سه‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در همدان :

۲۰میلیون نفر در محدوده بازآفرینی ساکن هستند

بازدید معاون وزیر راه‌وشهرسازی از بافت فرسوده

معاون وزیر راه‌وشهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی کشور از سکونت حدود ۲۰ میلیون نفر در محدوده باز آفرینی خبر داد و گفت: دولت سالانه برای بازآفرینی این محدوده اعتبارهایی را در نظرگرفته است.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین از همدان، سیدمحمد پژمان ظهر امروز در ستاد بازآفرینی استان همدان، افزود: در محدوده بازآفرینی کشور بیش از ۵میلیون خانواردر حدود ۱۴۱ هکتار زندگی می‌کنند که این محدوده افزون بر آسیب‌های بافت آسیب‌های اجتماعی هم دارد که باید همه برای کاهش این مشکل و مخاطرات به صورت فرادولتی و حاکمیتی وارد عرصه شوند.
 وی با یادآوری اینکه مردم نقش موثری در اجرای طرح بازآفرینی کشور دارند، اظهار کرد: طرح بازآفرینی زمانی موفق خواهد بو که مردم احساس کنند اینکار برای آنان به لحاظ اقتصادی صرفه دارد و باید این صرفه اقتصادی را برای آنان با بررسی کارشناسی و علمی مسئولان تبین کنند.
 پژمان گفت: اگر فقط به دنبال این باشیم که مردم به توجیه‌های ما برای بازآفرینی و بازسازی بافت توجه کنند هچیگاه این طرح محقق نخواهد شد شهرداری‌ها باید پروانه رایگان صادر کنند و خدمات زیر ساختی شهری مانند آب و برق و گاز و فاضلاب هم به کمترین هزینه توسط دستگاه خدماتی به مردم ارایه شود.
 وی افزود: باید همیشه به این نکته مهم توجه کرد که چرا پس از مرحله اجرای برنامه توسعه‌ای در کشور هنوز طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده، میانی و تاریخی موفق نبوده است چون همیشه افرادی که دراین طرح ها مشارکت دارند به دنبال تامین منابع اجرای طرح توسط دولت بودند و خودشان در تامین هزینه‌ها مشارکت نکردند.
پژمان با اشاره بر اینکه سکونت ۵ و هفت دهم خانوار در بافت فرسوده و بازآفرینی کشور یک خطر است و هزینه‌های زیادی را به هنگام حواث برای کشور در پی دارد اظهار کرد: برای افزایش سرعت بازآفرینی بافت‌ها ی شهر هیاتی متشکل از معاون عمرانی استاندار، مدیر کل راه و شهرسازی و شهرداران در استان ها به نام هیات اجرای بافت بازآفرینی تشکیل و اختیارات ستاد کشور به آنها محول شده است.
معاون وزیر راه‌وشهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی کشور گفت: هر سال طبق برنامه باید ۱۰ درصد از مساحت کل محدوده بازآفرینی کشور بازسازی و اجرایی شود که برای تحقق آن همه دستگاه باید نقش فعالی داشته باشند چرا که این طرح فقط دولتی نیست و باید به صورت حاکمیتی به آن نگاه کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.