چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵

رئیس انجمن گل رز ایران در گفت و گو با قدس آنلاین:

خسارت ۴ هزار میلیارد تومانی کرونابه گلهای گلخانه ای کشور/ پاکدشت و محلات؛ قطب شهرهای تولید گل در کشور

مهدیه قمری

بزرگ‌ترین مجتمع گلخانه‌های آموزشی کشور

رئیس انجمن گل رز ایران با اشاره به اینکه کرونا از زمانی که در کشور ما شیوع پیدا کرد، خسارت بسیاری به تولیدکنندگان وارد شد، گفت: براساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی، کرونا به گل های گلخانه ای کشور ۴ هزار میلیارد تومان خسارت از اسفند 98 تا آبان ۹۹ وارد کرد.

مهدی سمنگانی با بیان اینکه اولین خسارتی که این بیماری به حوزه تولید گل و گیاه وارد کرد، معدوم شدن تمام گل های تولید شده برای شب عید ۹۹ بود، ادامه داد: تعطیلات مغازه های گروه های ۲، ۳ و ۴ در دوران قرنطینه از جمله گل فروشی ها و به دنبال آن تعطیلی مراسم عروسی، عزا و ... سبب شد تا همه گل های فصلی همچون سینره و سنبل و گل های شاخه بریده همچون گل رز تولید شده معدوم شود، زیرا این گل ها حداکثر ۴ روز دوام می آورند و امکان استفاده طولانی مدت را ندارند.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته حداقل ۳ بار هر هکتار گل فصلی معدوم شد و حداقل نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون گل پژمرده شد، افزود: در شروع سال گذشته، ۶ هفته مغازه ها تعطیل شده بود، این در حالی بود که تولیدکنندگان و فروشندگان گل و گیاه در کشور، باید خاک گیاهان را عوض می کردند، به آنها آب می دادند و حقوق کارر را در شرایطی که فروش خوبی نداشتند به کارگران حقوق پرداخت می کردند.

رئیس انجمن گل رز ایران با بیان اینکه پاکدشت و محلات؛ قطب شهرهای تولید گل در کشور از نظر حجمی هستند، اضافه کرد: در حال حاضر چند سالی است که مشهد نیز از نظر کیفی رتبه نخست کشور را در تولید گل و گیاه به خود اختصاص داده، حتی با وجود شرایط سخت اقتصادی در دوران کرونا، یکی از پایانه های صادراتی گل و گیاه در ایران محسوب می شود.

انتهای خبر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.