یک موسسه بین المللی در گزارشی از وضعیت خانواده های افغانستانی که پاکستان را در ماه های اخیر به مقصد کشور خود ترک کرده اند، هشدار داده است کودکان بسیاری از این خانواده ها در معرض آسیب های جدی اجتماعی و فرهنگی از جمله ازدواج در سن کودکی و یا پیوستن به جمع کودکان کار قرار دارند.

آسیب های اجتماعی-فرهنگی، در کمین پناهندگان افغان بازگشته از پاکستان

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، موسسه 'نجات کودکان' که در لندن مستقر است، در گزارشی که براساس ادعای این موسسه، یک گزارش مستند، معتبر و بر اساس شواهد و مستندات است، اینگونه آمده است: بسیاری از کودکان آن دسته از خانواده های افغان که این روزها سیل بازگشت آنها از پاکستان به کشورشان افزایش یافته است، در معرض آسیب های جدی ازدواج در سن کودکی و یا تبدیل شدن به کودکان کار هستند.
این گزارش حاکی است: براساس بررسی ها بعمل آمده در ولایت ننگرهار افغانستان، بحران جدی در این منطقه درحال شکل گرفتن است و بسیاری از خانواده های پناهندگان افغان که از پاکستان بازمی گردند، به این ولایت پناه می آورند.
'با توجه به اینکه سیل بازگشت پناهندگان افغان از پاکستان به دلیل سخت گیری های دولت پاکستان شدت یافته و در شرایط کنونی، بطور متوسط روزانه سه هزار و ۵۰۰ نفر از آنها از پاکستان به کشور خود باز می گردند، بحران و وضعیت نامطلوب خانواده هایی که به ولایت ننگرهار برمی گردند، رو به وخامت است. '
طبق این گزارش، از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، بیش از ۶۵۰ هزار نفر از پناهندگان افغان از پاکستان به کشورشان بازگشته اند و اکثر آنها قصد دارند، حداقل تا پایان فصل زمستان، در ولایت ننگرهار ساکن شوند. انتظار می رود صدها هزار نفر از پناهندگان افغان هم در ماه های آینده روانه کشورشان شوند.
این موسسه مردم نهاد در گزارش خود آورده است: در طول یک ماه اخیر، با ۳۷۹ نفر از پناهندگان افغان بازگشته از پاکستان در ولایت ننگرها گفت و گو کردیم. بسیاری از آنها هیچ پولی در بساط ندارند و حتی فاقد هرگونه مدرک شناسایی و یا سند هویت هستند.
'والدینی که با فقر دست و پنجه نرم می کنند، فکر می کنند تنها انتخاب پیش روی آنها، این است که دختران خود را هرچه زودتر شوهر دهند یا فرزندانشان را سرکار بفرستند. '
'کودکان از امکانات تحصیل محروم هستند و اگر نتوانند تحصیل کنند، به ویژه دختران، در معرض ازدواج در سن کودکی قرار خواهند گرفت. برخی از این کودکان هم به اجبار راهی خیابان ها خواهند شد تا به جمع کودکان کار و متکدیان خیابانی ملحق شوند. تعداد زیادی از پناهندگان افغان که از پاکستان به کشور خود بازگشته اند، مجبورند در چادر زندگی کنند و منبع درآمدی ندارند. '

** پایان ۲۰۱۷، آخرین مهلت پناهندگان افغان برای ترک خاک پاکستان
وزیر اطلاع رسانی پاکستان حدود یک ماه قبل اعلام کرد براساس تصمیم جدید دولت، تمام پناهندگان افغان باید 'تا پایان سال آینده میلادی' خاک این کشور را ترک کنند.
پیش از این، مهلت پناهندگان افغان برای ترک خاک پاکستان، پایان سه ماه اول سال ۲۰۱۷ (۳۱ مارس) تعیین شده بود.
دولت پاکستان که در یک سال اخیر، دست کم دو بار مهلت پناهندگان افغان برای ترک خاک این کشور را تمدید کرده است، همچنان به سخت گیری ها برای اخراج این افراد ادامه می دهد.

** سیر صعودی بازگشت پناهندگان افغان از پاکستان
تازه ترین آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان حاکی است روند بازگشت پناهندگان افغان از پاکستان سرعت بیشتری به خود گرفته و از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، حدود ۳۷۰ هزار افغان، خاک پاکستان را ترک کرده اند.
به گزارش ایرنا، این تعداد شامل بیش از ۲۰۷ هزار پناهنده ثبت نام شده و حدود ۱۶۲ هزار نفر از پناهندگان ثبت نام نشده (مهاجران غیرقانونی) است و نشان می دهد که افغان هایی هم که به صورت غیرقانونی در پاکستان اقامت دارند، بیش از پیش میل بازگشت به کشورشان پیدا کرده اند.
براساس پیش بینی دفتر هماهنگی امور انسانی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در افغانستان، انتظار می رود ۴۴۶ هزار نفر دیگر از پناهندگاه افغان (قانونی و غیرقانونی) به کشورشان بازگردند.
اوایل مهر ماه سال جاری، 'ایندریکا راتواته' Indrika Ratwatte، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر پناهنده افغان بطور قانونی در پاکستان حضور دارند.
براساس اعلام دولت پاکستان، در شرایط کنونی حدود ۶۰۰ هزار نفر شهروند افغان بطور غیرقانونی در پاکستان حضور دارند.
کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان اظهار امیدواری کرد که پاکستان مهلت بیشتری بدهد و اجازه بدهد پناهندگان افغان فرصت بیشتری داشته باشند ضمن اینکه او تاکید کرد روند بازگشت افغان ها باید 'داوطلبانه' باشد و احترام پناهندگان باید حفظ شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.