس از وقوع زلزله گفت: تعداد مصدومان در ساعت اولیه بعد از وقوع زلزله امشب ۲۳ نفر اعلام شد.  

محمد محمدی به ایسنا گفت: تعدادی از منازل مسکونی شهر سی سخت تخریب و تعدادی نیز دچار خسارت شدند.

وی ادامه داد: تا الان این زلزله تلفات جانی نداشته و تعدادی از مصدومان نیز مداوا شدند و بقیه نیز تحت درمان هستند.
محمدی اعلام کرد: در پی این زمین‌لرزه آب برق و گاز شهرستان دنا قطع شد که با تلاش نیروهای دستگاه های خدمات رسان وصل شدند.

وی تاکید کرد: هم چنین محور سی سخت_ یاسوج و راه‌های روستایی در شهرستان دنا ریزش‌ داشته اند.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این زمین‌لرزه در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد و به منازل مسکونی در روستاها خسارت وارد کرده است.

وی در خصوص ریزش دو تونل محور یاسوج_ اصفهان بیان کرد که این تونل ها ریزش هایی داشتند که با تلاش نیروهای راهداری در حال بازگشایی است.

خسارت جانی از سی سخت گزارش نشده است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون خسارت جانی از  زلزله ۵.۶ ریشتری سی‌سخت گزارش نشده است.

سید امان‌الله جهانبین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: آب و برق منطقه قطع شده است و تیم‌های ارزیاب اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در حال حرکت به سمت سی‌سخت هستیم، گفت: استاندار دستورات لازم را داده و ما هم به استان اعلام آماده باش داده ایم.

وی با اشاره به هماهنگی با استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس گفت:  ۷ تیم ارزیابی به منطقه حادثه دیده از زلزله در شهرستان دنا و بویراحمد اعزام شده است.
 

تمام تاسیسات گردشگری سی سخت در اختیار مردم قرار گرفت

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد درپی وقوع زلزله در شهرستان دنا گفت: تمام تاسیسات گردشگری در اختیار مردم قرار می گیرد.

مجید صفایی افزود: تاسیسات گردشگری امکانات رفاهی جهت اسکان مردم را دارد.

دبیر اجرایی ستاد خدمات سفر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در این تاسیسات سکوی نشینمن، آلاچیق، سرویس بهداشتی، ابخوری و دیگر امکانات وجود دارد.

نیروهای امدادی به سی سخت اعزام شدند 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد، که به همراه تیم های امدادی در ساعت اولیه وقوع زلزله در سی سخت حضور یافتند، گفت: نیروهای اعزام سریع هلال احمر، بحران و امدادی و ارزیاب به شهرستان دنا اعزام شدند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: مسئولان و نیروهای امدادی و عملیاتی در شهرستان دنا در پی وقوع زمین لرزه پنج و شش دهم ریشتری امشب در این شهرستان به حالت آماده باش درآمدند.

وی با  تاکید بر اینکه این زمین لرزه خسارت جانی در پی نداشت، از مردم خواست که از تردد در محور سی سخت خودداری کنند.

مقام ارشد اجرایی استان، گفت: نشست اضطراری تیم مدیریت بحران در محل سالن بحران استانداری در حال برگزاری است.

ارسالی از سوی مخاطب ایسنا در منطقه

تعداد مصدومان به ۲۵ نفر رسید

معاون پشتیبانی جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: تاکنون ۲۵ نفر زخمی سطحی این زمین لرزه داشته که دو نفری که وضعیت وخیم داشتند به بیمارستان یاسوج اعزام شدند.

بهمن چراغ‌سحر در ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: ۷ تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه زلرله زده سی سخت اعزام شده است.

وی افزود: پنج دستگاه خودرو کمک دار و ۳ دستگاه آمبولانس به مناطق زلزله زده برای کمک به امداد رسانی اعزام شدند.

معاون پشتیبانی جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دو کامیون حامل پتو، چادر، مواد غذایی، نایلون، و والور به مناطق زلزله زده سی سخت اعزام شده و هم چنین دو کامیون دیگر در حال بارگیری است.

برای اسکان مردم شهر سی‌سخت مشکلاتی داریم

محمد محمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: برای اسکان مردم شهر سی‌سخت مشکلاتی داریم که جمعیت هلال احمر استان در حال تنظیم  و اندیشیدن تمهیدات لازم برای اسکان و تامین سیستم گرمایشی است.

وی ادامه داد: وضعیت برق در شهر سی سخت مرکز شهرستان هنوز مشکل دارد و نیروهای شرکت برق در حال تلاش برای رفع مشکلات این شهر هستند.

راهداری در حال آواربرداری از جاده های روستایی است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون راهداری در حال تلاش برای آواربرداری از جاده های روستایی و محور های یاسوج - سی سخت و یاسوج - اصفهان است.

محمدحسین نصیری راد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: هیچ مشکلی در خصوص راه های ارتباطی شهرستان دنا وجود ندارد، اما ریزش هایی در برخی محورها داشتیم که با تلاش راهداران ریزش برداری شده است.

وی اظهار کرد: از مردم تقاضا دارم که به شهر سی سخت سفر نکنند تا امدادرسانی بهتر و راحت تر صورت گیرد. در محورهای مواصلاتی به شهرستان دنا شاهد بارندگی هستیم و احتمال بارش برف و یخبندان وجود دارد، بنابراین از مردم انتظار داریم که به این شهر از سفر نکنند.

در پی وقوع لزله هتل"دال دنا"سی سخت خسارت دید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پی وقوع زلزله در شهر سی سخت، متاسفانه به هتل دال دنا خسارت جدی وارد شده است.

این عکس از سوی میراث فرهنگی استان در اختیار ایسنا قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد، مجید صفایی شامگاه چهارشنبه ۲۹بهمن ۹۹ افزود: مجتمع اقامتی و رفاهی دال دنا به دلیل نزدیک بودن با کوه دنا و احتمالا ریزش کوه، متاسفانه دچار خسارت زیادی شده است.

او ‌افزود: برخی دیگر از اردوگاه های گردشگری در شهر سی سخت دچار خسارت شده که تیم ارزیاب این اداره کل در حال ارزیابی است.

صفایی ادامه داد: کارشناسان ارزیاب این اداره کل نیز برای بررسی خسارت به اثار تاریخی شهرستان دنا نیز به منطقه اعزام شده اند.  

 آمادگی کامل نیروهای امدادی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی در شهر سی سخت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با حضور در شهر سی سخت در جریان روند عملیات امدادرسانی قرار گرفت.

دکتر پرویز یزدان‌پناه از ارسال یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به سی سخت خبر داد و افزود: چهار دستگاه آمبولانس جهت استقرار و سه دستگاه آمبولانس برای ارزیابی و آماده باش صد در صدی نیروهای عملیاتی اورژانس ۱۱۵ و نیز تیم‌های ارزیاب و واکنش سریع برای بررسی وضعیت به محل اعزام شدند.

وی ادامه داد: همه نیروهای امدادی و درمانی هم اکنون در آمادگی کامل بوده و اقدامات لازم صورت پذیرفته است. این نیروها تا پایدار شدن وضعیت، در حالت آماده باش خواهند ماند.

دکتر یزدان پناه تاکید کرد: از شهروندان درخواست می‌شود که در صورت وقوع زمین‌لرزه، خونسردی خود را حفظ کرده و از دویدن به هنگام زلزله جدا پرهیز کنند، مواظب کودکان و افراد مسن باشند و از خوابیدن یا نشستن زیر پنجره‌های شیشه‌ای خودداری کنند.

ارسالی از سوی مخاطب ایسنا در منطقه

بیش از ۶۰ درصد منازل مسکونی شهرستان دنا خسارت دیده اند

فرماندار شهرستان دنا گفت: تاکنون ۳۰ نفر مصدوم ناشی از زلزله ۵.۶ ریشتری در شهرستان دنا داشته‌ایم که از این تعداد ۸ نفر به مراکز درمانی یاسوج اعزام شدند و ۲۲ نفر نیز به صورت سرپایی درمان شدند.

عبدالحمید پناهی درگفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته تاکنون بیش از ۶۰ درصد منازل مسکونی شهرستان دنا در پی این زمین‌لرزه آسیب دیدند و سکونت در این منازل غیر ممکن است.

وی اظهارکرد: شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا بیشترین خسارات را داشت.

اردوگاه اسکان اضطراری در شهرستان دنا راه اندازی می شود/ مردم از تردد در محور سی سخت خودداری کنند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از راه اندازی اردوگاه اسکان اضطراری با همه امکانات در شهرستان دنا خبر داد و گفت: در پی این زلزله خسارت جانی نداشته ایم و تاکنون ۳۰ نفر مصدوم شدند.

حسین کلانتری در گفت وگوی زنده تلویزیونی با شبکه دنا، با تاکید بر این که به محض آگاهی از وقوع زلزله شورای تامین و مدیریت بحران به سمت شهر سی سخت اعزام شدند، گفت: ورودی های شهر سی سخت توسط تیم های ارزیاب کنترل شده است.

استاندار با اشاره به راه اندازی اردوگاه اسکان اضطراری افزود: این اردوگاه ها برای حضور خانواده هایی است که نگران پس لرزه ها هستند پیش بینی شده است.

کلانتری با تاکید بر این که آب، برق و گاز مناطق زلزله زده وصل است، تصریح کرد: در خدمات رسانی مشکل خاصی وجود ندارد.

مقام ارشد اجرایی استان خاطرنشان کرد: مردم برای تامین جبران خسارت نگران نباشند.

کلانتری با اشاره به هماهنگی و تماس با مدیریت بحران کشور، سازمان هلال احمر و استان های معین، تاکید کرد: مجموعه مدیریت بحران استان، سپاه، بسیج، هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی و ...از ساعات اولیه پای کار هستند و خدمات رسانی انجام می شود.

وی از مردم  خواست تا از تردد غیر ضروری به شهر سی سخت خودداری کنند تا امداد رسانی با مشکل رو به رو نشود.

استاندار افزود: با توجه به بارندگی و لغزندگی جاده امکان تصادف وجود دارد و مردم بدون دلیل به سمت شهر سی سخت حرکت نکنند.

کلانتری تاکید کرد: مردم  اخبار و اطلاعات را از طریق ستاد بحران، صدا و سیما و رسانه های رسمی دنبال کنند.

وی گفت: انتظار می رود از انتشار شایعه خودداری شود تا آرامش مردم برهم نخورد.

کلانتری با تاکید بر اینکه دستگاه های خدمات رسان استان در شهر سی سخت در حالت آماده باش قرار دارند، عنوان کرد: تیم های ارزیاب در روشنایی فردا خسارات وارده را با دقت بیشتری بررسی و به مردم اطلاع داده می شود.

آمادگی هلال احمر برای ارسال ١٠٠٠ چادر به منطقه وقوع زمین لرزه

رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر از آمادگی برای ارسال ١٠٠٠ دستگاه چادر به محل وقوع زمین لرزه ۵.۶ مرز بین اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

مهدی ولیپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و خوزستان اعلام آماده باش شد و هم چنین ۱۴ تیم ارزیاب و امدادی، ۸ تیم از کهگیلویه و بویراحمد ۶ تیم از اصفهان به محل اعزام شدند.
 
وی با اشاره به وضعیت جوی منطقه و بارش باران، از تخریب برخی از منازل و ابنیه در شهر سی سخت و روستاهای اطراف خبر داد و گفت: آمادگی ارسال ۱۰۰۰ دستگاه چادر مسافرتی از استان‌های اصفهان، فارس، خوزستان و چهارمحال و بختیاری به محل وقوع زمین لرزه را داریم.

با دستور رئیس جمعیت هلال احمر ۴ استان به حالت آماده باش درآمدند

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: دستورات لازم به ۴ استان کهگیلویه و بویراحمد-چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس داده شده است. در حال حاضر علاوه بر اعزام تیم‌های ارزیابی و امدادی به کانون زلزله، هر ۴ استان در حالت آماده با کامل به سر می‌برند، هم چنین چادر و اقلام امدادی آماده شده و به مناطق زلزله‌زده ارسال خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر همتی در پی زلزله ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا و یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، در خصوص میزان خسارت احتمالی گفت:تاکنون خسارت جانی از زلزله ۵.۶ ریشتری سی‌سخت گزارش نشده است اما آب و برق منطقه قطع شده است و تیم‌های ارزیاب اعزام شدند.

تعداد مصدومان به ۴۰ نفر رسید

رئیس اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد از افزایش تعداد مصدومان زلزله ۵.۶ ریشتری در سی سخت به ۴۰ نفر خبر داد.

جهانبخش وحدت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: تاکنون حدود ۲۶ نفر از مصدومان با آمبولانس های اورژانس به بیمارستان‌های شهر یاسوج انتقال داده شدند.

وی اظهار کرد: تاکنون گزارشی از فوت ناشی از زلزله سی‌سخت گزارش نشده است.

درخواست نماینده مردم بویراحمد و دنا از مسئولان؛ ارائه خدمات و امدادرسانی در کمترین زمان ممکن صورت گیرد

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با مسئولان کشوری،   امدارسانی سریع و به موقع به زلزله زدگان را خواستار شد و گفت: مردم را نباید تنها گذاشت.

مهدی روشنفکر در تماس تلفنی با اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، همتی رئیس جمعیت هلال احمر و قوسیان دبیرکل جمعیت هلال احمر خواستار خدمات دهی مناسب، به موقع و سریع به زلزله‌زگان شد.

وی با اشاره به اینکه بنا به گزارش‌های دریافتی مردم از منزل خارج شده‌اند و بدون شک شب سرد و سختی را خواهند داشت، ادامه داد: خسارت وارده به بخش‌های مختلف از جمله منازل مسکونی توسط مسئولان و متولیان امر ارزیابی شود.

نماینده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن تقدیر از امدادگران هلال احمر، تکنسین اورژانس ۱۱۵، نیروهای آتش نشانی و دیگر دستگاه‌های عضو ستاد بحران، افزود: هلال احمر برای وارد کردن اقلام و کالاهای مورد نیاز احتمالی تدبیری بیندیشد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.