رئیس شورای شهر مشهدمقدس گفت: در شهرداری مدیر ما در ابتدا باید مدیر درآمدی باشد و سپس بر مبنای آن هزینه کند زیرا کمک‌های دریافتی ما از دولت به زیر ۵ درصد کاهش یافته که آن هم در قالب ردیف‌های خاصی است.

کمک‌های دولتی به شهرداری مشهد کمتر از ۵ درصد است

به گزارش قدس آنلاین، محمدرضا حیدری ظهر امروز در نشستی خبری به مناسبت هفته شوراها اظهار داشت: شهرداری و شورای شهر در راستای وظیفه و ماموریتی که دارد مدافع حقوق شهروندی و شهرنشینی بوده و هستیم و البته این دو بخش دارد یعنی هم بحث حقوق شهروندی را پیگیر هستیم و هم بحث حقوق شهر زیرا شهر دارای حقوقی است که صرفا متعلق به نسل حاضر نیست و در فاز نخست بحث حقوق شهرنشینی را دنبال می‌کنیم.

رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: یکی از پرچالش‌ترین مدیریت شهری، منابع مالی است و تقریبا عمده شهرداری‌های کشور با این مسئله روبه‌رو هستند و البته این کمبود منابع به معنای عام است و در سطح جزئی‌تر منابع پایدار است.

حیدری با تصریح اینکه نظام اداره شهرداری، مبتنی بر درآمد و هزینه است خاطرنشان کرد: در شهرداری مدیر ما در ابتدا باید مدیر درآمدی باشد و سپس بر مبنای آن هزینه کند زیرا کمک‌های دریافتی ما از دولت به زیر ۵ درصد کاهش یافته که آن هم در قالب ردیف‌های خاصی است.

وی خاطرنشان کرد: شهر را با حدود ۷ هزار میلیارد تومان بدهی از محل اوراق مشارکت و پیمانکاران تحویل گرفتیم؛ هر روز این پیمانکاران در سال ۹۶ بین شورا و دفتر آقای شهردار در رفت و آمد بودند و یکی از گرفتاری‌های ما این بود که اینها رفع و رجوع کنیم و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بدهی‌ها را سال ۹۶ پرداخت کردیم.

حیدری تصریح کرد: با همت مدیران شهری توانستیم یک تیم کارشناسی تشکیل داده و بدهی‌ها شناسایی شد و دستگاه‌های دولتی و انتظامی همراهی کردند؛ این داده‌ها باید راستی‌آزمایی می‌شد و ۴۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ها در نهایت تهاتر شد که یک شاهکار در حوزه مدیریت شهری محسوب می‌شد و معادل دو سال درآمد شهرداری را تهاتر کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم رهبری در عنصر اراده ملی در اداره جامعه تاکید جدی داشته‌اند که این به پر رنگ کردن جمهوریت در نظام اشاره دارد. تا یک ماه آینده از سامانه‌ای به نام «چشم شهر» رونمایی می‌شود که در این سامانه شهروندان کوچکترین درخواست خود را می‌توانند از طریق این سامانه ثبت کنند.

رئیس شورای شهر مشهدمقدس اظهار داشت: این سامانه در حقیقت یک سامانه اورژانسی برای رسیدگی به درخواست شهروندان در کمترین زمان ممکن است. در تعریف دیگر از این سامانه انجام پروژه‌های شهری در سطح محلات مختلف برای شهروندان به رای گذاشته می‌شود.

حیدری تصریح کرد: مشهد آبرو  و آیینه رشدیافتگی ایران اسلامی است، بر اساس آمار ۲۷ میلیون نفر زائر سفر کرده به مشهد می‌توان نتیجه گرفت  هر سه سال یک بار در حقیقت کل جمعیت ایران به مشهد می‌آیند. میراثی که محصول ۱۰۰ سال کار مدیریت شهری در مشهد است افق‌های مختلفی را پیش روی ما قرار داد تا رویکردهای دقیق و حساب شده را در حوزه مدیریت شهری انتخاب کنیم.

وی گفت: تعامل و هم‌افزایی در فضای مدیریت شهری را رشد دادیم و در حال حاضر تعامل حداکثری بین ارگان‌ها و دستگاه‌ها در مشهد وجود دارد.

پرهیز از مجادلات سیاسی اولویت‌کاری و کارکردی ماست، شورا کارکرد سیاسی ندارد و کارکرد فرهنگی اجتماعی دارد.

رئیس شورای شهر مشهد تاکید کرد: مسئولیت انتصابات و به‌کارگیری نیروها با شخص شهردار است و شورا در این زمینه مسئولیتی ندارد و اگر بخواهد ورود داشته باشد مصداق دخالت در کار شهردار است اما شورا هم برنامه‌هایی را به مردم قول داده و مدیرانی باید در این جایگاه قرار گیرند که به این برنامه باور داشته باشند.

حیدری اظهار داشت: یک سیستم نظارت عالیه در شورای شهر داریم که مرجع مراجعات مردم در تعامل با شهرداری‌های مناطق است؛ سال گذشته رقم ۵۷۰۰ نفره داشته‌ایم که به مشکل خورده و به شهرداری مراجعه داشته‌اند و از این طریق مدیران مناطق را ارزیابی می‌کنیم.

وی افزود: در بحث سیل اخیر ما به عنوان بخشی از مدیریت شهری کمک‌هایی به ویژه در حوزه سخت‌افزاری داشتیم و سپس نیز در شورا براساس مصوبات ستاد بحران و دستورالعمل ستاد بحران کشور که اجازه می‌دهد در شرایط بحران کمک‌هایی داشته باشیم ۴ میلیارد تومان به این مسئله اختصاص دادیم.

رئیس شورای شهر مشهدمقدس بیان کرد: بودجه سال ۹۷ ما به صورت کامل به دلیل تهاتر بدهی‌ها محقق شد و بحث توس را نیز دیده‌ایم؛ حریم شهر مشهد افزایش وسیعی یافته و تا نزدیک گلبهار رسیده و کار را برای ما برای نظارت سخت کرده و منابع زیادی را باید اختصاص دهیم و بنظر می‌رسد مشکلی برای بودجه ۹۸ نداشته باشیم.

حیدری عنوان کرد: سهم اتوبوس در حمل و نقل عمومی مشهد از سال ۹۵ تاکنون سه درصد کاهش پیدا کرده و این به دلیل این است که متغیرهای دیگر نقش خود را ایفا نمی‌کنند.

وی با اشاره به پروژه کمربند جنوبی مشهد گفت: ۱۰ سال پیش طرحی آغاز شده و تمام اسناد بالادستی را نیز دارد و کمیسیون ماده ۵ و طرح جامع دوم و سوم شهر مشهد نیز بر آن تصریح کرده که با حضور وزرای ذی‌ربط امضا شده؛ این طرح مصوب شده و شهرداری نیز برای آن اعتباری ۱۸۰ میلیاردی قرار داده است و از پول مردم آنجا هزینه شده و برخی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های دوستان نیز لحاظ شده است.

حیدری ادامه داد: بعد از ۱۰ سال دغدغه‌های زیست محیطی مطرح شده که البته این دغدغه‌ها درست نیز است اما در عین حال سازوکارهایی هم در خود طرح پیش‌بینی شده و هم می‌توان آن را برطرف کرد؛ هیچ طرح عمرانی در مدیریت شهری نیست که صورت بگیرد و برای بخشی چالش نداشته باشد.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.