تربت حیدریه- معاون وزیر جهاد کشاورزی از راه‌اندازی بورس جهانی زعفران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

راه‌اندازی بورس جهانی زعفران را پیگیری می‌کنیم

به گزارش قدس انلاین، علی اوسط هاشمی ظهر امروز در دیدار با تولیدکنندگان زعفران منطقه تربت‌حیدریه با تاکید براینکه ایران ۸۵ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند، از راه‌اندازی بورس جهانی زعفران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: برای ایجاد بورس جهانی زعفران حتی با دپوی محصول در داخل کشور، جهان را تشنه زعفران کرده و آن‌ها را ملزم به تعیین قیمت جهانی توسط ایران خواهیم کرد.

وی ادامه داد: خرید توافقی زعفران برای حمایت از کشاورزان و زعفران‌کاران همچنان ادامه خواهد داشت و اگر زیر بار بدترین فشارهای مالی قرار بگیریم نخواهیم گذاشت این حرکت نو دچار آسیب شود.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی  اظهار کرد: زعفران به‌عنوان یک محصول دارای ارزش اقتصادی بالاست که اگر به ارزشی بودن آن نیندیشیم، دیگران این فرصت را از ما خواهند گرفت، کما اینکه هم‌اکنون سود اصلی و گردش مالی ارزش‌افزوده این محصول در خارج کشور است.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی بورس‌های محلی، منطقه‌ای و ملی برای این محصول کارساز نیست، بلکه باید از خام‌فروشی آن ممانعت شود، بنابراین با توجه به اینکه قالب تولید محصول در داخل کشور ایران است باید منافع در یک سبد چیده شود تا در آن به نام ایران در بازارهای جهانی به دنبال حق خود باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به گردش مالی این محصول در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: با توجه به گردش مالی و ارزش‌افزوده ۸ میلیارد دلاری این محصول در بازارهای جهانی، عملا ایران به‌عنوان تولیدکننده سهم چندانی ندارد و اگر بتوانیم حداقل ۳ میلیارد دلار آن را به چرخه اقتصاد کشور برگردانیم در سال، ۱۲ هزار میلیارد تومان از خروج ارز جلوگیری شده و چنانچه این اعتبار در بخش تولید و اشتغال همین استان هزینه شود، تحول در این حوزه را همگان شاهد خواهند بود.

هاشمی تاکید کرد: مسئولان باید طرح جامع زعفران را مبنای کار خود قرار داده  تا با بازنگری در آن بتوانیم با همت مسؤولان بالادستی به‌عنوان یک ضرورت در چرخه اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلان اقتصادی آن را قرار دهیم.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.