مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران یکی از مسائل مهم در حوزه بیمه‌های درمانی را تامین هزینه‌های غیر ضروری دانست.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران: ۳۰ درصد هزینه‌های تحمیلی به بیمه‌ها غیر ضروری است

محمدمهدی ناصحی؛ با حضور در غرفه روزنامه قدس در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌ها و مطبوعات در گفت و گو با خبرنگار جامعه اظهار داشت: البته این موضوع مختص کشور ما نیست و بررسی ها نشان می‌دهد تحمیل هزینه‌های غیر ضروری به بیمه‌ها در بسیاری از کشورها وجود دارد. به طوری که بر اساس مطالعات انجام شده در دنیا؛ حدود ۳۰ درصد هزینه‌های تحمیلی به بیمه‌ها، بویژه بیمه‌های پایه غیر ضروری است که با توجه به نقش بیمه‌ها در مدیریت هزینه‌ها، بسیاری از این هزینه‌ها به عنوان نمونه جراحی‌های غیر ضروری قابل کنترل می‌باشد.

وی با اشاره به میانگین بالای مصرف دارو در ایران افزود: هم اکنون میانگین بین المللی مصرف دارو کمتر از دو قلم دارو است در حالی که طبق نتایج بدست آمده از سامانه‌هایی که رصد می‌شود میانگین تجویز دارو در کشور ما چهار و دو دهم(۴.۲) یعنی دو برابر میانگین جهانی است.  به طوری که انسولین در ۷ ماه گذشته ۱.۲ همت هزینه داشته است، و بیمه سلامت فقط هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای انسولین هزینه کرده است. قطعاً بیمه تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و سایر بیمه‌ها نیز برای تامین انسولین بیماران تحت پوشش خود هزینه می‌کنند که طبق استانداردهای جهانی با در نظر گرفتن جمعیت کشور و تعداد بیماران دیابتی؛ حداقل ۴۰ درصد این هزینه‌ها اضافه و غیر ضروری است که از سبد منابع ملی کشور یا از جیب مردم خارج می‌شود و باید این قبیل مصارف دارویی مدیریت و کنترل شود.

از این رو، ما با ایجاد معاونت پیشگیری در سازمان بیمه سلامت در تلاش هستیم از طریق پیشگیری سطح چهارم جامعه پزشکی و مردم را آگاه کنیم تا هزینه‌های غیر ضروری نظام سلامت کاهش یابد. 

منبع: روزنامه قدس

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.