جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱

کمیسیون اروپا عربستان سعودی را به لیست سیاه پولشویی اضافه می‌کند

ب

طبق گزارش امروز جمعه روزنامه «فایننشال تایمز» کمیسیون اروپا هفته آینده عربستان سعودی را به لیست سیاه پولشویی اضافه می‌کند.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، یک رسانه غربی خبر داده که کمیسیون اروپا هفته آینده نام عربستان سعودی را به لیست سیاه پولشویی خود اضافه می‌کند.

«فایننشال تایمز» گزارش داده که علیرغم مقاومت‌های آلمان، فرانسه و انگلیس، کمیسیون اروپا در تدارک برای قرار دادن نام عربستان سعودی و پاناما به لیست سیاه کشورهایی است که نتوانسته‌اند با پولشویی مقابله کنند.

طبق این گزارش، مقام‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند که کمیسیون اروپا هفته آینده لیست سیاه پولشویی را  تصویب می‌کند، لیستی که شامل عربستان سعودی و بیش از 20 منطقه دیگر خواهد بود.

فایننشال تایمز در این گزارش خبر داده که تصمیم کمیسیون اروپا درباره عربستان سعودی، سبب تنش بین این نهاد با بزرگترین اعضای اتحادیه اروپا شده است.

دیپلمات‌های اروپایی به این روزنامه خبر دادند،  دولت سعودی و متحدانش شامل آمریکا برای جلوگیری از قرار دادن ریاض در لیست سیاه پولشویی کمیسیون اروپا طی هفته‌های اخیر لابی‌های زیادی کرده‌اند.

طبق گزارش این روزنامه انگلیسی، رهبری مخالفت‌ها با این اقدام کمیسیون اروپا را دولت‌های انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، بلژیک و یونان برعهده گرفته‌اند و آنها در نشست اخیر سفرای اروپایی از لیست سیاه کمیسیون اروپا انتقاد کردند.

بر اساس این گزارش، دولت انگلیس ضمن تاکید بر «نگرانی‌های جدی» این کشور درباره اقدام کمیسیون اروپا، اعلام کرده که قرار دادن نام کشورها در لیست سیاه پولشویی به انجام مذاکرات و مشورت‌های بیشتر دولت‌های اروپایی نیاز دارد.

فایننشال تایمز گزارش داد: «فرانسه بر این موضوع تاکید کرده که اگرچه شناسایی کردن مناطق (از منظر پولشویی) یک موضوع فنی و تکنیکی است اما این اقدام اقدامی بسیار سیاسی است».

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.