پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴

استقلال-پرسپولیس مانند دربی مادرید است

تعبیر کی روش از دربی تهران: پرسپولیس نماینده قشر کارگر و استقلال نماینده قشر متوسط است

سرمربی تیم ملی‌کشورمان در مصاحبه تفصیلی با مجله «فور فور تو» انگلیس به مقایسه ال‌کلاسیکو با دربی تهران پرداخته است.

کارلوس کی روش

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از مجله «فورتو فور تو» انگلیس، اکثر مردم معتقدند بزرگترین دیدار باشگاهی جهان بازی ال‌کلاسیکو میان بارسلونا و رئال مادرید است. اما شما ال کلاسیکو را با دربی تهران که به عنوان بزرگترین بازی باشگاهی آسیا است، چگونه مقایسه می‌کنید؟

کارلوس کی‌روش شاهد هر دو این بازی‌ از نزدیک بوده است. او در فصل 2003- 2004 سرمربی رئال مادرید بود و در نیمکت رئال نشسته و این بازی بزرگ را تماشا کرده است. در طرف مقابل او از سال 2011 هدایت تیم ملی ایران را برعهده دارد و بسیاری از بازی‌های استقلال و پرسپولیس را که به دربی تهران مشهور است را از نزدیک مشاهده کرده است.

خاطرات ورزشگاه سانتیاگو برنابئو هنوز هم برای کی‌روش تازگی دارد. دستیار سابق فرگوسن در منچستر یونایتد هرگز بازی‌هایش را با آبی-اناری‌ها فراموش نخواهد کرد.

سرمربی تیم‌ملی ایران در مصاحبه با مجله «فورتو فور تو» گفت: شور شوقی که در بازی بارسلونا و رئال مادرید وجود دارد، خاص و ویژه است و هیچ چیز دیگری مانند آن در دنیای فوتبال وجود ندارد.

با این وضعیت کی‌روش معتقد است که دربی تهران از لحاظ درگیری و شور و شوق چیز کمی از ال کلاسیکو ندارد.

وی که در ژاپن و امارات مربیگری کرده است، در ادامه گفت: دربی تهران بدون شک بزرگترین بازی باشگاهی قاره آسیا است. من هرگز پیش از این هیچ رقابتی را در سطح آسیا مانند آن را ندیدم. زمانیکه در ژاپن بودم شاهد چندین دربی بودم که بزرگتر از یک بازی معمولی بودند اما هیچکدام از آنها مانند دربی تهران نبودند. این دربی تهران خاص است.

کی‌روش ادامه داد: زمانیکه استقلال و پرسپولیس بازی دارند در ورزشگاه آزادی 100 هزار تماشاگر حضور دارند. در سراسر کشور و حتی جهان میلیون‌ها ایرانی بازی این دو غول بزرگ ایران را تماشا می‌کنند که یکی قرمز است و دیگری آبی.

به اعتقاد کی‌روش دو جنبه است که دیدار ال کلاسیکو را جذاب می‌کند.

به طور معمول در دربی تهران پرسپولیس به صورت سنتی می‌توان نماینده طبقه کارگر تهران نامید و استقلال را نماینده قشر متوسط دانست. 

بارسلونا پایتخت ایالت کاتالونیا که بخشی از کشور اسپانیا است اما به شدت استقلال طلب و هویت خاص خود را دارد. در طرف مقابل مادرید پایتخت اسپانیا است و مقر دولت پادشاهی است. شهری است که جنبه تاریخی دارد.

کی‌روش درباره این موضوع توضیح داد: به همراه بارسلونا مسائل دیگری به غیر از ورزش وجود دارد. مسائل فرهنگی، سیاسی و منطقه‌ای است که این بازی را گرم‌تر و جذاب‌تر می‌کند. به همین خاطر ال کلاسیکو نه تنها برای کسانی که فوتبالی هستند بلکه برای کسانی که اصلا در قید و بند فوتبال نیستند نیز اهمیت و معنای خاصی دارد.

جنبه دوم این موضوع وجود استاندارد است. هیچ کس نمی‌تواند این را انکار کند و بازی دو غول تهران از لحاظ کیفی نمی‌توان با غول‌های اسپانیا مقایسه کند و کمتر بازی می‌تواند از لحاظ کیفی با ال کلاسیکو مقایسه کرد.

تنها می‌توانید تصور کنید که اگر طرفداران فوتبالی در تهران بتوانند هر هفته بازی بازیکنانی امثال رونالدو، مسی، نیمار، بیل و سوارس را از نزدیک تماشا کنند، چه واکنشی از خود به نمایش می‌گذارند.

کی‌روش تاکید کرد: البته دیدار بارسلونا با رئال مادرید یک بازی در سطح بسیار بالا است. در اکثر بازی‌های این دو تیم باهم شما شاهد تقابل دو تیم برتر جهان هستید. با وجود بازیکنان بزرگ جهان در ترکیب این دو تیم باعث می‌شود تا این دیدار معنایی جهانی پیدا کند ولی دربی تهران عاجز از آن است.

اما تقابل استقلال و پرسپولیس نسبت به همتای اسپانیایی خود(ال کلاسیکو) مزایایی دارد.

کی‌روش درباره این مزیت گفت: از طرف دیگر دربی تهران می‌تواند جالب‌تر شود زیرا شما دو تیمی را می‌بیند که از همشهری هستند و این فضای همشهری بودن تیم‌های می‌تواند فضای بزرگ و پیچیده‌تری را ایجاد کند.

دو شهر بارسلونا و رئال مادرید حدود 600 کیلومتر از هم فاصله دارند. اگر طرفداران تیم بازنده به بتوانند چند روزی را از رسانه‌ها دور بمانند می‌توانند تلخی شکست را فراموش کنند اما این موضوع برای دربی تهران صادق نیست.

کی‌روش درباره این مسئله عنوان کرد: شما نمی‌توانید فردای دربی فرار کنید. تنها راه این است که با حقایق روبه رو شوید. در روز بعد دربی شما باید سوار اتوبوس شوید به محل کارتان به اداره یا مدرسه بروید. اگر طرفدار پرسپولیس باشید باید با هواداران استقلال رویارو شوید و اگر طرفدار استقلال هستید باید با هواداران پرسپولیس مواجه شوید و هیچ را گریزی از این موضوع نیست.

این وضعیت قبل از هفته‌ها، روزها و ساعات قبل از دربی این احساس وجود دارد.

سرمربی تیم ملی کشورمان گفت: باورنکردنی است شما می‌توانید تنش را در سطح شهر احساس کنید. مهم نیست که در آن برهه زمانی دو تیم چگونه بازی می‌کنند زیرا این دربی همیشه یک بازی خاص برای بازیکنان است.

وقتی زمان این دربی فرا می‌رسد این دیدار فراتر از یک دربی شهر به شمار می‌آید.

کی‌روش نتیجه‌گیری کرد و گفت: دیدار پرسپولیس و استقلال مانند دربی مادرید میان رئال مادرید و اتلتیکو مادرید است و این دیدار یک بازی ملی است. هر دو تیم 20 میلیون هوادار دارند که این یک رویداد بسیار بزرگ در سطح کشور است. دربی تهران یک بازی خاص است و شما باید آن را از نزدیک ببینید تا آن را درک کنید.

نظر شما