وزیر امور خارجه عربستان از آمادگی کشورش برای اعزام نیروی زمینی به سوریه در هماهنگی با آمریکا خبر داد.

الجبیر: عربستان آماده اعزام نیرو به سوریه است

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، "عادل الجبیر" وزیر امور خارجه عربستان در گفتگو با روزنامه "زوددویچه سایتونگ" از آمادگی کشورش برای اعزام نیرو به سوریه همراه با آمریکا برای مبارزه با داعش در این کشور خبر داده و گفت: عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اعلام کرده اند که ما آماده مشارکت با ایالات متحده آمریکا در این راستا با نیروهای ویژه خود هستیم؛ همچنین برخی کشورها از ائتلاف اسلامی علیه تروریسم و افراط گرایی آماده اعزام نیرو به این کشور هستند.

وی افزود: ما خود را در این راستا با آمریکا هماهنگ می کنیم تا ببینیم برنامه چیست و چه چیزی لازم است تا آن را اجرایی کنیم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا از وزیر دفاع خود خواسته است در عرض یک ماه استراتژی آمریکا در قبال سوریه را مورد ارزیابی قرار داده و گزینه های جدید از جمله اعزام نیروهای زمینی را پیشنهاد دهد.

الجبیر در بخش دیگری از گفتگو با این روزنامه آلمانی تاکید کرد که انتظار دارد این تصمیمات آمریکا به زودی ارائه شود.

وی به صورت غیر مستقیم این مسئله را آشکار کرد که مناطق آزاد شده در سوریه می توانند تحت کنترل شورشیان در آیند.

الجبیر در این باره گفت: ایده اساسی این است که مناطقی را از اشغال داعش آزاد کرده اما هم زمان اطمینان حاصل کنیم که این مناطق آزاد شده به دست حزب الله، ایران و یا رژیم بشار اسد نمی افتد.

در حال حاضر ایالات متحده حدود 500 نیرو در شمال سوریه دارد که عمدتا به عنوان مشاور برای شبه نظامیان کرد و سنی که در این منطقه علیه داعش مبارزه می کنند فعالیت دارند. باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در ماه دسامبر و قبل از پایان دوران ریاست جمهوری اش 200 نفر به این نیروها اضافه کرد.

وزیر امور خارجه عربستان بار دیگر بر موضع کشور خود مبنی بر اینکه رئیس جمهور سوریه باید کناره گیری کند تاکید کرده و این مسئله را با وجود موفقیت های نظامی اخیر وی لازم دانست.

وی اسد را مسئول ویرانی ها ، آوارگی ها و کشتارها در سوریه دانسته و گفت: هدف از مذاکرت صلح ژنو که از روز پنج شنبه آغاز می شود باید این باشد که یک دوره انتقالی سیاسی برای سوریه جدید بدون بشار اسد را سازماندهی کنیم. اگر این دوره انتقالی وجود نداشته باشد من نمی توانم تصور کنم که این جنگ چگونه باید پایان یابد.

وی افزود: نکته کلیدی در این رابطه این است که فشارها بر دولت اسد را افزایش دهیم. این تنها راه حل است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.