۸ تیر

برخی منابع رسانه‌ای در حالی که رئیس‌جمهور گابُن برای درمان در مغرب به سر می‌برد، امروز دوشنبه از کودتای نظامی در گابُن خبر دادند.

 کودتای نظامی در گابُن

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، رسانه‌ها امروز دوشنبه در خبری فوری از کودتای نظامی در کشور آفریقایی و نفتی «گابُن» خبر دادند.

پایگاه خبری «بی ان او»( bnonews) گزارش داد که سربازان در گابُن در حالی که «علی بونگو» رئیس‌جمهور این کشور در حال درمان در مغرب است، امروز در گابُن کودتای نظامی کردند و کنترل رادیو ملی این کشور را در اختیار گرفتند.

طبق این گزارش، یکی از سربازان ارتش گابُن که خودش را ستوان «کِلی آندو اوبیانگ» معرفی کرده، بامداد امروز به وقت محلی در یک برنامه رادیویی از دیگر نظامیان و همچنین مردم گابُن خواست که سلاح به دست گرفته و کنترل پایگاه‌های نظامی، ایست‌های بازرسی، فرودگاه‌ها و راه‌های مواصلاتی را به دست گیرند.

سخنتگوی کودتاچیان با انتقاد از پیغام اخیر رئیس‌جمهور برای سال نو میلادی و غیبت او در کشور، از قصد خود برای ایجاد «شورای ملی» در گابُن خبر داد.

رئیس‌جمهور گابُن در پیام سال ۲۰۱۹ ضمن اذعان به مشکلات جسمی خود، خطاب به مردم این کشور گفته بود که شرایط جسمی او در حال بهبودی است.

هنوز درباره اینکه آیا کل ارتش گابُن حامی این کودتای نظامی است و آیا کودتاچیان بر اوضاع در این کشور آفریقایی مسلط شده‌اند یا خیر، اطلاعی در دست نیست.

برخی منابع خبری گزارش دادند که کودتای نظامی در «لیبرویل» پایتخت گابُن در جریان است و صدای تیراندازی از این شهر به گوش می‌رسد.

علی بونگو که ۵۹ ساله است، از اکتبر ۲۰۰۹ رئیس‌جمهور گابُن بوده است. او در ماه اکتبر سال گذشته بعد از سکته مغزی در بیمارستانی در عربستان سعودی بستری شد و سپس به مغرب انتقال یافت.

پیش از او «عمر بونگو»، پدرش رئیس‌جمهور گابن بود و خانواده بونگو تقریبا ۵۰ سال است که در این کشور نفتی حکومت کرده‌اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.