سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲

«علینقی عالیخانی» وزیر اقتصاد دهه ۴۰ایران درگذشت

عالیخانی

علینقی عالیخانی وزیر اقتصاد دهه ۴۰ایران و نویسنده و ویراستار آثار تاریخی مهمی نظیر خاطرات علم درگذشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین، علینقی عالیخانی وزیر اقتصاد دهه ۴۰ایران و نویسنده و ویراستار آثار تاریخی مهمی نظیر خاطرات علم درگذشت.

علینقی عالیخانی کیست؟

دهه چهل را دهه طلایی اقتصاد ایران می‌دانند. در فاصله سال‌های ١٣٤٢تا ١٣٥٢میانگین نرخ رشد اقتصادی ١١،٢درصد و میانگین سالانه نرخ تورم ٢،٦درصد بوده است. علاوه بر آن، مهم‌ترین صنایع ایران در همین دوره پایه گذاری شدند.

ثبت این عملکرد بی‌نظیر را باید در مدیریت علینقی عالیخانی جست وجو کرد که مُهرش بر تمام یادگارهای صنعتی آن دهه خورده است. او کلید وزارت اقتصاد را زمانی از اسدا... علم دریافت کرد که حال و روز اقتصاد ایران چندان مساعد نبود.

عالیخانی همان ابتدا محمد یگانه را به عنوان معاون اقتصادی،رضا نیازمند را به عنوان معاون صنعتی، رکن‌الدین سادات‌ تهرانی را به عنوان معاون بازرگانی و غلامرضا کیانپور را به عنوان رئیس گمرک ایران برگزید. خیلی‌ها معتقدند تکنوکراسی ایران از این تاریخ آغاز شده است. فرآیندی که آن روزها در تمام کشورهای منطقه پیشرو بود و اگر ادامه پیدا می‌کرد و شاه مخلوع در دهه پنجاه با اشتباه در سیاست‌گذاری متوقفش نمی‌کرد، شاید ایران کم از کره جنوبی امروز نداشت.

عالیخانی علاوه براتکا به چنین تیم قدرتمند و تکنوکراتی،حمایت صفی اصفیا در سازمان برنامه و بودجه را نیز داشت.

بسیاری از اتفاقات ماندگار سیاست‌گذاری اقتصادی که رشد بی‌نظیر اقتصاد ایران را در این دوره به دنبال داشت، در دوران همکاری مشترک این دو رخ داده است.

به نظرم هنر اصلی عالیخانی و تیمش این بود که ذی‌نفعان واردات را ذی‌نفع تولید کردند. بر خلاف دوره حاضر که دولت‌های ما ذی‌نفعان تولید را با سیاست‌های نادرست اقتصادی به ذی‌نفعان واردات تبدیل کرده‌اند.

انتهای پیام/

نظرات

  • حسن جباربیگ ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ - ۲۱:۵۷
    0 0
    خدا رحمتش کند.به نظرمی رسد تمام صنایع سنگین نظیر فولاد وپتروشیمی و خوروسازی در زمان ایشان پایه گذاری شد.با این حساب آنچه امروز داریم یادگار اوست. جادارد به روانش درود بفرستیم و فاتحه ای قرائت کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.