رئیس دادگستری استان سمنان گفت: دستگاه قضایی استان برای حفظ امنیت روانی جامعه در موضوع صیانت از حیات وحش و گونه‌های جانوری در معرض خطر آسیب از هیچ اقدام موثرقانونی دریغ نخواهد کرد.

مصوبات دادگستری سمنان برای حفاظت از یوز/ از فنس‌کشی تا نصب دوربین

به گزارش قدس انلاین،  ‌رئیس کل دادگستری استان سمنان با توجه به اهمیت موضوع حفاظت و صیانت موثر از حیات وحش گونه‌های نادر در معرض انقراض به ویژه یوز آسیایی، از زیستگاه این گونه وحشی بازدید کرد.

محمدجعفرعبدالهی در حاشیه این بازدید گفت: متاسفانه برخلاف اینکه جلساتی در گذشته در این شهرستان برای حفاظت و صیانت از گونه در معرض انقراض یوز آسیایی تشکیل شده بود، اما اهتمام و جدیت کافی برای تحقق تصمیمات گرفته شده مشاهده نمی‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی استان سمنان پس از آن که از تلف شدن دومین گونه نادر حیات وحش از نوع یوزپلنگ آسیایی در اثر بروز حادثۀ جاده‌ای در منطقه میامی مطلع شد دستورات قانونی لازم را برای جلوگیری از ادامه این اتفاق صادر کرد.

رئیس کل دادگستری استان سمنان تصریح کرد: به همین منظور از منطقه حفاظت شده میامی و محل‌های تلف یوز آسیایی از نزدیک بازدید شد تا با شناسایی و بررسی آسیب‌های منجر به وقوع حوادث برای یوز آسیایی راهکارهای منتهی به وقوع این حوادث را کاهش دهیم.

عبدالهی گفت: با دعوت از مدیر کل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست کشور و مدیران کل استانی اعم از «سازمان حفاظت محیط زیست، توزیع برق، حمل و نقل جاده‌ای، راه و شهرسازی شرق استان و رئیس پلیس راه و مسئولان قضایی و اجرایی شهرستان میامی» علاوه بر بازدید میدانی، با تشکیل جلسه فوق العاده مطالب مطرح و مصوباتی برای حفظ این گونه نادر حیات وحش اتخاذ شد.

وی به برخی از مصوبات اشاره و افزود: در این جلسه تاکید شد چنانچه هریک از دستگاه‌های مسئول وظایف محوله و مصوبات را در مهلت مقرر به سرانجام نرساند با برخورد بدون اغماض مرجع قضایی مواجه خواهند شد.

رئیس کل دادگستری استان سمنان عنوان کرد: طرح جامعی برای حفاظت از محیط‌زیست گونه‌های نادر از نوع یوز آسیایی با همکاری دستگاه‌های مربوط توسط سازمان محیط زیست تهیه، تدوین و ابلاغ شود و همچنین ایجاد روشنایی به میزان 4 کیلومتر ظرف 3 ماه آینده و 6 کیلومتر تا پایان آذرماه سال جاری به همت سازمان راه و شهرسازی شرق استان انجام می‌شود.

عبدالهی تاکید کرد: تعداد دوربین‌های این منطقه به 6 دستگاه دوربین طی یک ماه آینده توسط سازمان حمل و نقل جاده‌ای افزایش می‌یابد و پیگیری‌های لازم برای انتقال اعتبار فنس‌کشی به مساحت 5 کیلومتر از مسیرهای طرفین جاده در منطقه حفاظت شده در ماه‌های آتی اقدام می‌شود تا نصب و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی ادامه داد: ایجاد پاسگاه دائم محیط بانی در منطقه میاندشت و نظارت و حفاظت مداوم از این منطقه باید توسط سازمان حفاظت محیط زیست استان سمنان حاصل شود.

رئیس کل دادگستری استان سمنان همچنین گفت: اولویت بندی اجرای این مصوبات پیگیری خواهد شد و وقتی در مسئله‌ای دستگاه قضایی استان وارد می‌شود یقیناً نتیجه محور عمل می‌کند و برای حفظ امنیت روانی جامعه در موضوع صیانت از حیات وحش و گونه‌های جانوری در معرض خطر آسیب از هیچ اقدام موثرقانونی دریغ نخواهد کرد.

مدیران حاضر در این جلسه از اهتمام دستگاه قضایی استان سمنان در ورود متنوع و نتیجه محور در موضوعات مختلف عامه المنفعه تقدیر و تشکر کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.