قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت؛ گوژپشتی، زانو ضربدری و زانو پرانتزی را عارضه‌های اصلی در اختلالات اسکلتی دانش آموزان عنوان کرد.

۷۲ میلیون پرونده الکترونیک سلامت در کشور تشکیل شد

به گزارش قدس آنلاین، ایرج حریرچی - قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در تشریح چالش‌های تغذیه ای و سلامت دانش آموزان اظهار داشت: متاسفانه با افزایش رفتارهای غربی در کشور شاخص‌های مصرف غذاهای پرچرب، پرشیرینی و پرنمک در میان دانش آموزان افزایش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، ۱۵.۵ درصد دانش آموزان هر هفته و ۱۱.۵ درصد آنها هر روز فست فود می‌خورند، افزود: ۶۰ درصد دانش آموزان هر روز شیر مصرف نمی کنند و سال گذشته ۴۰۰ میلیون واحد شیر در میان دانش آموزان توزیع شد.

حریرچی عنوان کرد: ۶۸ درصد دانش آموزان سبزی و ۴۰ درصد آنها روزانه میوه مصرف نمی‌کنند در حالی که ۶۸ درصد دانش آموزان مادران خانه دار دارند که می‌توانند برای آنها لقمه سالم فراهم کنند.

وی افزود: ۲۱.۵ درصد دانش آموزان یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند که این آمار چاقی در شهرها دو برابر روستاهاست.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۲۱ درصد از دانش آموزان چاقی خطرناک شکمی دارند و ۳۷.۹ دهم درصد آنها در خانه از روغن‌های اشباع استفاده می‌کنند.

حریرچی گفت: ۳.۶ دهم درصد از دانش آموزان هر روز صبحانه نمی خورند و ۲۷.۷درصد دانش آموزان چربی تری گلیسیرید بالا و ۲۸ درصد آنها چربی اچ دی ال خون پایین دارند.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: البته در سه سال گذشته شاخص های بهداشت در مدارس بهبود یافته است.

دکتر حریرچی افزود: بر اساس معاینات پزشکی برای دانش آموزان که همه آنها چهار بار در سال معاینه می شوند یک و نیم درصد دانش آموزان اختلال شنوایی و دو و نیم درصد آنها اختلال بینایی دارند.

وی گفت: از سال ۹۱ تا ۹۵ شاخص دندان های پوسیده از ۲.۰۹ به ۱.۸۴ درصد کاهش یافته است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اکنون ۱۵ درصد دانش آموزانی که بیشتر آنها در دوره متوسطه هستند مشکل دندان ندارند در حالی که در گذشته این آمار هشت درصد دانش آموزان را شامل می‌شد.

حریرچی گفت: ۷۲ میلیون پرونده الکترونیک سلامت در کشور تشکیل و برای ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خدمت انجام شده است.

وی افزود: ۱۲۳ هزار بازرسی سال گذشته از مدارس درباره نظافت دستشویی ها انجام شد که بهبود شاخص ها در مناطق شهری از ۷۵ درصد به ۸۵ درصد و در مناطق روستایی از ۵۵ درصد به ۶۳ درصد افزایش یافته که برای بهبود وضع این اماکن ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گوژپشتی، زانو ضربدری و زانو پرانتزی را عارضه‌های اصلی در اختلالات اسکلتی دانش آموزان خواند و گفت: ۱. ۲ درصد از دانش آموزان در این زمینه نیاز به مداخله پزشکی و حرکات جبرانی دارند.

حریرچی افزود: دو میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز دبیرستانی سال گذشته ۱۶ بار مکمل آهن و ویتامین D دریافت کردند.

وی گفت: سن آغاز استفاده از سیگار در سال‌های گذشته در کشور رو به کاهش بوده اما آنچه که مهم است موضوع بسیار خطرناک قلیان است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بر اساس ۸۹ هزار بازرسی از مدارس درباره فروش سوسیس، کالباس و نوشابه های گازدار فقط ۲.۵ درصد فروش این مواد دیده شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.