سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

برای اولین بار در خراسان‌رضوی

فعالیت بزرگ‌ترین واحد تولیدی پوشاک زنان روستایی با همکاری سفارت ژاپن در تایباد

بزرگترین واحد تولیدی پوشاک

رئیس اداره تعاون روستایی تایباد گفت: با اجرای پروژه GGP، همکاری مشترک دفتر امور زنان روستایی وزارت جهادکشاورزی و سفارت ژاپن صورت گرفت و برای اولین بار در خراسان رضوی بزرگ‌ترین واحد تولیدی پوشاک برای زنان روستایی در تایباد فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش قدس آنلاین، باقر خدادادی اظهار کرد: سند این پروژه برای اجرا در سال ۱۳۹۶ در استان خراسان‌رضوی در زمینه ساخت و تجهیز کارگاه تولیدی پوشاک در محل سازمان تعاون روستایی، بین سفیر ژاپن و مدیریت تعاون روستایی خراسان‌رضوی طی مراسم رسمی امضا شد.

وی با اشاره به عضویت ۱۵۶ نفر در این طرح افزود: با راه‌اندازی این کارگاه تولیدی زمینه اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای حدود ۹۰ نفر از بانوان توانمند روستایی فراهم شده است.

خدادادی بیان کرد: اکنون ۳۰ نفر به صورت دائم در این کارگاه فعالیت دارند که تمام دوره‌های آموزش‌ لازم مانند چرخکاری، کار با اتوهای پرس، برش و دوخت را گذرانده‌اند و همچنین بیش از ۲۰ نفر به صورت موقت مشغول هستند و در حین کار آموزش می‌بینند.

او با اعلام اینکه مبلغ سه میلیارد ریال به صورت وام بلاعوض در قالب خرید تجهیزات به این کارگاه تعلق گرفته، مطرح کرد: این تجهیزات شامل ۴۹ چرخ خیاطی از قبیل ۳۱ چرخ راسته دوز، ۱۶ سردوز، یک میان دوز و یک دستگاه چرخ دکمه زن و نیز ۳۰ دستگاه اتو و میز مکش می‌باشد که مورد استفاده فعالان این عرصه قرار گرفته است.

رئیس اداره تعاون روستایی تایباد افزود: در هفته بالغ بر ۳۰۰  نمونه کار مانند انواع تونیک، پالتو، مانتو و فرم مدارس آماده می‌شود. امسال تابستان نمونه فرم بیشتر مدارس سطح شهر توسط زنان کارآفرین این تولیدی تهیه و عرضه خواهد شد همچنین بیشترین سفارش‌ها از سمت کارگاه‌های تولیدی مشهد است که با توجه به بالا بودن هزینه ایاب و ذهاب امید است با همت مدیران کلیه سفارش‌ها از داخل شهرستان صورت پذیرد.

وی بیان کرد: تقویت مشارکت زنان در تولید، ماندگاری افراد در روستاها، بهبود وضعیت اقتصادی خانوار روستایی از طریق ایجاد اشتغال و درآمد، بهبود کیفیت و کمیت تولیدات و کاهش بهای تمام شده محصول، ترویج فعالیت‌های مشارکتی و گروهی، ایجاد پروژه‌های تیپ در سطح استان و تبدیل فعالیت سنتی زنان روستایی به نیمه صنعتی از مهم‌ترین رویکردهای اهداف این پروژه اقتصادی است.

خدادادی با تاکید به حمایت از زنان سرپرست خانوار با ایجاد اشتغال پایدار گفت: بیشتر بانوان فعال و توانمند در این کارگاه از مناطق روستایی آمده و سرپرست خانواده هستند که این کار کمک هزینه‌ای برای گذراندن امور زندگیشان است.

GGP پروژه‌هایی هستند که از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن و با هدف توسعه و تأمین امنیت انسانی در مناطق محروم کشورهای در حال توسعه اجرا می‌شوند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.