اقتصاد

کل اخبار:395

 • مجلس ۱۳۹۸-۰۱-۱۳ ۱۱:۱۹

  طرح مجلس برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا+متن طرح

  متن طرح ۲۰ ماده‌ای نمایندگان برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا منتشر شد.

 • کارآفرینی ۱۳۹۷-۱۲-۲۸ ۱۲:۲۰

  یک بانوی کارآفرین در گفتگو با قدس آنلاین

  برای کارآفرینی نباید منتظر کمک مسئولان بود

  کارآفرینی از جمله مواردی است که در شرایط فعلی اقتصادی کشور می تواند مشکلاتی همچون اشتغال و معیشت را به سمت رونق و پویایی سوق دهد.

 • دستمزد کارگران ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۱۲

  آیا جلسات دستمزد پایان سال مفید است؟

  شورای عالی کار در طول سال به لحاظ قانونی پویایی لازم را از خود به نمایش نمی‌گذارد، اگر کمیته‌های تخصصی و فنی شورای عالی کار در طول سال به وظایف خود عمل کنند و نسبت به موضوعات اساسی بازار کار کشور با توجه به شرایط بحرانی اقتصادی موضع‌گیری مناسب داشته باشند، شاهد تضییع حقوق کارگران نخواهیم بود.

 • آل اسحاق ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۱۱

  یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق ایران و عراق از دشواری‌های کار در بازار تشنه آن سوی مرز می‌گوید

  تولیدات همگون؛ رقابت سخت با ترکیه

  در گفت‌وگو با یحیی آل اسحاق رئیس اتاق ایران و عراق به بررسی سفر اخیر رئیس جمهور به عراق و انعقاد پنج توافقنامه اقتصادی و تجاری و مزیت‌های تجارت با عراق در دوران ثبات امنیت سیاسی و اقتصادی این کشور پرداخته‌ایم، گفت و گوی ما با او را در ادامه می خوانید:

 • لبنیات رضوی ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۱۱

  گزارشی از تلاش سه ساله آستان قدس رضوی در زمینه حوزه‌های زیرساختی

  فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصادی به نفع مردم

  آستان قدس رضوی در سه سال گذشته تلاش کرده با فعال‌سازی ظرفیت‌های تولید ماده خام بخصوص در استان‌های کم‌برخوردار کشور (سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان و...) از طریق فعال‌سازی مواردی مانند گلخانه‌ها، زمین‌های کشاورزی، باغ‌ها، فعال‌سازی لنج‌های صید ماهی و... که متعلق به بخش خصوصی و عموماً مردمی می‌باشد و نیز فعال‌سازی بخش‌های فراوری، بسته‌بندی و توزیع محصولات حاصل از موارد مزبور و حتی عقد قراردادهای صادراتی برای محصولات تولید شده، زنجیره تولید، توزیع و مصرف این محصولات را به نحو شایسته تأمین و پیاده‌سازی کند.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۰۷

  آرایش دفاعی در جنگ اقتصادی

  محمدحسین جعفریان

  اینجا خوب است یک تذکر هم به آن‌هایی داد که هر شب دم از جنگ اقتصادی می‌زنند و اما معنای آن را نمی‌دانند و رزمنده آن نیستند. جنگ اقتصادی یعنی آمادگی داشته باشی و بتوانی تمام این مسیرها را مین‌گذاری کنی.

 • برهم صالح ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۷

  «نقش اقتصادی امارات» به عراق منتقل شود

  مهدی ازرقی

  مناسبات ایران و عراق از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است و موجب می‌شود تا گستره دستورکار سفر رئیس جمهور به این کشور را طیفی از موضوعات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و مذهبی در بر بگیرد.

 • سفر روحانی ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۶

  سفر روحانی به عراق؛ دیر هنگام اما ضروری

  محمد کهندل

  سفر به عراق در شرایط تحریمی از جهات بسیاری حائز اهمیت است، قطعاً سفر به عراق می‌تواند آغاز زمینه سازی و توجه به استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی سایر همسایگان باشد.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۳

  اکنون، فصل ظهور اقتصادی ایران در عراق است

  دلایل و نتایج سفر روحانی به عراق در این برهه زمانی از چند حیث قابل بررسی است. افزایش ارتباطات پولی ایران با عراق به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده برای ایران در کنار نیاز بازار عراق به واردات کالاهای ایرانی از جمله دلایل مهمی است که بر اهمیت استراتژیک این سفر افزوده است. 

 • تورم در ایران ۱۳۹۷-۱۲-۱۹ ۱۶:۵۲

  دولت از ایستادگی در برابر اصنافی که موجب اختلال در توزیع مناسب می‌شوند واهمه دارد

  سیستم عرضه، ضد ارزانی

  کارشناسان، همواره ضعف و عدم شفافیت سیستم توزیع و نظارت را محملی مناسب برای رشد و تقویت جریان دلالی و واسطه‌گری و پاشنه آشیل بازار کالا در کشور می‌دانند. سال‌های سال است که هر اقتصاددانی، داد سخن می‌دهد که نظام توزیع در کشور، سنتی است و این بدنه پر از شکاف، به خوبی می‌تواند مطامع سودجویان را تأمین و مردم را به عنوان مصرف‌کننده نهایی، قربانی کند اما ظاهراً تا دولت سناریوی خام و بی‌پایه ارز 4200 تومانی را، اجرا و غول خفته تورم را بار دیگر بیدار نکرد، صراحتاً از سوی تیم اقتصادی دولت و حتی مجلسی‌ها به رسمیت شناخته نشد. 

 • دست فروشی ۱۳۹۷-۱۲-۱۸ ۱۷:۱۳

  ضرورت بازنگری در سیاست‌های مشاغل دستفروشی در شرایط نامساعد اقتصادی

  دستفروشی دیگر اقتصاد زیرزمینی نیست؛ از ما حمایت کنید

  خیابان همان خیابان ولی عصر است؛ ولی عصر معروفی که برای خیلی‌ها یادآور روزهای خوش گذشته است و قدم زدن‌های شاید توأم با خرید.اینکه در حاشیه خیابان ولی عصر و بخصوص محدوده تقاطع فاطمی با میدان راه آهن، بساط دستفروشان، پهن باشد اصلاً حال و هوای غریبی نیست، اما آنچه این روزها در این محدوده، حیرت عابران را بر می‌انگیزد، تعدد بی‌سابقه دستفروشان، سد معبرهای اعصاب خرد کن برای عابرانی که مانند من قصد خرید ندارند و از همه مهم‌تر فضای اشغال شده توسط هر یک از این کاسبان غیررسمی است.

 • رونق اقتصادی ۱۳۹۷-۱۲-۱۸ ۱۷:۱۱

  مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی درباره رویکرد کلان اقتصادی این نهاد می‌گوید

  تقویت بخش خصوصی و رونق کسب و کار مردمی

  هم اکنون تمامی 14 شرکت زیانده مربوط به سال 1394 در پایان سال 97، به طور کامل از زیاندهی خارج شده‌اند

 • بازار مسکن ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۶:۵۸

  افزایش وام ساخت، گامی بزرگ در جهت تنظیم بازار مسکن

  در راستای حمایت و تشویق ساخت واحدهایی با مقیاس کوچک و متوسط، سقف تسهیلات جدید صرفاً ناظر بر تأمین مالی ساخت واحدهای مسکونی با حداکثر زیربنای مفید 100 مترمربع می‌باشد. ضمن آنکه امکان تقسیط بلندمدت این تسهیلات برای خریداران واحدهای ساخته شده تا 15 سال توسط بانک‌ها امکانپذیر است.

 • بازار میوه ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۶:۵۵

  آیا مهم‌ترین بخش ناظر بر بازار پاسخگوی کم کاری‌هایش خواهد بود؟

  کم کاری سازمان حمایت؛ ضربه مغزی نظارت

  نگاهی به نوسانات شدید قیمتی در بازار مایحتاج عمومی در ماه‌های اخیر، فرضیه «رهاشدگی» بازار را به ذهن متبادر می‌سازد؛ حال آنکه هم اکنون چندین و چند نهاد و سازمان در درجات مختلف، متولی کنترل و تنظیم بازار هستند.

 • آجیل شب یلدا ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۳:۱۴

  مردم در اعتراض به گرانی‌های بی‌سابقه آجیل، در شبکه‌های اجتماعی دست به اعتراض زدند

  تحریم آجیلی !

  دیگر صحبت کردن از گرانی و بالا رفتن قیمت‌ها نُقل همه مجالس شده است. امکان ندارد جایی بروید و کسی از این مسئله حرفی نزند. قیمت‌ها هم که قربانشان برویم، بالانشینی این‌قدر بهشان خوش گذشته است که نه تنها بنای پایین آمدن ندارند، بلک روز به روز و ساعت به ساعت در حال افزایش هستند و مردم مات و مبهوت مشغول تماشای آن‌ها هستند.

 • خودروسازان ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۳:۰۴

  رانت در سمت عرضه و تقاضا بازار خودرو را آزار می‌دهد

  در حال حاضر قانون گذار برای خودروسازان داخلی انحصار تضمین شده و بلند مدتی را ایجاد کرده است و آن‌ها می‌دانند هر نوع عملکردی داشته باشند، این بازار را از دست نخواهند داد. پیامد این تفکر، استمرار نوسان قیمت‌ها و ارائه محصولات با کیفیت پایین و خدمات پس از فروش نامناسب است. در صعودی شدن قیمت‌ها در ماه‌های اخیر، عوامل متعددی دخیل هستند؛ از جمله اینکه بازار خودروی ما از رانت در دو سمت عرضه و تقاضا رنج می‌برد.

 • لایحه بودجه سال ۹۶ ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۳:۰۲

  بررسی بودجه 98 درحالی به پایان رسید که کارشناسان نسبت به تغییرات ساختاری آن انتقاد دارند

  چارچوب بودجه برای اصلاحات مد نظر رهبری آماده نیست

  بعد از آنکه دولت، لایحه بودجه را در ۱۵ آذرماه به مجلس شورای اسلامی ارائه داد، مقام معظم رهبری نقطه‌نظراتی را درباره اصلاح ساختار بودجه مطرح کردند که مهم‌ترین آن عدم تطابق بین لایحه بودجه با وضعیت فعلی کشور در شرایط تحریم است. در همین راستا مقرر شد، دولت اصلاح ساختار را در موضوعات مختلف بودجه ارائه کند، اما با گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدامی صورت نپذیرفته است.

 • عروسک سازی ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۲:۱۴

  گفت وگو با زهرا میرزاپورکه با یک ایده خلاقانه به درآمد رسیده است

  عکس بده، عروسک بگیر!

  «زهرا میرزاپور» متولد هفتم اردیبهشت 74 در زنجان است. او در دانشگاه کارشناسی مهندسی صنایع خوانده ‌اما بیشتر از آنکه با این رشته دانشگاهی شناخته شود با فعالیت‌های هنری‌اش شناخته می‌شود. زهرا میرزاپور یک عروسک‌ ساز جوان است. او با یک ایده جذاب، کارش را شروع کرده؛ شما برای او عکس می‌فرستید و او عروسکی شبیه به عکس برایتان می‌سازد! به لطف همین ایده جذاب و البته اجرای هنرمندانه، کسب و کار خانم میرزاپور خیلی گرفته است. خودش می‌گوید تا اردیبهشت سال بعد وقتش رزرو شده است و فرصتی برای قبول سفارش تازه ندارد.

 • قیمت نان یارانه ای ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۱:۵۶

  حمایت کارشناسان از تصمیم جدید مجلس درباره تخصیص کوپن الکترونیکی کالا و دارو به مردم

  حمایت یارانه‌ای علیه رانت دلاری

  فرزانه غلامی

  نمایندگان مجلس با اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی و دارویی با نرخ ارز ترجیحی موافقت کرده و مصوب کردند که دولت از کوپن الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی استفاده کند. طبق این مصوبه دولت مکلف است در سال ۱۳۹۸ مابه‌التفاوت ریالی ۱۴ میلیارد دلار از منابع حاصل از صدور نفت سهم خود را به شیوه زیر صرف حمایت از معیشت مردم و حمایت از تولید کند.

 • کارآفرین ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۲:۳۸

  تلارخانه «لیلا بردبار» هم صنایع دستی مرزدشت را ارتقا داده است و هم بومگردی آن را

  نمایشگاهی برای فرهنگ وهنر گیلان

  عباسعلی سپاهی یونسی/ لیلا بردبار زنی از استان گیلان است؛ او کار آفرین برتر استانی و کشوری است. پیش از ورود به عرصه بومگردی و موفقیت در این حوزه، کارش را با صنایع دستی و حصیربافی شروع کرده است؛ هنری که همچنان خود را مدیون آن می‌داند. زندگی این زن پر تلاش نمونه‌ای است برای اینکه بدانیم مدیریت درست، اگر با کار و تلاش پیوند بخورد می‌تواند حتی در اوضاع بد اقتصادی موفقیت‌ آفرین باشد.

 • بازار میوه ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۲:۱۶

  گزارش‌های میدانی از برخورد تبعیض‌آمیز تعزیرات حکومتی و گشت اصناف حکایت دارد

  گشـت مماشات!

  روند افزایش قیمت کالاهای مصرفی مردم چند ماه است که با سرعت بیشتری همراه است و در این شرایط دستگاه‌های متولی تنظیم بازار از جمله وزارت صنعت، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی و حتی وزارت جهاد کشاورزی با دفاع از عملکرد خود سعی در توجیه دلایل افزایش قیمت کالاهای مصرفی مردم دارند.

 • بازارچه غذا ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۲:۱۳

  روایتی از چند ساعت حضور در بازارچه کارآفرینی دانش‌آموزان مدارس امام رضا(ع)

  غرفه‌های نشاط، مسئولیت و خودباوری

  عقل معاش را باید گمشده ‌امروز فرهنگ اقتصادی کشورمان دانست. البته معدود افراد موفقی پیدا می‌شوند که با بهره‌گیری از همین ویژگی یعنی داشتن عقل معاش توانسته‌اند پله‌های ترقی را یکی‌یکی طی کنند. وقتی پای صحبت آن‌ها می‌نشینی به وضوح می‌گویند از کودکی و نوجوانی دستشان توی جیب خودشان بوده ‌است یا اینکه می‌گویند هیچ ‌وقت به وضع موجودشان راضی نبوده‌اند و همواره به دنبال ایده‌ها و فعالیت‌های نو بوده‌اند. این تربیت اقتصادی که از نوجوانی جزو ویژگی‌های ذاتی آن‌ها شده‌ است موجب شده در بزرگسالی موفق شوند.

 • افزایش حقوق ۱۳۹۷-۱۲-۱۰ ۱۷:۰۸

  افزایش حقوق چقدر باید باشد؟

  بر اساس آمار مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه در بهمن امسال به حدود 42 درصد و به طور میانگین به 5/23 درصد افزایش یافته است که پیش‌بینی می‌شود در خوشبینانه‌ترین حالت در پایان سال، این عدد بین 26 تا 28 درصد باشد.

 • 1 ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۱۳:۵۳

  بخش خدمات و اهمیت آن در رونق اقتصاد

  معاون اشتغال وزیر کار با اشاره به اینکه بخش عمده ای از اشتغال ایجاد شده در فعالیت های اقتصادی بخش خدمات کم کیفیت هستند گفت:این اشتغال ها در بنگاه های غیر رسمی و خرد رخ داده است،باید به سمتی پیش رویم که بخش خدمات مولد باشد.

 • رشد اقتصادی منفی ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۱۰:۱۸

  مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استاندار ویژگی‌های طرح معین اقتصادی را در گفت‌وگو با قدس تشریح کرد

  گردش چرخ اقتصادی خراسان رضوی بر محور مردم

  بارها در اخبار شنیده‌ایم که یک مجموعه تولیدی یا صنعتی یا نهادی خاص به عنوان معین اقتصادی یک منطقه انتخاب شده است، اما بسیاری از مردم به جز واژه معین اقتصادی اطلاع زیادی از جزئیات این موضوع ندارند؛ بنابراین به منظور اطلاع از فرایند تعریف شده در این طرح به سراغ مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی رفتیم و از وی خواستیم توضیحاتی در این باره ارائه نماید.

 • مسکن ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۰۹:۲۱

  درنگی بر اظهارات مسکنی روحانی

  یکی از نکاتی که روز گذشته رئیس جمهور در صحبت‌های خود در بانک مرکزی اشاره کرد لزوم اهتمام بانک‌ها برای توجه به تولید مسکن بود. رئیس جمهور در این مورد گفت: در سایه تولید مسکن، رشد و اشتغال‌زایی اتفاق می‌افتد. وی افزود: تأکید داریم در تولید مسکن تحولی ایجاد شود تا هم قیمت مسکن مهار شود و هم ایجاد اشتغال کند و مشکل مردم را در پرداخت اجاره مسکن حل کند در این زمینه بانک مرکزی و بانک‌ها می‌توانند کمک و در سال آینده تلاش بیشتری کنند.

 • پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد ۱۳۹۷-۱۲-۰۶ ۱۱:۵۶

  بهترین مدل برای تأمین مالی صنعت پالایش چیست؟

  هدایت نقدینگی با هدف بی‌اثر کردن تحریم نفتی

  یکی از کم هزینه‌ترین و بهترین مسیرهای پیش رو جهت توسعه‌ صنعت پالایش، هدایت اعتبار خلق شده‌ توسط سیستم بانکی به پروژه‌های مولد و محرک اقتصاد است. این مسیر به دلیل نگاه غلط دولت به مقوله کنترل پایه پولی و همچین عدم کنترل بانک مرکزی بر بانک‌های تجاری جهت هدایت اعتبار به پروژه‌های مولد و محرک اقتصاد میسر نیست. از سوی دیگر در شرایط تحریمی که میزان صادرات نفت خام به نصف کاهش یافته است، نه تنها بودجه عمرانی محقق نخواهد شد، بلکه دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد. 

 • 1 ۱۳۹۷-۱۲-۰۶ ۱۱:۴۹

  قدس آنلاین ضرردهی صنعت پالایشگاهی را بررسی می‌کند

  به سوی سوددهی پالایشگاه‌های ایرانی

  محمد علی قدیری

  تولید زیاد نفت کوره در پالایشگاه‌های داخل، غفلت از توسعه و ساخت پتروپالایشگاه‌ها و شیوه غلط محاسبه درآمد شرکت ملی نفت سه عامل رکود توسعه و ساخت پالایشگاه‌ها در ایران هستند.

 • هم اندیشی استاندار خراسان رضوی با مدیران و سردبیران رسانه ها ۱۳۹۷-۱۲-۰۳ ۱۰:۰۰

  استاندار خراسان رضوی

  هدف اصلی مدل توسعه اقتصادی، توانمندسازی مردم است

  استاندار خراسان رضوی گفت: هدف اصلی مدل توسعه اقتصادی که با همکاری همه ارکان حکومت در خراسان رضوی اجرایی شده، توانمندسازی مردم است.

 • 1 ۱۳۹۷-۱۱-۲۸ ۱۱:۰۸

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران:

  تصمیم‌گیران اقتصادی از دانش توسعه‌ای کافی برخوردار نیستند

  غلامحسین شافعی  گفت: اقتصاد کشور به دلیل عدم وجود دانش نظری کاربردی هیچگاه در راه توسعه نبوده و باید پذیرفت که تصمیم گیران از دانش توسعه ای کافی برخوردار نبوده اند.