قم- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۵۰ میلیون ایرانی هم اکنون پرونده الکترونیک سلامت دارند و تا پایان سال ۹۶ همه ایرانیان صاحب این پرونده می شوند.

ایرانیان از پرونده الکترونیک سلامت برخوردار می شوند

به گزارش قدس آنلاین ، دکتر سید حسن هاشمی در پایان برنامه سفر خود به قم گفت: با اجرای این برنامه سلامت همه ایرانیان هر سال کنترل و همه اطلاعات آنها از نظر قد، وزن، فشارخون، میزان تحرک و میزان خطر سرطان و بیماری های غیرواگیر ثبت می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون در بسیاری از استان های کشور به ازای هرسه هزار تن یک مراقب سلامت وجود دارد، بعد از آن در پایگاه های سلامت پزشک عمومی و متخصص تغذیه و متخصص سلامت روان وجود دارد و در صورت نیاز پزشک متخصص در مراکز جامع سلامت وجود دارد که ارجاع می شود.

هاشمی گفت: با اجرای طرح اگر فردی به سیگار یا هر ماده دیگری اعتیاد داشته باشد نیز تحت مشاوره قرار می گیرد.

وزیر بهداشت اظهارکرد: دولت و سایر دستگاه های مرتبط با سلامت مردم که جاده و آب و برق و ریل و خوراک مردم سر و کار دارند نیز باید در برابر سلامت مردم پاسخگو باشند.

هاشمی ادامه داد: با تکمیل طرح تحول سلامت و برخورداری همه مردم از پرونده الکترونیک سلامت وضعیت غذای همه ایرانیان از نظر مصرف نمک، شکر و روغن پایش می شود و خدمات دندانپزشکی نیز در مراکز جامع سلامت در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی ادامه داد: مشکلی که از نظر خدمات دندانپزشکی وجود دارد این است که ۹۳ درصد این خدمات در بخش خصوصی ارائه می شود و فقط هفت درصد آن در بخش دولتی است. تلاش وزارت بهداشت این است که تا پایان این دولت ۲۵ درصد خدمات دندانپزشکی در بخش دولتی به مردم ارائه شود.

هاشمی ادامه داد: ۲ عامل مهم مرگ و میر جوانان در کشور، تصادف ها و اعتیاد به مواد و سیگار است، به طوری که ایرانیان هر سال ۱۰ هزار میلیارد تومان بابت سیگار هزینه می کنند.

وی گفت: مصرف سیگار هیچ حاصلی جز این ندارد که انسان را به سمت سرطان، بیماری های گوارشی و بیماری های دهان و دندان می برد، بنابراین اولویت وزارت بهداشت آموزش و اطلاع رسانی به مردم برای کاهش این مخاطرات سلامت است

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.