عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل متحد از روزدوشنبه رسیدگی به جلسات استماع درباره اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطین را آغاز کرده است.

در دور اخیر جلسه رسیدگی به جنایات اسرائیل در دادگاه لاهه چه می‌گذرد؟

عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل متحد، جلسات استماع برای رسیدگی به بیش از ۶ دهه اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطینی را در بحبوحه جنگ اخیر غزه آغاز کرده است.

جلسات استماع ۶ روزه در دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه تا روز ۲۶ فوریه به طول خواهد انجامید. انتظار می‌رود نمایندگان بیش از ۵۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی نظرات خود را در این جلسات مطرح کنند.

با آنکه این جلسات در حین جنگ غزه برگزار می‌شوند ارتباطی به آن ندارند. این جلسات نتیجه قطعنامه‌ای است که روز ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسیده و از دادگاه لاهه خواسته نظر مشورتی خود را در خصوص مسئله اشغالگری اسرائیل اعلام کند.

قطر: اشغالگری اسرائیل باید پایان یابد

نماینده قطر در دیوان بین المللی دادگستری در لاهه با اشاره به اینکه اشغالگری اسرائیل باید پایان یابد، گفت: قوانین بین المللی باید برای همه اعمال شود و ما استانداردهای دوگانه را رد می‌کنیم. گسترش شهرک‌های اسرائیل پس از اشغال سرزمین‌های فلسطینی در سال ۱۹۶۷ آغاز شد.

نماینده قطر با تاکید بر اینکه شرایط و اوضاع در کرانه باختری کمتر از وضعیت نوار غزه نیست، ادامه داد: از دادگاه خواسته می‌شود تا قوانین بین المللی را در مورد هر آنچه قبل از ۷ اکتبر روی داده، اعمال کند. اسرائیل به شکلی‌بی سابقه ساکنان کرانه باختری را محاصره کرده است.

نماینده قطر افزود: از تمام دلایل مستند مبنی برغیرقانونی بودن اشغالگری اسرائیل، حمایت می‌کنیم. تلفات و قربانیان غیرنظامیان اهدافی تصادفی نیستند، بلکه جز اهداف(مستقیم) نیروهای اسرائیلی هستند. اسرائیل از هواپیما و موشک در هدف قرار دادن فلسطینیان در کرانه باختری استفاده می‌کند.

نماینده قطر با اشاره به اینکه اشغالگری اسرائیل یک سیستم استعماری غیرقانونی است، گفت: این اشغال حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین را نقض می‌کند.

عمان: هیچ توجیه قانونی برای ادامه اشغالگری اسرائیل وجود ندارد

نماینده عمان در نشست با تاکید بر اینکه هیچ توجیه قانونی برای ادامه اشغالگری و انکار حق تعیین سرنوشت فلسطینیان وجود ندارد، گفت: کوچ اجباری فلسطینیان و انتقال شهرک‌نشینان صهیونیست به اراضی اشغالی بر اساس معاهده ژنو ممنوع است. هدف از شهرک‌سازی، الحاق اراضی فلسطینی و کوچاندن فلسطینیان طولانی کردن اشغالگری است. جهان امروز شاهد یکی از فجیع‌ترین جنایات در حق ساکنان نوار غزه است.

نماینده عمان در دیوان بین‌المللی دادگستری در این نشست افزود: فلسطینی‌ها ۷۵ سال است تحت اشغالگری، سرکوب و تحقیر روزانه زندگی می‌کنند. رژیم اشغالگر در حال تغییر بافت جمعیتی اراضی اشغالی است. اسرائیل باید از اقداماتی که موجب پایمال شدن حق تعیین سرنوشت فلسطینیان می‌شود، دست بکشد. اجماعی بین‌المللی در مورد حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین وجود دارد. خواستار بازنگری در نقض حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین از سوی اسرائیل هستیم.

نماینده اندونزی: اسرائیل در حال نقض فاحش قوانین بین‌الملل است 

وزیر خارجه اندونزی نیز در دیوان بین‌المللی دادگستری گفت که جلسه گروه ۲۰ را ترک کرده تا شخصاً در جلسه این دادگاه برای رسیدگی به تبعات اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل شرکت کند. من مقابل شما ایستاده‌ام تا از عدالت در برابر نقض فاحش قوانین بین‌المللی که اسرائیل در حال ارتکاب آن است حمایت کنم. 

وزیر خارجه اندونزی با تاکید بر اینکه اشغالگری غیرقانونی اسرائیل و جنایت‌های این رژیم نباید عادی سازی شوند، گفت: هیچ کشوری نباید در انجام هر کاری در برابر کشورهای ضعیف‌تر از فراغ بال برخوردار باشد. قوانین بین‌الملل برای همین است. 

نماینده نروژ: اشغالگری اسرائیل مانع صلح ماندگار در منطقه است 

نماینده نروژ نیز در دادگاه لاهه گفت: شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری و قدس شرقی مانعی اصلی بر سر راه هر گونه صلح ماندگار در منطقه است. دیوان بین‌المللی دادگستری در نظر مشورتی خود در سال ۲۰۰۴ احداث دیوار در داخل قدس شرقی اشغالی و اطراف آن را ناقض قوانین بین‌المللی تشخیص داده است. 

نماینده نروژ افزود: ارزیابی قطعنامه‌های متعدد بین‌الملی حاکی از آن است که شهرک‌سازی‌ها نقض فاحش قوانین بین‌الملل محسوب می‌شوند. تحولات میدانی این سوال را پیش می‌کشند که آیا اشغال اراضی [فلسطینی] به نوعی سیاست غیررسمی برای الحاق این اراضی تبدیل نشده است؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.