۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۰
کد خبر: 972019

زیارتی که سبب تطهیر قلب است

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی

پیامبر اکرم(ص) در بیان ثواب و برکات زیارت امام رضا(ع)، تا 70حج را به عنوان ثواب آن برشمرده‌اند.

خدای متعال در قرآن درباره عظمت شب قدر می‌فرماید: «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» یعنی یک شب برتر از هزار ماه است، مگر ثواب دو رکعت نماز در مسجدالحرام با 100هزار رکعت در دیگر اماکن برابری نمی‌کند؟ درباره زیارت امام رضا(ع) نیز چنین منطقی حاکم است. علت این ثواب فراوان زیارت امام رضا(ع) معرفت به مقام امام است. در روایات آمده کسی که امام رضا(ع) را با معرفت زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود. این معرفت مسئله پیچیده‌ای نیست؛ معرفت یعنی امام رضا(ع) را معصوم و امام بدانیم و معتقد باشیم ایشان عالم آل‌محمد(ع) و حجت خدا و جانشین پدرشان هستند. چون بودند شیعیان هفت امامی که در امامت موسی بن جعفر(ع) متوقف شدند و امامت حضرت ثامن‌الحجج(ع) را نپذیرفتند. بنابراین معرفت یعنی شناخت و اعتقاد به اوصاف و ویژگی‌های امام رضا(ع).

اینکه از خانه بیرون می‌آیید و آهنگ زیارت می‌کنید، همین که نگاهتان به گنبد می‌افتد و یا از راه دور سلامی کرده و صلوات خاصه حضرت ثامن‌الحجج(ع) را می‌خوانید، ان‌شاءالله از برکات زیارت ایشان بهره‌مند می‌شوید. مرحوم آیت‌الله بهاءالدینی و یا علامه طباطبایی(ره) همان درِ اصلی حرم مطهر سلام می‌دانند و می‌فرمودند: از همین‌جا زیارت محسوب می‌شود. باید توجه داشت زیارت فقط بوسیدن ضریح و قرار گرفتن در کنار مرقد شریف نیست. اینکه راه می‌افتید و به مشهد می‌آیید یا اینکه می‌گویید یا امام رضا(ع) نشد به زیارتتان بیاییم و اشکی در چشمتان جمع می‌شود، ثواب زیارت امام رضا(ع) را می‌برید. اگر دل شما متوجه امام رضا(ع) شود و یک سلام حتی از راه دور دهید، زائر محسوب می‌شوید. اینکه نقل شده کسی یک شب در جوار امام رضا(ع) بیاید از شفاعت حضرت رضا(ع) بهره‌مند می‌شود صرفاً به معنای بودن در محوطه حرم  نیست بلکه به دلیل معرفت، توجه، انس و ارتباط قلبی با امام رضا(ع) است.

نخستین اثر زیارت ائمه(ع)، تقویت توحید است، آن‌ها که بعضاً در نماز برایشان شبهه ایجاد می‌شود، به زیارت امام رضا(ع) بیایند تا مشکلشان رفع شود. در دعای پس از زیارت امام رضا(ع) مغفرت همراه با حیا و امید را طلب می‌کنیم، یعنی نفس زیارت امام رضا(ع) در انسان تحول ایجاد می‌کند. از این رو، آن‌ها که در نماز دچار سستی شده و از افسردگی رنج می‌برند با زیارت امام رضا(ع) توحیدشان تقویت شده و متحول می‌شوند. بسیار هستند آدم‌هایی که با این زیارت‌ها ساخته و متحول شده‌اند و دست از گذشته و خطاهای خود برداشته‌اند. البته چنین تحولی، عزم و اراده می‌خواهد؛ اینکه آدمی در پرتو زیارت امام رضا(ع) از خدا بخواهد قلبش را طاهر کند. به عبارت دیگر، زیارت امام رضا(ع) و حضور در حرم مطهر باید چشم و زبان و گوش ما را تغییر دهد، چراکه از اثرات اصلی زیارت امام مهربانی‌ها(ع)، پالایش روحی و قلبی زائر است. از دیگر آثار زیارت امام رضا(ع) افزایش محبت است. اساساً زیارت ابراز و اعلام محبت است. امام رضا(ع) خود فرمودند: ما به گردن شما حقی داریم... و همه این حق آن است که به زیارت ما بیاید.

منبع: روزنامه قدس

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.