بشر در آستانه چهارمین انقلاب صنعتی قرار دارد که به نحو بنیادینی نحوه زندگی، کار و ارتباطی که ما بایکدیگر داریم را تغییر خواهد داد.

 انقلاب صنعتی چهارم چگونه جهان را تغییر می‌دهد

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از تسنیم، بشر در آستانه یک انقلاب صنعتی قرار دارد که به نحو بنیادینی نحوه زندگی، کار و ارتباطی که ما بایکدیگر داریم را تغییر خواهد داد. هنوز نمی دانیم این انقلاب چگونه رخ خواهد داد، اما یک چیز روشن است: واکنش به آن باید یکپارچه و جامع باشد و تمام سهام داران سیاست های جهانی از بخش های دولتی و خصوصی گرفته تا دانشگاه ها و جامعه مدنی را درگیر کند.

در اولین انقلاب صنعتی از نیروی آب و بخار برای مکانیزه کردن تولید استفاده شد. انقلاب دوم، از نیروی برق برای ایجاد تولید انبوه استفاده کردد. سومین انقلاب هم از الکترونیک و فن آوری اطلاعات برای خودکار کردن تولید استفاده کرد. اکنون چهارمین انقلاب صنعتی که از اوسط قرن گذشته شروع شده در حال رخ دادن است. مشخصه اصلی این انقلاب انفجار فن آوری هایی است که در حال کمرنگ کردن مرزها بین حوزه های فیزیکی، دیجیتال و بیولوژیک است.

به 3 دلیل تغییرات امروز نه تنها نشان دهنده طولانی شدن انقلاب سوم صنعتی، بلکه از راه رسیدن یک انقلاب چهارم است که متمایز از سه انقلاب قبلی است: این سه دلیل عبارتند از سرعت، وسعت و سیستم هایی که این انقلاب تاثیر می پذیرند.

سرعت پیشرفت های فعلی در تاریخ بشر بی سابقه است. وقتی این انقلاب را با انقلاب های قبلی مقایسه می کنیم، این انقلاب تمامی صنایع را در همه کشورها درگیر می سازد و گستردگی و عمق این تغییرات به تحول در کل سیستم های تولید، مدیریت و حکومتداری تعمیم می یابد.

امکان مرتبط شدن میلیاردها نفر از طریق گوشی های تلفن همراه، با قدرت بی سابقه پردازش، ظرفیت ذخیره سازی و دسترسی به دانش نامحدود است. این امکانات با پیشرفت های تکنولوژیک در حال ظهور در شاخه هایی نظیر هوش مصنوعی، رباتیک، اینترنت اشیا، دستگاه های خودمختار، پرینت سه بعدی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، علم مواد، ذخیره سازی اطلاعات و محاسبه کوانتومی در حال رشد است.

اکنون از خودروهای بدون راننده گرفته تا هواپیماهای بدون سرنشین و دستیاران مجازی و نرم افزارهایی که کار ترجمه یا سرمایه گذاری را برای شما انجام می دهند، رد پای هوش مصنوعی در همه جا دیده می شود.

در طی سال های اخیر از طریق قدرت بالای محاسبه و دسترسی به مقادیر زیادی اطلاعات، پیشرفت های تحسین برانگیزی به دست آمده و از نرم افزارهای مختلف برای کشف داروهای جدید استفاده می شود و الگوریتم هایی برای پیش بینی علاقمندی های فرهنگی به کار گرفته می شوند.

مانند همه انقلاب های قبلی، چهارمین انقلاب صنعتی پتانسیل افزایش سطح درآمد جهانی و بهبود سطح زندگی مردم سراسر دنیا را داراست.

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.