قدس انلاین : کارگران معدن آق دربند شهرستان سرخس در استان خراسان‌رضوی حقوق و مزایای ۱۵ ماه خود را دریافت نکرده و از این بابت گلایه‌های بسیاری دارند.

۲.۵ میلیاردتومان بدهی "معدن آق دربند" سرخس به کارگران

«آق دربند» بزرگ‌ترین معدن زغال‌سنگ در شمال شرق کشور است که در ۱۴۱ کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته و ذخیره قطعی آن ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام شده است.

استخراج در این معدن از نوع زیرزمینی است و در حدود ۱۳۰ نفر در آن مشغول به‌کار هستند اما این تنها اطلاعاتی نیست که از این معدن می‌توان گفت متأسفانه این معدن قدیمی هم‌اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

مشکلات مالی و معوقات در پرداخت حقوق کارگران، پایین آمدن میزان استخراج، فرسوده بودن تجهیزات و سایر مواردی از این دست مشکلاتی هستند که هم اکنون معدن آق دربند با آنها دست و پنجه نرم می‌کند. اما مهم‌ترین موضوعی که هم‌اکنون این معدن با آن دست به گریبان است معوقات کارگری بوده که توان ادامه کار را از کارکنانش گرفته است.

فقط حقوقمان را می‌خواهیم

رضا سرحدی، رئیس بسیج کارگری معدن آق دربند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس می‌گوید: هم اکنون حقوق کارگران حدود ۱۵ ماه معوق شده که مدیران شرکت در مورد آن پیگیری‌هایی را انجام داده‌اند اما هنوز نتیجه‌ای از این پیگیری‌ها حاصل نشده است.

وی ادامه می‌دهد: شرکت هم برای پرداخت نکردن حقوق بهانه نبود نقدینگی را می‌آورد؛ گفته شده که با آستان قدس رضوی وارد گفت‌وگو شده‌اند که تسهیلاتی را در اختیار آنها قرار دهد که هنوز معلوم نیست نتیجه بگیرد یا خیر.

رئیس بسیج کارگری معدن آق دربند خاطرنشان می‌کند: هم اکنون تولید شرکت هم پایین آمده چراکه تجهیزات به حالت فرسودگی رسیده و در این معدن با چوب کار می‌کنند و تجهیزات به روزی ندارند که بتوان تولید شرکت را افزایش داد.

سرحدی با بیان اینکه حدود ۱۳۰ نفر در معدن آق دربند کار می‌کنند، اظهار می‌کند: کارگران فقط حقوق را می‌خواهند شما خودتان را به جای ما بگذارید اگر خود شما یک یا ۲ ماه حقوق خود را دریافت نکنید می‌تواند زندگی خودتان را ادامه دهید؟

۲.۵ میلیارد تومان بدهی به کارگران

غلامرضا محمدزاده، مدیرعامل معدن آق دربند نیز در این زمینه می‌گوید: از شهریور سال گذشته تا پایان اسفند ماه حقوق‌ها به روز شده و هنوز ۳ ماه بعد از سال باقی مانده است که امید می‌رود تا هفته دیگر ۲ ماه از این مبلغ را واریز کنیم.

وی بیان می‌کند: مجموعا حدود ۱۲ تا ۱۳ ماه از قبل از شهریور سال گذشته نیز بدهی به کارگران وجود دارد البته بخشی از بدهی‌ها مربوط به مدیران عامل قبلی است اما ما منکر آن نمی‌شویم و برای پرداخت بدهی‌های شرکت در حال رایزنی برای وام گرفتن از آستان قدس و صنعت و معدن هستیم.

محمدزاده مجموع بدهی شرکت به کارگران را  ۲.۵ میلیارد تومان اعلام کرد.

تلاش برای حفظ اشتغال

حسین سنجری فرماندار سرخس نیز در همین زمینه می‌گوید: ما کمیسیون کارگری را تشکیل دادیم و در آنجا نماینده‌های معدن آق دربند نیز حضور داشتند و همه تلاش می‌کنند تا این معدن به فعالیت خود ادامه دهد و علاوه بر این مطالبات کارگران را نیز پرداخت کند.

وی تأکید می‌کند: برای ادامه فعالیت این معدن هم اکنون ۲ اقدام در دست انجام است نخست اینکه طرح این شرکت را به تسهیلات روستایی معرفی کرده‌ایم تا بتوانیم ۳ تا ۵ میلیارد تومان برای سرمایه در گردش تسهیلات در اختیار آنها قرار دهیم که در صورت پرداخت این تسهیلات مشکلات معوقات کارگری و تجهیزات استخراج آنها تا حدودی رفع  می‌شود.

فرماندار سرخس ادامه می‌دهد: همچنین با دستگاه‌هایی مانند تأمین اجتماعی و دارایی نیز رایزنی شده که برخی از جریمه‌های آنها بخشیده و مابقی بدهی‌ها نیز تا ۳۶ قسط برای آنها تقسیط شود و تمام تلاش ما برای این است که اشتغال این واحد را حفظ کند.

سنجری خاطرنشان می‌کند: البته باید این را در نظر داشت که به علت بدهی‌های شرکت کارگران انگیزه لازم برای تولید را ندارند اما شرکت در حال احداث معدن جدیدی است که اگر به بهره‌برداری برسد می‌توانند تولید را به ۷۰۰ تن برسانند.

به گزارش تسنیم، در معدن زغال سنگ آق دربند سرخس حدود ۱۳۰ نفر در یکی از محروم‌ترین مناطق کشور کار می‌کنند. تعطیلی این معدن علاوه بر مشکل‌دار کردن ارتزاق ۱۳۰ خانواده، تنها معدن زغال سنگ زیرزمینی خراسان‌رضوی را نیز از فعالیت خارج می‌کند که این مسئله می‌تواند در آینده مشکلاتی را برای کسانی که این نوع سوخت استفاده می‌کنند ایجاد کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.