چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳

وزیر خارجه قطر: قدردان ایران هستیم

آل ثانی

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی از ایران به دلیل باز کردن بنادر و فرودگاه‌های خود پس از محاصره قطر، تشکر کرد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در سخنان خود در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا گفت: ایران بنادر و فرودگاه‌های خود را پس از محاصره بر روی ما باز کرد و قدردان نقش هر کسی که در کنار ما ایستاد، هستیم. بیشتر کالاها از حریم هوایی ایران، وارد قطر می‌شود.

محمد بن عبدالرحمن افزود: بندر حمد میزبان حدود ۷۰ درصدی کالاهایی است که به قطر می‌رسد. منافع ما آن است که منطقه به دور از هر نوع کشمکشی باشد و مناقشه‌ای بین آمریکا و ایران صورت نگیرد.

وی همچنین گفت: قطر از کشورهای خاورمیانه برای توافقنامه مشترک امنیتی مبتنی بر احترام به حق حاکمیت کشورها و خودداری در دخالت در امور آنها، دعوت می‌کند.

گروهی از کشورها به سرکردگی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در ژوئن ۲۰۱۷ با تشکیل یک ائتلاف، قطر را تحت محاصره دیپلماتیک و اقتصادی قرار دادند. با این حال این بحران در عوض به زانو درآوردن قطر باعث شده است دوحه به اشکال مختلفی از نتایج آن بهره‌مند شود. محاصره باعث شده قطر به دنبال تنوع بخشی به روابط منطقه‌ای و جهانی خود و کسب استقلال عمل از ریاض و ابوظبی برود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.