یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴

وزیر نیرو خبر داد

بهره‌برداری از ۲۲۷ طرح در کشور، تا پایان امسال

اردکانیان - کراپ‌شده

وزیر نیرو از بهره برداری از ۲۲۷ طرح در کشور با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان، تا پایان امسال خبر داد.

قدس آنلاین؛ به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، وزیر نیرو با بیان این که این وزارتخانه به برکت انقلاب اسلامی توانسته کارنامه بسیار درخشانی داشته باشد، از بهره برداری ۲۲۷ طرح در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تا پایان امسال در کشور خبر داد.

اردکانیان با اشاره به سال‌های آبی ۹۶ – ۹۷ و ۹۷ – ۹۸ که به ترتیب خشک‌ترین و یکی از پرآب‌ترین سال‌ها در ۵ دهه اخیر بود گفت: مهم این است که توانستیم در ماه‌های پشت سر گذاشته ۱۳۳ طرح بزرگ را در ۲۲ استان کشور با سرمایه گذاری ۱۹ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان افتتاح کنیم.


بهره برداری از  هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان طرح در استان ایلام

به گفته این مقام مسوول افتتاح طرح های مختلف هر هفته ادامه دارد و هفته جاری در آغاز دهه فجر در استان ایلام خواهیم بود که در آن طرح‌هایی با سرمایه‌گذاری افزون بر  هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بهره برداری می‌شود. از جمله این طرح‌ها می توان به بهره برداری از کانال انتقال آب و شبکه آبیاری و زهکشی «فکه» به وسعت ۵۲ هزار هکتار و آبگیری سد مخزنی «شهدای ایلام» اشاره کرد.

اردکانیان ادامه داد: ان شاءالله تا پایان امسال همه ۲۲۷ طرح بزرگ را با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد تا به خود و هموطنان نشان دهیم در شرایط تحریم و محدودیت‌ها هم چرخ‌های توسعه کشور با توجه به نقش زیرساختی آب و انرژی در حال حرکت است و دنیا ببیند با وجود تحریم‌ها و همانند دوران جنگ تحمیلی، چرخه جدیدی از خوداتکایی را در کشور سازماندهی می‌کنیم.

وزیر نیرو درباره حوادث اخیر ناشی از سیلاب در کشور بویژه در جنوب شرق کشور گفت: تلاش شد بعد از این همه حادثه غیر مترقبه و حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و طوفان که در همه جای دنیا آسیب‌های خود را دارد و خواهد داشت ما هم در شرایط یکسانی به سر ببریم.

اردکانیان با بیان اینکه سیل اخیر در استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با سیل‌های پیشین بزرگتر و بیشتر بود، افزود: مجموع بارشی که در سال آبی فعلی در این منطقه داشتیم حتی از سال آبی گذشته هم تا ۴۵ برابر بیشتر بود و با وقوع چنین سیلاب وسیعی بر خلاف دفعات قبل تلفات جانی نداشتیم که ناشی از همراهی و همکاری خوب مردم بود. بخشی از خسارات مادی ناشی از سیلاب اجتناب ناپذیر بود، اما در بخش دیگر در مدت یک هفته برق ۸۸۷ روستا که به دلیل سیلاب و یا از ناحیه خود وزارت نیرو برای پیشگیری از خطرات ناشی از آبگرفتگی و برق گرفتگی، قطع شده بود، وارد مدار شد. روستاهای آسیب دیده از نظر آب آشامیدنی هم به مرور وارد مدار شدند. همچنین ضمن بهره برداری از بزرگترین طرح آبرسانی روستایی در استان سیستان و بلوچستان با وسعت ۲۱۶ روستای پراکنده، عملیات اجرایی آبرسانی به ۱۲۶ روستای دیگر هم آغاز شد.


هر هفته ۳۰ روستای کشور به شبکه آب سالم و پایدار وصل می‌شود

وزیر نیرو گفت: هر هفته ۳۰ روستای کشور به شبکه آب سالم و پایدار وصل و سعی می‌شود تا پایان دولت دوازدهم جمعیت هموطنان روستایی که از شبکه آب سالم و پایدار برخوردار می‌شوند به حدود ۱۰ میلیون نفر برسد. هر سال به طور متوسط یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از این مزیت برخوردار می‌شوند و این شاخص بسیار ارزنده‌ای است. در سطح دنیا به‌ویژه کشورهای در حال توسعه این شاخص بهره مندی از حیث آب و برق و خدمات بهداشتی پایه در مناطق روستایی شاخص بسیار ارزنده و افتخار آمیزی است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.