دبیر شورای عالی سیاسی یمن با اشاره به مجموعه تحولات این کشور به ویژه رمز و راز شیوع بیماری وبا و جنایت های ائتلاف سعودی، احتمال داد این بیماری به عمد در کشورش شیوع پیدا کرده باشد.

احتمال شیوع عمدی «وبا» در یمن

به گزارش قدس آنلاین، «یاسر الحوری» دبیر شورای عالی سیاسی یمن با اشاره به مجموعه تحولات این کشور به ویژه رمز و راز شیوع بیماری وبا، احتمال داد این بیماری به عمد در کشورش شیوع پیدا کرده باشد.

هیچ جنایتی از عربستان و امارات بعید نیست

وی در مورد حملات رسانه ای مربوط به شیوع وبا و اینکه چه کسی مسئول آن و نیز جلوگیری از ارائه خدمات کافی پزشکی برای مداوای این بیماری است، گفت: هر جنایتی از دشمنان انتظار می رود و در این میان ضرباتی که حملات محور سعودی و اماراتی به ملت یمن وارد آورده اند فراتر از آثار حملات هسته ای و یا میکروبی است ازهمین رو مسئولان یمن طرف های دست اندرکار را مکلف کردند در مورد منبع شیوع این بیماری تحقیق کرده و آن را شناسایی کنند و منتظر نتایج این تحقیقات هستیم.

الحوری تصریح کرد: این در حالی است که شمار تلفات ناشی از این بیماری حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است و مبتلایان نیز صدها هزار نفر هستند.

فرسایش دشمن، تاکتیک موفق ارتش و کمیته های مردمی یمن

وی درمورد ادعای ائتلاف سعودی و آمریکایی در مورد نزدیک شدن به صنعاء گفت: تاکتیک ارتش و کمیته های مردمی یمن، فرسایش دشمن است که در این راه موفق عمل کرده اند و اخبار دشمن مبنی بر فلج کردن رفت و آمد یمنی ها و یا نزدیک شدن به صنعاء دروغی بی اساس است و البته این دروغ ها و ثبات ملت و ارتش یمن برای جهان به اثبات رسیده است.

بهره برداری از شایعه نزدیک شدن به صنعاء

الحوری تاکید کرد: دشمن در پایان هر ماه و هنگام پرداخت حقوق جیره خواران خود این شایعه ها را تکرار می کند و در نظر دارد از این شایعه ها بهره برداری رسانه ای بعمل آورده و مدعی پیروزی های میدانی شود در حالی که واقعیت کاملا برعکس است.

وی در مورد حملات موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن به کشتی های دشمن گفت: ارتش و کمیته های مردمی تلاش کردند توانمندی های نظامی و دریایی خود را تقویت کنند و به میزان زیادی در دفاع از سواحل یمن موفق عمل کردند و توانستند امنیت رفت و آمد دریایی در گذرگاه دریایی بین المللی را حفظ کنند و قایق ها و کشتی های سعودی و اماراتی در سواحل یمن را هدف قرار دهند.

یمن گورستان تروریست ها

الحوری در بخش دیگری از این مصاحبه در مورد شکست سنگین داعش در عراق و سوریه و اینکه آمریکا در نظر دارد، داعشی ها را به مناطق دیگر و  به احتمال زیاد یمن و افغانستان منتقل و از آنان  برای ایجاد بی ثباتی در این کشورها بهره برداری کند، گفت: ارتش و نیروهای دفاع مردمی ثابت کردند برای مقابله با این گروههای تروریستی جنایتکار بیش از هر طرف دیگری قدرت و شایستگی دارند و از آغاز جنگ در یمن در سال ۲۰۱۵ یک روز هم از مقابله با این گروهها دست برنداشته اند از همین رو یمن گورستان کسانی خواهد بود که آمریکا و متحدانش به این کشور منتقل  خواهند کرد.

این مسئول شورای عالی سیاسی یمن اظهار داشت: تعداد زیادی از داعشی ها با هواپیماهای ترکیه به عدن منتقل شدند و بی تردید نقشه آمریکا و انگلیس برای استفاده از آنان در منطقه طراحی شده است و بعید نیست یمن در فهرست کشورهایی باشد که آمریکا و اسرائیل برای انتقال داعشی ها و استفاده از آنان برای اجرای نقشه ها خود برنامه ریزی کرده اند.

محرومیت یمنی ها از حج

وی در پاسخ به این سوال که آیا یمنی ها امسال از حج محروم خواهند شد؟ اظهار داشت: محرومیت یمنی ها از حج از همان روز نخست حمله سعودی به اجرا گذشته شد و نیازی به پیش بینی کردن احتمال تکرار این موضع نیست زیرا فرودگاههای یمن به جز عدن تعطیل است و برخی گذرگاههای زمینی نیز به جبهه نبرد تبدیل شده است.

احتمال محرومیت قطری ها از حج

الحوری ادامه داد: این اقدامات سعودی موجب قوت گرفتن دیدگاه منفی یمنی ها به آن خواهد شد زیرا برای سومین سال آنان را از ادای فریضه حج محروم می کند حال آنکه یمنی ها اگر نه همه بلکه اکثر آنان معتقدند اماکن مقدس مکه و مدینه منوره در اشغال آل سعود قرار دارد. به طور خلاصه باید گفت نظام سعودی دشمنان سیاسی خود را از ادای فریضه حج محروم می کند و بعید نیست این وضعیت قطری ها را نیز شامل شود از این رو طرح پیشنهادی در این خصوص بین المللی کردن اماکن مقدس و نظارت مشترک بر آن است.

وی یادآور شد: با وجود مشکلات متعدد در یمن از ۸۰۰ روز پیش تا کنون از جمله فقر و گرسنگی، ملت یمن هنوز حامی رهبر خود بوده و صنعاء و یا سایر شهرها شاهد شورش و یا تظاهرات خشم نبوده است بلکه برعکس یمنی ها در تظاهرات روز قدس حضور گسترده ای داشتند.

الحوری در مورد این سوال که  آیا این تحولات به معنی همه پرسی غیر مستقیم برای سمت و سو دادن به مسیر سیاسی آینده کشور است؟ گفت: ملت یمن و رهبری مدبر انقلاب، عبدالملک الحوثی نشان دادند ملت یمن، مردمی استثنایی هستند که در شرایط استثنایی که ملت عرب و مسلمان در آن به سر می برند، به رهبری خود اعتماد دارند زیرا از اهداف دشمن و اقدامات آنان آگاه هستند و فرصت تحقق اهداف مورد نظر را از آن سلب می کنند.

مانع تراشی امارات وعربستان در راه حل سیاسی بحران یمن

وی گفت: احزاب سیاسی مخالف تجاوز عربستان که شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی را تشکیل دادند و متحدانشان در بین نیروهای ملی همواره بر راه حل سیاسی و گفت وگو در یمن تاکید کرده اند اما عربستان و امارات و جیره خواران آنان هستند که در راه حل سیاسی مانع تراشی کرده و مانع گفت وگو ها می شوند و حتی فرستاده سازمان ملل را فقط به یک پیام رسان تبدیل کرده اند و حتی از او به عنوان بلندگوی خود استفاده می کنند.

الحوری تاکید کرد: نیروهای ارتش و دفاع مردمی تمام استان های شمالی شامل ۱۵ استان به جز مأرب و برخی مناطق تعز را تحت کنترل خود دارند و علاوه بر این برخی مناطق جنوبی در لحج، الضالع، ابین و شبوه در اختیار آنان است حال آنکه متجاوزان عدن، حضر موت، المهره، سقطره ونیز مارب وبخش هایی از الضالع، لحج، ابین، شبوه و تعز و نیز جوف را تحت سیطره خود گرفته اند.

وی در مورد این سوال که آیا یمنی ها پس از حدود ۴۸ ماه مبارزه امیدوارند فشارهای بین المللی موفق شده و جنگ متوقف شود؟ پاسخ داد: ملت یمن به یاری خداوند و تدبیر فرماندهی انقلاب و نیز موفقیت شورای عالی سیاسی امیدوار است.

الحوری گفت: انتظار نمی رود فشاهاری بین المللی با موفقیت همراه شود زیرا با وجود جنایت در حق یمنی ها هنوز سلاح به کشورهای تجاوزگر سرازیر می شود، به هر حال هرچه محور تجاوزگر به حملات خود ادامه دهد دستیابی به راه حل سیاسی دشوار تر می شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.