واکنش فلسطینیان به کنفرانس سازش بحرین، همچنان ادامه دارد و معاون نخست‌وزیر فلسطین متذکر شده که با توجه به چنین تحولاتی درباره فلسطین، تابستان داغی پیش رو خواهیم داشت.

ابوردینه: تابستان داغی را خواهیم داشت

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «نبیل ابو ردینه» معاون نخست‌وزیر فلسطین و عضو کمیته مرکزی جنبش فتح در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «المیادین»، گفت: «کارگاه بحرین هیچ اهمیتی برای سازمان آزادی‌بخش فلسطین ندارد.»

ابوردینه خاطرنشان کرد، موضع فلسطین مدخلی برای جنگ یا صلح است و تابستان امسال، تابستانی داغ خواهد بود.

از سوی دیگر، «ابو احمد فؤاد» معاون دبیرکل «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» اظهار داشت که موضع‌گیری مشترک سوپاپ اطمینان مسئله فلسطین است.

فؤاد گفت: «اگر برخی کشورهای عربی نمی‌خواهند به فلسطینیان کمک کنند پس دست‌کم علیه آنها توطئه‌چینی نکنند.»

از سوی دیگر، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خاطرنشان کرد، طرح معامله قرن «توطئه‌ای آمریکایی- اسرائیلی برای از بین بردن آنچه از مسئله فلسطین مانده، است».

او در گفت‌وگو با المیادین، متذکر شد آنچه که اسرائیل سالیانه سرقت می‌کند دو برابر بیشتر از آنچه هست که عرضه می‌کند.

«خالد البطش» از رهبران جهاد اسلامی نیز کارگاه بحرین را رد و بر مقابله با آن تأکید کرد.

البطش از رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواست برگزاری نشست چارچوب رهبری موقت سازمان آزادی‌بحش طبق توافقنامه 2005 قاهره، سرعت ببخشد.

«المطران عطا الله حنا» اسقف اعظم کلیسای ارتدکس قدس گفت: «کنفرانس بحرین توطئه‌ای برای حذف مسئله فلسطین و بلعیدن قدس است.» او تأکید کرد «مشارکت‌کنندگان توطئه‌چین خائنانی بازنده هستند.»

در همین راستا، گروه‌های ملی و اسلامی در غزه راهپیمایی‌های گسترده‌ای در ردّ معامله قرن و کارگاه بحرین برگزار کرده و به موازات آن، کنفرانسی مردمی با حضور عشایر در مرزهای نوار غزه برگزار شد که بر حقوق و آرمان‌های فلسطینیان تأکید کرد.

«صلاح البردویل» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس هم در کنفرانس مزبور سخنرانی کرد و گفت که «معامله قرن محکوم به شکست است.»

در بحرین نیز، که میزبان کنفرانس آمریکایی- صهیونیستی برای سازش در منطقه بود، اعضای «انجمن بحرین برای مقاومت در برابر عادی‌سازی با دشمن صهیونیستی»، اقدام به شست‌وشوی مکانی کردند که خبرنگار صهیونیست در آنجا عکس سلفی گرفته است. بحرینی‌ها با این اقدام جنجالی، این پیام را به جهانیان و تمام سازشکاران فرستادند که از حضور صهیونیست‌ها در خاک کشورشان متنفر هستند و جای پای آنها را نجس دانسته‌اند.

از سوی دیگر، «موسی ابو مرزوق» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در واکنش به اظهارات وزیر خارجه بحرین، تأکید کرد: «درخواست وزیر خارجه بحرین برای به رسمیت شناختن اسرائیل، این موضوع را مورد تأکید قرار می‌دهد که هدف کارگاه بحرین از بین بردن حق فلسطینیان و عادی‌سازی با رژیم اشغالگر به‌عنوان بخشی از بافت منطقه است.»

ابومرزوق بر ردّ کارگاه بحرین و مخالفت با اظهارات وزیر خارجه بحرین تأکید کرد و گفت: «اینها همان کسانی هستند که ما را به قتل رساندند و خون‌مان را ریختند و ما را از دیارمان آواره کردند.»

طبق این گزارش، «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین، روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه عبری‌زبان «تایمز اسرائیل» گفت: «اسرائیل اینجاست و باقی است و ما خواستار صلح با آن هستیم.»

وزیر خارجه بحرین خطاب به اسرائیلی‌ها گفت: «آنها باید مطمئن باشند که کشورهایی در منطقه وجود دارند که خواهان صلح هستند و فلسطینیان را به این رویکرد تشویق می‌کنند.»

این اظهارات وزیر بحرینی در حالی مطرح شد که منامه از روز پنجشنبه به مدت دو روز میزبان کنفرانس اقتصادی بحرین، که نخستین گام در راستای اجرای طرح صلح موسوم به «معامله قرن» است، بود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.