رئیس اداره ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی از پیش‌بینی تشرف ۱۲۰ هزار زائر غیر ایرانی به حرم رضوی در دهه پایانی صفر خبر داد.

پیش‌بینی تشرف ۱۲۰ هزار زائر غیرایرانی به حرم رضوی در دهه پایانی صفر

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حامد ملکوتی تبار، به اهمیت خدمت‌رسانی شایسته به زائران اشاره و اظهار کرد: خدمت‌رسانی به زائران امام علی بن موسی الرضا(ع) توفیق بزرگ و لطفی الهی است.

وی با بیان اینکه در دهه پایانی ماه صفر دو مناسبت مهم اربعین حسینی و شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) قرار دارد، ابراز کرد: نزدیکی و کنار هم بودن این دو مناسبت مهم موجب شده تا زائران زیادی از کشورهای مختلف اسلامی همچون هند، افغانستان، پاکستان، به سمت ایران، عراق و مشهد مشرف شوند.

ملکوتی‌تبار تصریح کرد: زائران چند روز قبل از اربعین حسینی از دو مرز میرجاوه در زاهدان و دوقارون در خراسان رضوی وارد ایران می‌شوند. این زائران از مرز شلمچه به کربلا سفر می‌کنند و بعد از شرکت در مراسم اربعین حسین برای زیارت حضرت رضا(ع) دوباره به ایران و مشهد الرضا(ع) باز می‌گردند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۷۰ هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه و ۳۵ هزار زائر افغانستانی از مرز دوقارون وارد ایران شدند، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم این آمار ۱۵ درصد رشد داشته باشد و امسال بالغ بر ۱۲۰ هزار زائر غیر ایرانی به ایران و مشهدالرضا(ع) سفر کنند.

رئیس اداره ارتباطات و همکاری‌های بین المللی مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی با بیان اینکه برای خدمت رسانی به زائران اباعبدالله الحسین(ع) «ستاد اربعین» در کشور فعالیت می‌کند، گفت: گروه‌های مردمی، دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی به ویژه آستان قدس رضوی در این ستاد عضو هستند و به زائران حسینی ارائه خدمت می‌کنند. اما به مناسبت شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) ستاد خاصی وجود ندارد و تمام نگاه‌ها معطوف به آستان قدس رضوی است.

وی ادامه داد: حضور تعداد گسترده زائران غیر ایرانی در مشهدالرضا(ع) نیازمند خدمت‌رسانی شایسته در زمینه‌های مختلف بهداشتی، رفاهی، اسکان، تغذیه، فرهنگی، امنیتی و... است.

وی افزود: آستان مقدس رضوی در دهه آخر صفر اسکان سه روزه زائران غیر ایرانی را در زائرسرا، زائرشهر، حسینیه امام خمینی(ره) در دستور کار دارد، همچنین تغذیه این زائران در سه وعده صبحانه، نهار و شام نیز برنامه‌ریزی شده است.

ملکوتی تبار گفت: با هماهنگی با بنیاد سلامت، دارالشفاء و بیمارستان رضوی اکیپ‌های سیار در محل اسکان زائران غیر ایرانی مستقر خواهند شد. همچنین تلاش می‌کنیم تا بسته‌های فرهنگی ویژه زائران پاکستانی، افغانستانی و هندی به صورت مجزا تهیه و به عنوان هدیه به آن‌ها تقدیم کنیم.

منبع: ایسنا

اینتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.