چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴

حمیدرضا شاه‌آبادی و کتابخانه‌های سیار؛ نامزدهای جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۲

جایزه جهانی آسترید لیندگرن

کانون پرورش فکری کودکان برای دومین سال پیاپی، حمیدرضا شاه‌آبادی و کتابخانه‌های سیار خود را به عنوان نامزد دریافت جایزه جهانی آسترید لیندگرن معرفی کرد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، با بررسی‌هایی که از آثار نویسندگان صورت گرفت، تصمیم بر آن شد که نامزدهای سال گذشته‌ی کانون «حمیدرضا شاه‌آبادی» در حوزه نویسندگی و در بخش پروژه‌های ترویج کتاب‌خوانی نیز، «کتابخانه‌های سیار» کانون در سال ۲۰۲۲ بار دیگر برای دریافت این جایزه معتبر معرفی شوند.

جایزه جهانی آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ با هدف دسترسی کودکان دنیا به داستان‌های خوب از سوی دولت سوئد راه‌اندازی شد. این جایزه به صورت سالیانه به یک فرد یا یک سازمان برای مشارکت ویژه در زمینه ادبیات کودک و نوجوان تعلق می‌گیرد. این جایزه (با مبلغ پنج میلیون کرون سوئد) بزرگترین جایزه جهانی ادبیات کودک و نوجوان و دومین جایزه بزرگ ادبی بعد از جایزه اسکار به شمار می‌رود.

آسترید لیندگرن، نویسنده صاحب‌نام سوئدی و صاحب کتاب‌هایی چون «پی پی جوراب بلند» و «کارلسون روی بام» است. وی در سال ۲۰۰۲ در سن ۹۴ سالگی دیده از جهان فرو بست. دولت سوئد برای گرامیداشت یاد وی مسابقه‌ای جهانی با نام او پایه‌گذاری کرد که هر ساله در این کشور برگزار می‌شود.

به گفته‌ مسئولان برگزاری این جایزه؛ امسال ۲۵۰ هیئت انتخاب از ۹۷ کشور جهان برای معرفی نامزدهای خود به این مسابقه معرفی شده‌اند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک و انجمن نویسندگان ایران چهار هیئت‌ معرفی کاندیدا از ایران برای جایزه سال ۲۰۲۲ هستند.

برنده سال گذشته این مسابقه ژان کلود مورلوا Jean-Claude Mourlevat نویسنده کودک و نوجوان فرانسوی بود که کتاب‌های خود را بر پایه افسانه و خیال به تصویر می‌کشد به طوری‌که نمونه‌ی مشابه آن در هیج جای دیگر پیدا نمی‌شود. او از سال ۱۹۹۷ کار خود را آغاز کرده است و تاکنون کتاب‌هایش به ۲۰ زبان ترجمه شده است.

مراسم اهدای جایزه جهانی آسترید لیندگرن روز ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.