وزارت خزانه‌داری آمریکا با تغییر آیین‌نامه تحریم‌های مالی علیه ایران، به طور ضمنی به نادرستی و ناعادلانه بودن تحریم‌های برجامی اذعان کرد.

آمریکا آیین‌نامه تحریم‌های مالی ایران را تغییر داد

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، وزارت خزانه‌داری آمریکا با تغییر آیین‌نامه تحریم‌های مالی علیه ایران، برخی از تحریم‌ها را که پس از خروج از برجام و به بهانه برنامه هسته‌ای کشورمان وضع کرده بود، زیر عنوان «نقض حقوق بشر» ادعایی در ایران قرار داد و با این اقدام بر نادرستی تحریم‌های برجامی اعتراف کرد.

تارنمای وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد این وزارتخانه با تغییر آیین‌نامه تحریم مالی ایران، فرمان اجرایی تحریم خرید فلزات را زیر عنوان «نقض حقوق بشر» در ایران قرار داده است.

در متنی که وزارت خزانه‌دای آمریکا انتشار داد تصریح شده، اداره کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه (اوفک) عنوان آیین‌نامه تحریم‌های مالی ایران را به آیین‌نامه «بخش ایران و نقض حقوق بشر» تغییر داده و آن را به تحریم خرید مس، فولاد، آهن و آلومینیوم پیوند داده است.

از این رو طبق دستورالعمل جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم‌ها به موضوع نقض ادعایی حقوق بشر در ایران مرتبط شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در سالروز خروج از برجام در ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در ادامه رفتارهای خصمانه علیه کشورمان با صدور فرمان اجرایی، بار دیگر تحریم‌هایی را علیه بخش آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران اعمال کرد.

ایده محوری آمریکایی‌ها در تحریم فلزات این بود که پس از تحریم نفت که ۵۰ درصد درآمد ارزی کشور را مورد هدف قرار داده بود، با تحریم فلزات بتواند بخش قابل‌توجهی از درآمد ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی کشور را نیز مورد چالش جدی قرار دهند.

به نظر می‌رسد وزارت خزانه‌داری آمریکا با تغییر در آیین نامه تحریم‌های مالی علیه ایران سعی در مشروع‌سازی آن دارد. اتهام حقوق بشری به ایران در حالی است که ترامپ با سخنرانی‌ها و توئیت‌های جنجالی نژادپرستانه و متعاقب آن تحریک حملات مسلحانه و کشتار مردم این کشور با انتشار بیانیه‌های نژادپرستی و همچنین همپیمانی آشکار با برخی از کشورهای ناقض حقوق بشر، تحت فشار و بازخواست افکار عمومی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.