۸ تیر

برنامه‌های مختلف کتابخانه‌های عمومی کشور در استان‌های مختلف در هفته اول دی ماه توسط روابط عمومی این نهاد اعلام شد.

برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی در دی‌ماه اعلام شد

 به گزارش «قدس آنلاین»،  به‌منظور ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه، کتابداران کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور تلاش می‌کنند با برگزاری نشست‌های متنوع کتابخانه‌ها را برای اعضاء و شهروندان تبدیل به پاتوقی فرهنگی کنند؛ روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور جهت اطلاع‌رسانی این برنامه‌ها، زمان‌بندی فعالیت‌ برخی از کتابخانه‌های عمومی کشور در این هفته را به شرح زیر اعلام می‌کند.

تهــران

در هفته اول دی ماه اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران با برنامه‌های متنوع فرهنگی همچون کارگاه قصه‌گویی، شعرخوانی و شاهنامه‌خوانی از شهروندان تهرانی پذیرایی می‌کند. از مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به برگزاری دومین نشست تخصصی کتاب‌خوان «قرآن پژوهی» اشاره کرد که این نشست روز دوشنبه ۶ دی ساعت ۱۰ صبح در دانشکده علوم و فنون قرآنی برگزار خواهد شد.

کتابخانه عمومی پیروزی میزبان برگزاری کلاس‌های قصه‌گویی در روز یک‌شنبه پنجم دی و آموزش قرآن در روز سه‌شنبه هفتم دی است و کتابخانه عمومی حضرت فاطمه(س) برای اعضای خود روز چهارشنبه هشتم دی ساعت ۱۰ کلاس آموزش کارگاه مهارت‌ها و کلاس کارگاه مثنوی‌خوانی را روز دوشنبه ششم دی ساعت ۱۴ برگزار می‌کند.

شاهنامه‌خوانی و حافظ‌خوانی بزرگسالان در کتابخانه عمومی ولیعصر(عج) روز شنبه چهارم دی؛ شاهنامه‌خوانی، تصویرسازی، قصه‌گویی و نقاشی ویژه خردسالان در بخش کودک، یک‌شنبه پنجم دی ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

بانوان عضو در کتابخانه عمومی علامه‌دهخدا امروز شنبه ۴ دی ماه در کلاس حافظ‌خوانی شرکت می‌کنند و کلاس‌های آموزشی داستان‌نویسی خلاق یک‌شنبه ساعت ۱۶ و شاهنامه‌خوانی کودکان پنج‌شنبه ساعت ۱۰ از دیگر برنامه‌های در این کتابخانه است.

کتابخانه عمومی دانشجو دوشنبه شعر خوانی را توسط الهه صادقیان (کارشناس ارشد ادبیات) ساعت ۱۶:۳۰ و کتابخانه عمومی معراج برای کودکانِ عضو، قصه‌گویی را چهارشنبه ساعت ۱۶ و کارگاه آموزشی برای مادران را یک‌شنبه ساعت ۱۰ و کتابخانه عمومی گلسار کارگاه اوریگامی برای گروه سنی کودک و نوجوان را روز دوشنبه ساعت ۱۶ برنامه‌ریزی کرده‌اند.

نشست چخوف خوانی؛ باهم‌خوانی سفرنامه «خسی در میقات» نوشته جلال آل‌احمد و باهم‌خوانی کتاب «۸۰ سال داستان کوتاه در ایران» به‌ترتیب در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه ساعت ۱۷ در کتابخانه عمومی هفده شهریور برگزار می‌شود.

کتابخانه عمومی کوهسار شاهنامه‌خوانی (ویژه گروه سنی نوجوان)، قصه‌خوانی و مسابقه نقاشی در بخش کودک را روز  چهارشنبه ۸ دی ماه و کتابخانه عمومی ارغوان نیز قصه‌گویی را برای شنبه ساعت ۱۵ تدارک دیده است.

برای اعضای کودک در کتابخانه عمومی دانشمند مسابقه و آموزش نقاشی و رنگ آمیزی؛ کتابخانه عمومی علامه طباطبایی قصه‌خوانی و آموزش اوریگامی و کتابخانه عمومی محقق‌حلی قصه‌گویی را به‌ترتیب در روزهای یک‌شنبه، سه شنبه و چهارشنبه ساعت ۱۶ برگزار می‌شود.

در کتابخانه عمومی شقایق نیز کلاس مهارت‌های زندگی با رویکرد معرفی کتاب برای مادران خانه‌دار، دوشنبه ساعت ۹، شاهنامه‌خوانی ویژه گروه سنی کودک، سه‌شنبه ساعت ۱۵، کلاس آموزش قرآن و قصه‌های قرآنی پنج‌شنبه ساعت ۱۰ برگزار می‌شود.

قــــم

اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم طی هفته آتی در برنامه رادیویی صبحگاهی و شبانگاهی اقدام به معرفی کتاب خواهد کرد. کتابخانه عمومی علامه امینی این شهر، ‌ با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی، دو نشست داستان‌نویسی ویژه کودکان و نوجوانان و همچنین دو نشست جمع‌خوانی با هدف معرفی کتاب برگزار می‌کند؛ اجرای نمایش قصه‌گویی، جمع خوانی، ‌معرفی و بررسی کتاب نیز از دیگر برنامه‌های این کتابخانه طی هفته آتی است.

کتابخانه عمومی ایثار نیز ۵ دی‌ماه با هدف جذب کودکان و نوجوانان کارگاه‌های آموزشی نقاشی و رنگ‌آمیزی به همراه کلاس آموزش حفظ قرآن در ۶ دی‌ماه برگزار خواهد کرد؛ همچنین در روز یکشنبه کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای میزبان نشست کانون ادبی با محوریت معرفی و بررسی کتاب خواهد بود.

کرمانشـــاه

کتابخانه عمومی بعثت شهرستان پاوه در استان کرمانشاه نیز امروز شنبه چهارم دی‌ماه ساعت ۱۴ میزبان نشست کتاب‌خوان خواهد بود.

فـــارس

برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز شامل برگزاری نشست کتاب‌خوان با همکاری سپاه پاسداران در تاریخ ۹ دی‌ماه در کتابخانه عمومی جوادالائمه دشت مرغاب؛ روخوانی و جمع‌خوانی کتاب‌های «شماس شامی» نوشته مجید قیصری و «ابوالمشاغل» اثر نادر ابراهیمی در خرامه و همچنین کلاس آموزش قصه‌گویی بزرگسالان ساعت ۱۶ روز یک‌شنبه ۵ دی‌ماه در کتابخانه عمومی فرصت‌شیرازی خواهد بود.

آذربایجان‌غربی

کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی نیز میزبان نشست کتاب‌خوان خواهند بود؛ کتابخانه عمومی پانزده خرداد در شهر خوی شنبه ۴ دی‌ماه، کتابخانه عمومی شهید بهشتی در شهر سلماس یک‌شنبه ۵ دی و کتابخانه عمومی شیخ شلتوت در شهر مهاباد روز چهارشنبه ۸ دی نشست کتاب‌خوان برگزار می‌کنند.

یـــزد

نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای با همکاری مدرسه ابتدایی نرجس از سوی کتابخانه عمومی کوثر و نشست کتاب‌خوان در کتابخانه عمومی مجتمع ابرکوه؛ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای با همکاری دبستان شهید رهاوی از سوی کتابخانه عمومی سیدالساجدین شهر اشکذر؛ نشست کتاب‌خوان در کتابخانه عمومی فرخی و نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای با همکاری دبیرستان دخترانه فرهنگ‌نوین از سوی این کتابخانه در شهر یزد و نشست کتاب‌خوان در کتابخانه عمومی شهید بهشتی در شهر بافق از جمله برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان یزد می‌باشند.

خراسان‌جنوبی

کتابخانه‌های عمومی خراسان‌جنوبی نیز برنامه‌هایی بدین شرح برگزار خواهد کرد؛ در شهرستان بشرویه، نشست کتابخوان و دو جلسه قصهگویی کودکان در دو کتابخانه این شهرستان برگزار خواهد شد. کتابخانههای عمومی شهرستان بیرجند نیز ۵ نشست کتابخوان، یک جلسه قصه‌گویی، ۲ جلسه جمع‌خوانی کتاب، مسابقه نقاشی به مناسبت «۹ دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت»، یک مسابقه طراحی و حل جدول و نشستی با عنوان «معرفی جشن‌های ایرانی اسلامی» در هفته آینده برگزار خواهد کرد.

کتابخانه‌های عمومی شهرستان زیرکوه نیز در نظر دارد از ۴ تا ۹ دی‌ماه جاری، ۲ نشست کتاب‌خوان، ۲ جمع‌خوانی کتاب و یک کلاس قصه‌گویی برگزار کنند. نشست کتاب‌خوان، جلسه آموزشی شیوه‌های صحیح مطالعه برای دانش آموزان دبستان ۱۵ شعبان، بازید دانش آموزان برادران مدنی از کتابخانه عمومی ثامن‌الائمه شهر سهقلعه و معرفی خدمات این کتابخانه و یک کلاس قصه‌گویی نیز از برنامه‌هایی است که کتابخانه‌های عمومی شهرستان سرایان، هفته آتی قصد اجرای آن را دارد.

برگزاری ۳ نشست کتاب‌خوان، ۳ معرفی کتاب، کلاس آموزش ساخت کاردستی و مسابقه کاردستی، جلسه بلندخوانی و جمع‌خوانی کتاب از کتاب‌های طرح کتاب‌خوان دی‌ماه، مسابقه نقاشی و رنگ‌آمیزی با موضوع ۹ دی، روز بصیرت و ولایت نیز برنامه‌هایی است که کتابخانه‌های عمومی شهرستان سربیشه هفته آینده برگزار می‌کنند.

شهرستان طبس نیز، برگزاری شب‌شعر، نقد کتاب، نمایشنامه‌خوانی و ۴ نشست کتاب‌خوان را از جمله برنامه‌های هفته آتی در کتابخانه‌های این شهرستان عنوان کرد. برنامه‌های فرهنگی هفته آتی کتابخانه‌های شهرستان فردوس نیز شامل برگزاری نمایشگاه کتاب به مناسبت «۹ دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت»، نشست کتاب‌خوان، قصه‌گویی برای کودکان، مسابقه نقاشی و جمع خوانی کتاب است. کتابخانه‌های عمومی شهرستان قاینات، ۵ نشست کتاب‌خوان، یک جلسه جمع خوانی کتاب، انجمن ادبی، نشست کتابداران با مدیران و مربیان پرورشی مدارس و نیز اجرای طرحی با عنوان «کوله کتاب» در مدارس به مدت دو روز را برای هفته آینده در نظر دارد.

مازنـدران

پنجشنبه ۹ دی نیز نشست کتاب‌خوان ویژه ۹ دی، با حضور همسر و دختر شهید رضایی‌نژاد از شهدای دانشمند هسته‌ای توسط اداره کل کتابخانه‌های این استان در شهر ساری برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.