دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵

هم‌زمان با افزایش خبرها درباره عملیات ادلب

خروج نخستین گروه غیرنظامی از ادلب سوریه

4

گذرگاه ابوالظهور در استان ادلب - که تحت کنترل مخالفان مسلح است- از ظهر امروز دوشنبه باز شد و قرار است به مدت چهار روز برای خروج افراد غیرنظامی باز بماند.

به گزارش قدس آنلاین، ظهر امروز دوشنبه گذرگاه «ابوالظهور» در شرق شهر ادلب واقع در شمال غرب سوریه باز شد.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که پس از گشودن این گذرگاه، افراد غیر نظامی از مناطق تحت اشغال گروه تروریستی جبهه النصره به سمت مناطق تحت تسلط دولت سوریه سرازیر شدند.

استان ادلب، تنها استانی در سوریه است که پس از موفقیت‌های دو سه سال اخیر ارتش سوریه، هنوز تحت اشغال گروه‌های مسلح معارض و تروریستی است.

گشایش این گذرگاه پس از تلاش طرف روس و هماهنگی با دولت سوریه انجام شد؛ به گونه‌ای که عبور امن افراد غیر نظامی از این گذرگاه تأمین شود.

پس از عملیات موفق ارتش سوریه در جنوب این کشور و پاکسازی ریف دمشق از گروه‌های مسلح، زمزمه‌ها برای پاکسازی استان ادلب سوریه افزایش یافته است و یکی از مقدمات این امر، خروج غیرنظامی‌ها از مناطق درگیری است.

خبرنگار اسپوتنیک که در منطقه ابوالظهور حضور دارد، اعلام کرد که «سربازان روس بر فعالیت این گذرگاه نظارت دارند و عبور امن افراد غیر نظامی را تأمین می‌کنند».

وی تأکید کرد که گروههای پزشکی روس نیز توصیه‌های پزشکی را به افراد غیر نظامی که به این گذرگاه رسیده‌اند، ارائه می‌دهند.

مسئولان سوری از چند روز پیش اعلام کردند که قصد دارند گذرگاه ابوالظور را به مدت 24 ساعت پس از هماهنگی با طرف روس باز کنند، ولی تصمیم باز کردن این گذرگاه که قرار بود پنجشنبه گذشته انجام شود، به تعویق افتاد.

یک منبع میدانی اعلام کرد که تصمیم بستن این گذرگاه پس از به دست آوردن اطلاعاتی بود که از چراغ سبز به گروههای داعش و جبهه النصره برای آغاز عملیات انتحاری در این گذرگاه حکایت داشت.

به گزارش اسپوتنیک، چند روز پیش نیز افسران تُرک در یکی از پستهای ایست و بازرسی خود در شمال حماه، پس از دیدار با افراد سرشناس و سرکرده های گروههای مسلح حماه و ادلب به آنان اعلام کردند که به سمت گذرگاه نروند و به آنچه مسئولان سوری درباره آغاز عملیات نظامی در ادلب می‌گویند، توجهی نداشته باشند.

در همین راستا، شبکه خبری العالم هم ضمن اعلام خبر خروج نخستین گروه از افراد غیر نظامی از این گذرگاه، گزارش داد که این گذرگاه به مدت چهار روز باز خواهد بود.

منابع محلی حاضر در ادلب هم روز گذشته اعلام کردند که شمار کسانی که جبهه النصره بازداشت کرده به بیش از 50 نفر رسیده است. افراد بازداشتی قصد داشتند از ادلب خارج شوند.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.