در حال دور بعدی نشست مسکو در کمتر از یک ماه آینده برگزار می‌شود با وجود تاکید مشاور شورای امنیت افغانستان بر عدم مشارکت طالبان در نشست مسکو،مقامات سیاسی طالبان از آمادگی برای حضور در این نشست خبر داد.

اعلام آمادگی طالبان برای حضور در نشست مسکو

به گزارش قدس آنلاین، «اکسپرس‌تریبون» از تمایل مقامات سیاسی طالبان برای حضور در دور آتی نشست مسکو که با حضور 12 کشور دنیا و با موضوع افغانستان برگزار می‌شود، خبر داده است.

این رسانه پاکستانی مدعی شده است که دو نفر از مقامات ارشد دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته‌اند که این گروه در رابطه با مشارکت در نشست مسکو نظر مثبتی دارند البته اگر به صورت رسمی از آنها دعوت صورت بگیرد.

این در حالی است که حنیف اتمر قبل از این به «رادیوآزادی» گفته بود که دولت افغانستان در رابطه با حضور طالبان در نشست مسکو هیچ توافقی با روسیه نکرده  و قرار نیست که طالبان در این نشست حضور یابند زیرا نشست مسکو در سطح دولت‌ها برگزار می‌شود.

قرار است 14 آوریل نشست مسکو در رابطه با روند صلح و توقف جنگ در افغانستان، با حضور پاکستان، ایران، هند، افغانستان، آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی در روسیه برگزار شود.

دولت روسیه قبل از این موضوع دعوت رهبران سیاسی طالبان در قطر را به این نشست مطرح کرده بود که با مخالفت صریح دولت افغانستان مواجه شد و کابل تاکید کرد که فقط افغان‌ها باید این روند را رهبری کنند.

با وجود اینکه روسیه همواره از سوی برخی از مقامات افغان به حمایت از طالبان متهم بوده اما اظهارات اخیر «سرگئی لاورف» مبنی بر اینکه طالبان باید به جنگ در افغانستان خاتمه دهند، از سوی دولت افغانستان مورد استقبال قرار گرفت.

مقامات روسی تاکید کرده‌اند که تماس‌های مسکو با طالبان فقط به منظور تشویق این گروه به صلح با دولت افغانستان صورت گرفته است.

از سویی هم پس از دیدار اخیر حنیف اتمر مشاور شورای امنیت افغانستان با مقامات روسی، وی اعلام کرد که روسیه و دولت افغانستان موضع نزدیکی در رابطه با طالبان دارند.

قبل از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر دیدار مقامات دفتر سیاسی طالبان از چین منتشر شد که مقامات چینی با تائید تماس‌ با گروه طالبان نیز مدعی شدند که این کشور فقط به منظور تشویق طالبان برای پیوستن به روند صلح با طالبان تماس دارد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.