چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲

وزیر بهداشت در گفتگو با قدس آنلاین:

طرح فشار خون ۵۰ درصد بیشتر از هدفگذاری به موفقیت رسید/ نمی‌دانم صدا و سیما این کارشناس‌ها را از کجا می‌آورد!؟

آرش خلیل‌خانه

سعید نمکی

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در طرح ملی کنترل فشا خون مورد بررسی قرار گرفتندبه قدس آنلاین گفت: این برنامه ۵۰ درصد بیش از هدف گذاری اولیه به توفیق دست یافت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با قدس آنلاین درباره دستاوردها و میزان موفقیت طرح ملی کنترل فشار خون، اظهار داشت: هدفگذاری ما این بود که فشار خون ۲۰ میلیون از ۴۰ میلیون جمعیت ۳۰ تا ۷۰ ساله را قرار بود کنترل کنیم ولی با همراهی و هوشیاری مردم و دقت و پیگیری همکارانمان و همکاری دیگر ارگانها و دستگاه‌ها   به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیدیم که ۵۰ درصد بیشتر از هدفگذاری ما بود.

وی افزود:حدود ۱۰ ملیون نفر مواردی بود که قبل از مرحله فشار خون بودند که کل این گروه از این به بعد تحت کنترل قرار خواهند گرفت و با پیامک به مراکز فراخوانده شده و آموزش‌های لازم را خواهند دید و نزدیک ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به فشار خود پیدا کردیم که اینها به شدت می‌تواند در کاهش عوارض و مرگ و میرهای آتی اثر گذار باشد.  

وی همچنین در خصوص هزینه دولت برای طرح فشار خون و عدم هماهنگی رسانه‌ای گفت: البته ما هیچ میزانی بیشتر از آنچه بودجه دانشگاه‌ها بود به آنها برای اجرای این طرح پول ندادیم. در دل همان فعالیت‌های معمولی ما در ۴۰ هزار مرکزی که در کل کشور ایجاد شد، با همان بودجه سال  ۹۸ است که در اختیار دانشگاه‌ها بود.

وزیر بهداشت در واکنش به پخش  یک برنامه تلویزیونی که همزمان با طرح کنترل فشار خون پخش شد و توصیه کارشناس این برنامه به مصرف نمک برای تنظیم فشار خون به خبرنگار قدس آنلاین گفت: من به رئیس صدا و سیما این ممضوع را متذکر شدم و گفتم نمی‌دانم این کارشناسان را از کجا می‌آورندکه در اوج  یک حرکت بزرگ ملی برای سلامت مردم چنین حرف به شدت غیر علمی و بی منطق از یک شبکه رسانه ملی عنوان می‌شود که هم وجهه صدا و سیما را خراب می‌کند و هم چهره این طرح را،  در حالی که رسانه ملی به ویژه شبکه های استانی در اجرای این طرح بسیار به کمک ما آمده بود.

وی درخصوص اقدامات وزارت بهداشت در حج امسال هم گفت: این موضوع با همکاری هیات پزشکی حج دنبال می‌شود و آمادگی لازم وجود دارد.

نمکی در خصوص قرص لوزارتان گفت: سازمان غذا و دارو در این خصوص اطلاعیه داد. در بازار هیچ دارویی که برای مردم مشکل ایجاد کند، وجود ندارد و قرص لوزارتان موجود در بازار عاری از هرگونه خطر است و جوی که علیه این دارو ایجاد شده بود، جوی کاذب بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از مردم خواهش می‌کنم داروهای مورد مصرفشان در حوزه فشار خون را به هیچ وجه قطع نکنند. در حال حاضر هیچ دارویی که برای مردم کوچکترین مشکلی ایجاد کند، در بازار دارویی کشور وجود ندارد. توصیه می‌کنم عزیزان اطلاعیه‌های سازمان غذا و دارو را مطالعه کنند.

وزیر بهداشت در خصوص پرونده الکترونیک سلامت هم گفت: همانطور که مطلع هستید این پروژه به تکمیل رسید و ان‌شاءالله از دو هفته دیگر با از طریق آنچه که روی صفحه مانیتور و موبایل همه شهروندانی که کد ملی آنها در پرونده ثبت شده ارتباط برقرار خواهیم کرد که خودشان هم بتوانند به پرونده خود دسترسی پیدا کنند. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.