سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰

رئیس کمیته امداد خبر داد

افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در سال ۹۸

پرویز فتاح از افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان این نهاد و بهزیستی در سال ۹۸ و توزیع ۲ نوبت سبد کالا تا پایان سال جاری خبر داد.

ل

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امروز در نشست خبری با اشاره به اقدامات محرومیت زدایی این نهاد در طول ۴۰ سال گذشته، اظهار داشت: با نامه‌ای که به رئیس جمهور نوشتم ایشان قبول کردند تا پایان سال دو نوبت دیگر سبد کالا به مددجویان کمیته امداد داده شود که نوبت اول آن در دهه فجر و نوبت دوم آن در نیمه اسفند توزیع می‌شود.

وی افزود: طول ۱۰ ماه گذشته کمک‌های مردمی ۳۵ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

رئیس کمیته امداد از تحت پوشش قرار گرفتن ۶۲۰ هزار خانواده جدید در ۵ ماه گذشته خبر داد و گفت: مستمری افراد تحت پوشش این نهاد و بهزیستی در سال ۹۸ مانند کارمندان ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. در ۳۰ سال پیش با توجه به جمعیت آن زمان ۶ درصد مردم تحت پوشش قرار داشتند و اکنون با جمعیت ۸۲ میلیون نفر ۴ درصد تحت پوشش قرار دارند.

وی ادامه داد: ۴۵درصد علت تحت پوشش به دلیل فوت همسر، ۳۵ درصد به دلیل ناتوانی سرپرست خانوار ، ۹ درصد به دلیل طلاق و بقیه به دلایل دیگری است.

پرویز فتاح اظهار داشت: در طول ۱۰ ماه گذشته بودجه مربوط به تبصره ۱۴ برای سال ۹۷ با حمایت دولت و مجلس صد درصد اجرا شده است و تا پایان سال نیز این روند ادامه خواهد داشت.

وی‌ ادامه داد: نتیجه عملی شدن این اعتبار که برای رفع فقر ۷۰۰۰ میلیارد تومان منظور شده بود، این شد که ما برای همه افراد تحت پوشش در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ که ۱۴ درصد اضافه کردیم، این میزان در سال جاری نیز عملی شد و با هماهنگی وزارت رفاه، تأمین اجتماعی و سازمان مدیریت توافق کردیم خانواده‌هایی را که تحت پوشش موقت به دلیل شرایط اقتصادی امسال درآمدند، برای آنها در نظر گرفته شود.

رئیس کمیته امداد تصریح کرد: البته به همه این خانواده‌ها اعلام شده است این تحت پوشش قرار گرفتن موقتی است و هر ماه دو جدول به وزارت رفاه، سازمان مدیریت و سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارائه می‌دهیم و به ما اعلام شده است که بعد از این ۶ ماه ارزیابی‌های لازم در خصوص وضعیت این خانواده‌ها انجام شده و تغییراتی در آنها ایجاد می‌شود.

فتاح متذکر شد: در ردیف اصلی بودجه کمیته امداد ما نیز مانند همه دستگاه‌ها تا دو ماه قبل بودجه را به صورت صد درصد گرفته بودیم اما در این دو ماه اخیر اختلالاتی در آن ایجاد شد که پیگیر دریافت آن از خزانه هستیم.

وی در پاسخ به پرسش فارس در خصوص تعیین خط فقر مطلق در جامعه خاطرنشان کرد: ما نباید خط فقر را تعریف کنیم و این وظیفه ما نیست بلکه در سطح ملی تعیین می‌شود و آنچه در قانون آمده و در تبصره ۱۴ بیان شده، آن است که برای رفع فقر مطلق یعنی دارا بودن معیشت اولیه بیان شده و این‌که خانواده سطح مطلوب زندگی هر ایرانی در نظر گرفته شود، در آن وجود ندارد. بلکه وظیفه کلی نظام است تا وضع اقتصادی بهبود یابد و به میزانی برسد تا شاهد چنین وضعیتی در خانواده‌ها نباشیم، البته پرداختی‌های ما کف میزان پرداختی است. با توجه به این‌که برای نمونه برای یک خانواده ۵ نفره ۵۵۰ هزار تومان پرداخت می‌شود که این میزان به غیر از دریافتی یارانه آنهاست و کمک‌های ما به میزان ۷۰ درصد حداقل حقوق پایه وزارت کار برای یک نفر است اما آنچه محاسبات ما را به هم ریخت تورم افسارگسیخته است.

وی در باره وام اشتغال روستایی بیان داشت: در این خصوص از محل ۱.۵ میلیارد دلار برداشت از صندوق توسعه ملی که مصوب مجلس بوده است سهم مجزایی برای کمیته امداد در نظر گرفته شد و ۱۰۰ هزار فقره وام ۲۵ میلیون تومانی در نظر گرفته شد که سهم کمیته امداد ۲۵۰۰ میلیارد تومان شد و اکنون اعلام می‌کنم از این میزان تنها ۲۰۰ میلیارد تومان را دریافت کرده‌ایم اما اجرای این مصوبه مربوط به سال جاری نیست و در سال ۹۸ نیز ادامه دارد.

رئیس کمیته امداد با بیان این‌که ردیف اصلی بودجه کمیته امداد در سال آینده نسبت به سال جاری ۱۲ درصد رشد دارد، گفت: بر اساس ردیف سوم بودجه که تبصره ۱۶ است، برای کمیته امداد و بهزیستی ۲۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته بودند، با پیگیری‌های لازم توجه رئیس مجلس نتیجه این شد که این میزان به ۵۰۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند ضمن این‌که مددجویانی که برای یک بار خانه می‌سازند نیز از پرداخت عوارض و حق انشعاب گاز، آب و برق معاف می‌شوند.

فتاح متذکر شد: پرداخت وام ضروری به مددجویان در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود، و ۹۵ هزار نفر در صف دریافت قرار دارند که همه آنها این وام را دریافت کرده و مراجعات به روز شده است. البته پرداخت این وام‌ها از محل صندوق امداد ولایت است.

وی با اشاره به پرداخت جهیزیه به مددجویان یادآور شد: سقف مربوط به دریافت جهیزیه حذف شده است و با توجه به وفاق ملی و همکاری همه مسئولان و تأکید دفتر رهبر معظم انقلاب وضعیت نسبتا آرامی داریم و همه وظیفه داریم مردم را از چنین شرایطی عبور دهیم.

رئیس کمیته امداد با اشاره به فعالیت ۴۰ ساله کمیته امداد افزود: این نهاد اولین نهاد انقلابی است که در ۱۴ اسفند ۵۷ با فرمان امام خمینی(ره) تأسیس شد و اکنون ۲۰ خدمت متنوع به مددجویان ارائه می‌کند که برای نمونه جامعه هدف ما همگی دارای بیمه درمان هستند و هیچ مددجوی فاقد بیمه نداشته و همه خانواده‌ها نیز بیمه حوادث هستند.

فتاح افزود: بالاترین نرخ ازدواج در جامعه هدف کمیته امداد وجود دارد و در سال گذشته ۹۰ هزار فقره ازدواج در آن شکل گرفته و کمترین میزان طلاق نیز مربوط به جامعه هدف ما است.

وی درباره پرداخت عیدی به مددجویان کمیته امداد ابراز داشت: در سال گذشته عیدی پرداختی به مددجویان بر اساس یک ماه دریافت مستمری بود که ما آن را دو برابر کرده و به مددجویان پرداخت کردیم اما با توجه به این‌که کمیته امداد تا پایان سال جاری علاوه بر یک سبد کالای پرداختی به مددجویان دو نوبت دیگر نیز سبد کالا توزیع خواهد کرد، یک نوبت از این سبد کالا به عنوان عیدی مددجویان در نظر گرفته شده و عیدی دیگری برای آنان در نظر گرفته نشده است.

وی با بیان این‌که سقف ۵۰  میلیون تومانی وام اشتغال در سال آینده اعمال می‌شود گفت: ۴۷۰ میلیارد تومان ردیف بودجه درمان ماست که ما اعلام کردیم تا این میزان را از کمیته امداد گرفته و به بیمه سلامت بدهید که مجلس با این موضوع مخالفت کرد.

رئیس کمیته امداد با بیان این‌که ۶۲ درصد خانوارهای تحت پوشش ما سرپرستشان خانم است، گفت: ۳۰۰ هزار نفر از این زنان سرپرست بیمه اجتماعی شدند و اکنون چند هزار نفر از این افراد با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه بازنشست شده‌اند، ضمن این‌که در سال گذشته برای این موضوع ۲۳۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شد که این میزان برای سال ۹۸ نیز تصویب شده است.

فتاح افزود: ۴۰ هزار خانواده در کمیته امداد داریم که سرپرست آنان زنان هستند.

منبع: فارس

انتهای پیام/ 

نظر شما