۸ تیر

برخی منابع محلی از وقوع کودتای نظامی در سودان و برکناری عمرالبشیر رئیس‌جمهور این کشور خبر می‌دهند.

کودتای نظامی در سودان/ عمر البشیر برکنار شد/ بازداشت ۱۰۰ شخصیت سیاسی

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، برخی منابع در گفتگو با این شبکه از وقوع کودتای نظامی در سودان خبر دادند.

به گفته این منابع، ارتش سودان امروز تصمیم گرفت عمر البشیر، رئیس‌جمهور این کشور را از همه مناصبش برکنار و عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق سودان را نیز بازداشت کند.

گفته می‌شود بیش از ۱۰۰ نفر از شخصیت‌های نزدیک به عمر البشیر از جمله نخست‌وزیر سودان بازداشت شده‌اند.

شبکه الحدث به نقل از برخی منابع اعلام کرد عمر البشیر تحت بازداشت اجباری قرار گرفته و ارتش سودان یک شورای انتقالی [ریاست‌جمهوری] به ریاست ارتشبد «عوض بن عوف» تشکیل داده است.

بر اساس برخی خبرهای ضد و نقیض منتشره، «عوض بن عوف» معاون اول عمر البشیر و وزیر دفاع وی، فرماندهی کودتای نظامی را برعهده داشته است.

رادیوی رسمی سودان اعلام کرد امروز بیانیه مهمی از سوی ارتش سودان قرائت خواهد شد. مجموعه‌ای از افسران ارتش سودان نیز وارد ساختمان رادیو و تلویزیون این کشور شده و خواهان پخش این بیانیه از تمامی فرکانس‌های رادیویی شده‌اند.

رادیو و تلویزیون سودان پخش برنامه‌های عادی خود را متوقف و به مخاطبان خود اعلام کرد که منتظر بیانیه مهمی از سوی نیروهای مسلح باشند.

همچنین شبکه راشاتودی به نقل از خبرنگار خود در خارطوم، پایتخت این کشور اعلام کرد تلویزیون رسمی سودان بزودی بیانیه‌ای مهم را از سوی نیروهای مسلح این کشور پخش خواهد کرد.

همزمان با انتشار اخبار مربوط به کودتا، هزاران معترض مقابل ستاد فرماندهی سودان در خارطوم تجمع کرده‌اند و استعفای عمر البشیر، رئیس‌جمهور این کشور را خواستارند. تحصن‌کنندگان در میدان‌ها و خیابان‌های سودان تا زمان صدور بیانیه مهم ارتش به تحصن خود ادامه خواهند داد.

در پی وقوع کودتای نظامی در سودان، فرودگاه خارطوم بسته شد. شمار بسیار زیادی از نیروهای ارتش سودان نیز در مناطق مختلف پایتخت این کشور مستقر شده‌اند.

برخی منابع در نیروهای مسلح سودان اعلام کردند پس از برکناری عمر البشیر، ارتش از طریق شورای نظامی اقدام به اداره کشور خواهد کرد.

در حالی که قرار است نیروهای مسلح سودان در خصوص سرنوشت رئیس جمهور این کشور بیانیه منتشر کنند، در داخل مقر ارتش در خارطوم تیراندازی صورت گرفته است. همچنین نظامیان ارتش سودان به مقر حزب کنگره ملی که عمر البشیر ریاست آن را به عهده داشت، یورش بردند.

در همین راستا، برخی منابع غیررسمی نیز اعلام کرده‌اند که عمر البشیر از قدرت کناره‌گیری کرده است. وی از سال ۱۹۸۹ به مدت ۳۰ سال رئیس‌جمهور سودان بود.

کودتای ارتش پس از آن رخ داد که سودان از ماه دسامبر سال گذشته میلادی صحنه اعتراضات مردمی با هدف کناره‌گیری عمر البشیر بود و در روزهای اخیر در پی درگیر شدن نیروهای امنیتی با معترضان، ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.