روز گذشته ماراتن نام‌نویسی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با ثبت‌نام ۲هزارو۲۲۰ نفر در ساعات اولیه آغاز شد و مشخص شد دعوت سراسری وزارت کشور از مردم برای نام‌نویسی در این دور رقابت‌های پارلمانی ذیل قانون جدید انتخابات اثربخش بوده است.

قانون جدید انتخابات مانع اصلی باندبازی سیاسی/ چرا برخی جریان‌های سیاسی از دعوت سراسری وزارت کشور برای ثبت‌نام در رقابت‌های پارلمان دلخور شدند؟

به گزارش قدس آنلاین، در همین رابطه وزیر کشور ضمن دعوت از متقاضیان برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی، از همه احزاب و جریان‌ها و اشخاص حقیقی خواست در مهلت یک هفته‌ای تعیین‌شده برای حضور در انتخابات مجلس اقدام کنند و اگر هنوز مردد هستند، می‌توانند پیش‌ثبت‌نام را انجام دهند و در مراحل بعدی انصراف دهند. به گفته وزیر کشور «مهلت تعیین شده تمدید نمی‌شود».

با این اوصاف، دعوت فراگیر وزارت کشور از مردم، برخلاف آنچه منتقدان در صدد القای آن هستند، فارغ از پرداختن صرف به برخی جریان‌ها و کنشگران سیاسی خاص، در مرحله اول نقش بی‌بدیل همه شهروندان در فرایند تصمیم‌سازی و حق آن‌ها در تعیین سرنوشتشان را یادآور شد. در وهله دوم اما گام اثربخش دولت برای هموارسازی افزایش مشارکت مردم و کسانی است که قصد دارند در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کنند.

کنایه‌بازی سیاسی به جای همراهی با مردم 
پیامک‌های وزارت کشور اگرچه برای همه مردم ارسال شد، اما با نیش و کنایه‌های معنادار برخی چهره‌های سیاسی، فاصله آن‌ها  از واقعیت‌ فرایندهای اجتماعی را بیش از پیش نشان داد.

به عنوان نمونه محمود صادقی با انتشار متن پیامک دعوت وزارت کشور، در توییتر خود به یک جمله بسنده کرد و نوشت: بدون شرح! آقای صادقی پیش از این هم با انتشار پیامی در فضای مجازی مدعی شده بود در دوره‌های گذشته با تماس تلفنی از ایشان دعوت می‌شده که در انتخابات مجلس نام‌نویسی کند.

محمد علی ابطحی نیز با انتشار متنی کنایه‌آمیز، قضیه را به باد شوخی گرفت و گفت: «از وزارت کشور پیام آمد که اگر قصد ثبت نام دارید، بشتابید. به خونواده پز دادم دعوتم کرده‌اند بروم برای ‎انتخابات مجلس ثبت‌نام کنم. همه‌شان به هم نگاه کردند وخندیدند. برای همه‌شان این پیامک آمده بود. سنگ روی یخ شدم! آخه مگه راهپیمایی روز قدسه که از همه ملت دعوت کردند؟» حجت‌الاسلام مهاجری از چهره‌های جریان اصلاح‌طلب هم تعارف را کنار گذشت و با طرح دوباره ادعای ثابت نشده «خالص سازی» پیش‌ثبت‌نام انتخابات را «پیش رد صلاحیت» قلمداد کرد. 

جلوگیری قانون انتخابات جدید از باندبازی سیاسی
دکتر محمد جوان اخوان  فعال رسانه‌ای‌ در گفت‌وگو با خبرنگار ما و در پاسخ به اینکه چرا برخی جریان‌های سیاسی در آستانه ثبت‌نام انتخابات مجلس، دست به موضع گیری‌های دوگانه یا متضاد می‌زنند، گفت: ممانعت بندهای جدید قانون انتخابات از باندبازی‌های سیاسی شب انتخاباتی یکی از دلایل چنین موضع‌گیری‌هایی است.

این کارشناس ارشد مسائل سیاسی گفت: با افزوده شدن پیش ثبت‌نام به قانون انتخابات، افراد باید زودتر از ادوار گذشته علاوه بر استعفا از مناصب قبلی تصمیم به نام‌نویسی نیز می‌گرفتند و به فراخور این بندها، دستگاه‌های نظارتی مانند شورای نگهبان فرصت بیشتر و بهتری برای احراز صلاحیت ثبت‌نام کنندگان دارند و به تبع آن شاهد کاهش عدم احراز صلاحیت‌ها خواهیم بود.

وی در خصوص رد صلاحیت‌ها گفت: در مواردی که نامزدها، نقص مدارک شناسنامه‌ای یا عدم التزام به قانون دارند، «رد صلاحیت» محتمل است.

مشارکت روند افزایشی خواهد داشت 
محمد جوان اخوان با بیان اینکه ۱۶۰ کرسی مجلس مربوط به شهرهای تک نماینده است، گفت: برخلاف گمانه‌زنی برخی‌ها به نظر می‌رسد در این مناطق شاهد مشارکت و شور بیشتری خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به نگرانی جریان‌های سیاسی و به طور مشخص بخشی از اصلاح‌طلبان در کلانشهرهایی مانند تهران گفت: این گروه‌ها دچار تردید و دلهره هستند؛ زیرا ریزش سرمایه اجتماعی داشته‌اند. 

اصلاح‌طلبان، روغن ریخته را نذر امامزاده می‌کنند 
برخی از اصلاح‌طلبان می‌خواهند با زرنگ بازی و هزینه تراشی برای نظام این روغن ریخته را نذر امامزاده کنند. در عین حال هم جریان اعتدال هم اصلاحات و هم اصول‌گرایان در پشت صحنه فعال عرصه انتخابات هستند و با ثبت‌نام چراغ خاموش در صدد ارزیابی نسبت به اقبال عمومی هستند تا تصمیم‌گیری کنند که به صورت مستقیم وارد عرصه شوند یا از مهره‌ نامزدهای سفید برای شرکت در رقابت‌ها استفاده کنند. 

محمود جوان اخوان ضرورت هوشیاری نهادهای امنیتی نسبت به مسائل امنیتی کشور را یادآور شد و با اشاره به هشدار چندی پیش سرلشکر باقری درباره تلاش دشمن برای کم‌رمق کردن انتخابات آینده گفت: انتخابات بستر تولید قدرت ملی است و انرژی متراکمی که در انتخابات آزاد خواهد شد، دشمن را عقب خواهد راند و طرح دشمن برای ثبات‌زدایی از انتخابات از پیش شکست خورده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.