قدس آنلاین- تبریز: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: اشتغال بخش کشاورزی ما حدود پنجاه سال است که ثابت مانده، یعنی در طول این سال‌ها بخش کشاورزی نتوانسته اشتغال جدید ایجاد کند.

اشتغال به کشاورزی طی ۵۰ سال گذشته ثابت مانده است

به گزارش قدس آنلاین از تبریز، داود بهبودی در جمع اهالی فرهنگ و هنر تبریز اظهار داشت: در سطح کلان کشور سیاست‌هایی در حوزه فرهنگ تعریف شده است که فعالیت‌های این بخش را هم راستا و هم‌جهت با راهبردهای اقتصادمقاومتی راهبری می‌کند.

وی با بیان اینکه در فرهنگ‌سازی اقتصادی جامعه ضعف‌های بسیاری احساس می‌شود، افزود: اگر بخواهیم به سمت فرهنگ اقتصادی برویم، در اینجا به مفهوم‌سازی نیاز داریم چرا که در مفهوم‌سازی موضوعاتی مثل الگوی مصرف، ارتقاء بهره‌وری و تبیین نمادهای فرهنگی و اجتماعی جامعه جای کار بسیاری داریم.

بهبودی تصریح کرد: در دنیا اساسا فرهنگ بخش قدرتمندی حتی از لحاظ اقتصادی است و هنر یک فعالیت اقتصادی به شمار می‌رود و فعالیت‌هایی مثل تولید فیلم، موسیقی، تبلیغات و ... دارای ظرفیت‌هایی است که حتی برای دولت هم جذاب بوده و به عنوان منبع درآمد محسوب می‌شود.

وی در ادامه گفت: اشتغال بخش کشاورزی ما حدود پنجاه سال است که ثابت مانده، یعنی در طول پنجاه سال گذشته بخش کشاورزی نتوانسته است اشتغال جدید ایجاد کند، در صنعت هم اگر نیم‌نگاهی به پسابرجام و رونق پس از آن داشته باشیم حداکثر برای پنج سال آینده خواهد توانست اشتغال جدیدی ایجاد کند و پس از آن دیگر اشباع خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: تنها امید ما در آینده برای ایجاد اشتغال جدید بخش خدمات است و عرصه‌هایی مثل فرهنگ، هنر، ورزش، گردشگری و ... می‌توانند در آینده با ارائه طرح‌های مناسب اشتغالزایی در فرایند توسعه کشور نقش ایفا کنند.

بهبودی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند در زمینه ایجاد اشتغال در بخش فرهنگ و هنر طرح‌هایی تدوین و به وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دهد و حتی در این زمینه هم می‌توانیم به عنوان الگوی کشوری مطرح شویم، افزود: نباید چنین تصور شود که تهران لزوما از ما در همه مقوله‌ها پیش بوده بلکه اهالی آذربایجان در همه عرصه‌ها همواره پیشتازی و الگو بودن خود را به اثبات رسانده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی همچنین بر لزوم شناسایی و احصاء الزامات این الگوی کشوری ایجاد اشتغال در فرهنگ و هنر تاکید کرد.

وی از تدوین طرحی به نام طرح مشارکت بخش خصوصی خبر داد و افزود: هدف ما این است بخش خصوصی مجری طرح‌ها و برنامه‌های ما باشد و دولت در زمینه‌هایی مثل نحوه تامین مالی، به سود رسانی پروژه‌ها و توجیه‌پذیر بودن آنها به عنوان راهنما، حامی و پشتیبان بخش خصوصی به ایفای نقش بپردازد.

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.