مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی گفت: هم اکنون تنها ۱۷ درصد از ظرفیت سدهای سطح این استان پرآب است و ۸۳ درصد آنها خالی از آب است.

۸۳ درصد ظرفیت سدهای خراسان‌رضوی "خالی" است

به گزارش قدس آنلاین، محمد علایی اظهار داشت: میزان کنونی منابع آب‌های سطحی در این استان با کاهش ۴۳ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت روبه‌رو است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی کاهش بارندگی، تغییر در نوع بارش و افزایش حرارت را عوامل اثرگذار در کاهش آب‌های سطحی در خراسان رضوی ذکر و گفت: در حال حاضر میزان آب رودخانه‌ها به دلیل بارش کم برف در این استان کاهش یافته است.

وی بیان کرد: در حالی که میانگین بارندگی ۴۰ ساله در خراسان رضوی ۲۵۰ میلیمتر گزارش شده، میانگین بارندگی ۱۵ ساله در این استان به ۲۰۹ میلیمتر و میانگین بارش ۱۰ ساله به ۱۹۸ میلیمتر تقلیل یافته است. هم اکنون تنها ۱۷ درصد از ظرفیت سدهای سطح این استان پرآب است و ۸۳ درصد آنها خالی از آب است.

علایی میزان آب جمع شده کنونی در پشت سدهای خراسان رضوی ۲۶۷ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: این حجم نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است. برای مدیریت آب در خراسان رضوی با توجه به تغییرات اقلیمی رخ داده و تداوم بلندمدت خشکسالی باید طرحی مدون شود که مبنای آن سازگاری با کم آبی باشد.

منبع : تسنیم

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.