نماینده ایران در سازمان ملل از مجمع عمومی دعوت کرد ضمن حمایت از چندجانبه گرایی، جلوی نقض حقوق بین‌الملل از سوی آمریکا را بگیرد.

مجمع عمومی جلوی نقض حقوق بین‌الملل از سوی آمریکا را بگیرد

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در نیویورک در کمیته ششم (کمیته حقوقی)  مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع حاکمیت قانون سخنرانی کرد.

خوشرو با  اشاره به اینکه امروز چند جانبه گرایی تحت هجوم واقع شده است، جلوه های یکجانبه گرایی را خروج از معاهدات و پروتکل‌های بین‌المللی، خروج از آژانس‌های سازمان ملل، آغاز جنگ تجاری با کشورها و وضع تحریم‌های فرامرزی بر کشورها معرفی کرد.  

وی همچنین اقدام متخلفانه آمریکا در خروج از برجام را  تهدیدی جدی  اصول منشور و نظم حقوقی ارزیابی کرد و گفت: برای نخستین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت دارای حق وتو، در حال تنبیه سایر ملتها در سراسر جهان است. نه به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت بلکه به دلیل پیروی از قطعنامه شورای امنیت.

وی افزود: این  تهدید جدی منشور ملل متحد و روابط بین‌الملل است که نیازمند پاسخ سریع و جدی جامعه بین‌المللی است.

سفیر ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: اقدام متخلفانه آمریکا  پدیده‌ای جدید و در عین حال خطرناک است که پایه های اساسی حاکمیت قانون را در سطح بین‌المللی به چالش می کشد. 

خوشرو در ادامه این سوال را مطرح کرد که چگونه ایران و کشورهای دیگر می توانند به آمریکا اعتماد کنند، در حالی که آمریکا کشورهایی را تهدید می‌کند که اقدام به اجرای قطعنامه‌ای کرده‌اند که خود آمریکا در شورای امنیت به آن رای مثبت داده است؟

به گزارش فارس، وی ادامه داد: امروز  یک عضو شورای امنیت از کشورهای دیگر می خواهد حقوق بین الملل را نقض کنند. هیچ رویه ای برای این حرکت خطرناک وجود ندارد . آیا جامعه بین‌المللی آماده است که اجازه دهد چنین رویه ای ایجاد شود؟ در صورت ایجاد چنین رویه‌ای آیا جامعه بین‌المللی آماده است که نتایج این اقدام متخلفانه بین‌المللی را بپذیرد؟ همه کشورها باید به این اقدام محتاط باشند و اجازه وقوع آن را ندهند.

خوشرو از مجمع عمومی دعوت کرد که در حمایت از حاکمیت  قانون در سطح بین‌المللی و در حمایت از چند جانبه گرایی اقدام کند و در مقابل کشوری که سایر کشورها را تهدید به عدم رعایت حقوق بین الملل می‌کند، بایستند.   

در ادامه خوشرو با اشاره به مراجعه کشورمان به دیوان دادگستری بین‌المللی برای احقاق حقوق مشروع کشورمان صدور قرار موقت الزام آور از سوی دیوان را  گواه دیگری بر غیر قانونی بودن تحریم‌های آمریکا علیه کشور، مردم و شهروندان ایرانی دانست .

خوشرو همچنین با اشاره به اقدام غیر قانونی آمریکا در مصادره اموال کشورمان گفت‌: جلوه‌ای دیگر از اقدامات متخلفانه بین المللی آمریکا  لغو مصونیت کشورها به بهانه های دکترین های حقوقی غیر معتبری است که جامعه بین‌المللی آنها را به رسمیت نمی‌شناسد. در این زمینه آمریکا در نقض آشکار حقوق بین الملل میلیاردها دلار از داراییهای دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مصادره کرده است و همین روزها دیوان دادگستری بین‌المللی به بررسی این موضوع نیز می پردازد .

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.