سه‌شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲

شیخ عیسی قاسم در مشهد مقدس

اسلام آمده تا انسان را تربیت کند

عيسي قاسم - کراپ‌شده

رهبر شیعیان بحرین گفت: اسلام آمده تا انسانیت را تربیت کند و آبادانی را در زندگی برپا کند.

 

به گزارش قدس آنلاین ، آیت الله شیخ عیسی قاسم امشب در ویژه برنامه شب عید غدیر ویژه زائران غیرایرانی در حرم مطهر رضوی اظهار داشت: انسان باید تمام حیات و زندگی‌اش را به‌سمت ذکر الهی ببرد، همه حیات و زندگی‌اش را به خداوند وصل کند، در سیاستش مسلمان باشد، همه حیات انسان باید ذکر و ارتباط با خداوند باشد تا به کمال برسد و سعادت را درک کند.

وی افزود: خداوند انسان را با هدف اینکه  انسان بالا برود و به‌تکامل برسد، آفرید، خداوند از عالمیان بی‌نیاز است و کمال انسان، سعادت انسان است.

رهبر شعیان بحرین با اشاره به اینکه هدف خلقت عبادت خداوند است، گفت:تمام کمال در عبودیت خداوند است، این عبادت متوقف بر معرفت الهی است و عبادت خداوند بر معرفت او استوار است، معرفت خداوند در دستان انسان نیست و خداوند باید آن‌ها را بگشاید.

وی در ادامه اظهار داشت: آیا تصور می‌کنید که خداوند جلوی فطرت انسان را گرفته تا انسان او را نشناسد؟ این جهل خداوند نیست، اگر این کار را کرده باشد؟ 

آیت‌الله عیسی قاسم با بیان اینکه ضرورت نبوت از ضروریات کمال انسان است و این پیامبری را نیاز دارد، گفت:  عبودیت انسان متوقع بر نبوت و امامت و متوقف است بر اینکه کسی در جایگاه امامت و نبوت بیاید. آیا نبوت برای عبادت خدا، امر کمال انسان و پیشرفت بشری در تمامی ابعادش کافی است؟

وی در ادامه خاطرنشان کرد:علم آسمان در قرآن است،  عبودیت خداوند در فهم قرآن نهفته است، قرآن برای اینکه مشکلات بشر را حل کند نیامده، بلکه قرآن آمده تا مشکلات بشری را با علمی که رسول خدا به آن دارد، حل کند.

آیت‌الله عیسی قاسم تاکید کرد: قرآن مشکلات بشری را زمانی حل می‌کند که ارزش‌های واقعی آن تبیین شود، نه این چیزهایی که بشر از قرآن می‌فهمد، بشر هرگاه خواسته که به‌حقیقت قرآن برسد، نتوانسته به این هدف برسد، قرآنی که پیامبر آورده و مشکلات بشری را حل کرده، قرآنی است که فهم آن به خود پیامبر واگذار شده است.

رهبر شیعیان بحرین ادامه داد: نبوت قطع و تمام شد، طبق چیزی که گفته‌اند از علم رسول خدا چیز کمی به ما رسیده و وحی الهی قطع شد و نبوت در زمین تمام شد، کجاست میراث نبوت؟ کجاست وحی‌ای که نازل شد؟ آن وحی در سخنان الهی او و در رابطه با علم رسول خدا(ص) است.

وی افزود: آیا ما از عبدالله ابن عباس می‌خواهیم همه علم رسول خدا را به ما بدهد؟ آیا او همه علم را دریافته که به ما بدهد؟ آیا می‌تواند فهم رسول خدا از قرآن را به ما بدهد؟

شیخ عیسی قاسم خاطرنشان کرد: آیا کسی به جز دوازده معصوم در زمین وجود دارد که بدون اهل بیت علم رسول خدا را مستقیما گرفته باشد یا ادعا کند فهم حقیقی از قرآن دارد؟

رهبر شیعیان بحرین افزود: آیا کسی برای ما از صحابه و یاران پیامبر چیزی را آورده؟ ادعا کرده که او سرنوشت بشر را می‌داند و ادعا کرده باشد که هیچ خطایی نکرده است؟

وی تاکید کرد: اقامه دین خداوند در زمین و تربیت انسان برای امت الهی، انسانیتی که نه چپ و نه راست برود و در صراط مستقیم باشد، این وظیفه اسلام است.

شیخ عیسی قاسم با اشاره به اینکه اسلام نیامده تا فقط قرآنی از خود به‌جای گذارد، تصریح کرد: اسلام آمده تا انسانیت را تربیت کند، آمده تا آبادانی زندگی را برپا کند، انسانیت بر ارکان اسلام بنا شده و این بنا فهم دقیق و واضح و یقینی از قرآن را نیاز دارد، بعد از رسول خدا این فهم دقیق نزد کیست؟

رهبر شیعیان بحرین با تاکید بر اینکه فقط یک نفر است که این فهم دقیق را دارد که ادعا می‌کند و قرآن او را گواه داده است، بیان کرد: قرآن احادیث او را گواه داده که فهم حقیقت قرآن را دارد، شخصی که قرآن و رسول خدا او را تصدیق کرده‌اند، بسیاری از مفسرین، صحابه و تاریخ‌دانان او را تصدیق کرده‌اند، تنها کسی که همه او را تصدیق کرده‌اند و می‌توانیم ادعای کنیم که او مبنای تمام مطالب قرآن را دارد، حضرت علی(ع) است.

وی ادامه داد: کسی که مقابل علی(ع) بایستد روزی که زنده بود در این زمین و در مقابل ده‌ها هزار صحابه سخنرانی می‌کرد، چه کسی جرأت داشت، سخنان علی(ع) را رد کند؟

آیت‌الله عیسی قاسم با تاکید بر اینکه همه علی(ع) را می‌شناختند و می‌دانستند که امام علی(ع) در مواضعش هیچ‌گاه از قرآن تجاوز  نمی‌کند، خاطرنشان کرد: هیچ‌کس جرأت نداشت به امام علی(ع) بگوید تو دروغگو هستی، چگونه جرأت داشتند که بگویند علی(ع) تفسیر یقینی و فهم حقایق قرآن را نمی‌دانست در حالی که اهل سنت نیز شهادت داده‌اند که علی(ع) وارث رسول خدا(ص) و فهم حقیقی قرآن نزد او است.

رهبر شیعیان بحرین در ادامه گفت: اسلام باید بعد از رسول خدا باقی بماند و پابرجا باشد، چرا که هنوز حاجت‌های بشری باقی است.

وی با بیان اینکه بعد از رسول خدا، هیچ‌کس جز اهل بیت و خط فکری اهل بیت نمی‌تواند ادعا کند که اسلام واقعی باقی مانده است، تاکید کرد: دیگران فقط اسلام اجتهادی را ادعا می‌کنند، قریب به 20 مذهب اسلام اجتهادی را ادعا می‌کنند و صدها مجتهد خود را از اسلام می‌دانند.

شیخ عیسی قاسم متذکر شد: آن‌ها می‌گویند از اسلام چیزی باقی نمانده و ما مجبور هستیم، به‌سمت اسلام اجتهادی برویم، چرا که بعد از رسول خدا اسلامی باقی نمانده است، اما تنها کسانی که ادعا می‌کنند اسلام باقی است، اهل بیت(ع) هستند.

رهبر شیعیان بحرین در ادامه گفت: خداوند قادر است که اسلام حقیقی را حفظ می‌کند، تا چیزی از او زایل نشود و عظمتش باقی بماند و برای همین است که خداوند به انسان‌ها دستور می‌دهد که به‌سمت مرجعی که به او علم داده بروند، ما به‌دنبال علم واقعی بعد از رسول خدا هستیم و این علم نزد مدرسه اهل بیت(ع) است.

وی اظهار داشت: مدرسه فکری دیگری نیست که ادعا کند او می‌تواند علم، حقیقت الهی اسلام و قرآن را و علم حقیقی از سنت رسول خدا را به‌مسلمانان بدهد، کسی  جز مکتب اهل بیت نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد.

شیخ عیسی قاسم در ادامه اضافه کرد: کجاست علم انبیا و کتب انبیاء؟ اگر بگوییم رسول خدا رفت و خداوند با ما ارتباطی ندارد و بعد از رسول خدا هیچ‌کس نبود که علم او را بشناسد و فهم قطعی داشته باشد، به این معنا است که همه کتاب‌های الهی از تفکرات انبیا هستند.

رهبر شیعیان بحرین افزود: این‌ها احکام اسلام را اقامه می‌کنند برای اینکه به مقامی از اسلام برسند، اما به ما احکامی که امام علی(ع) آن را اجرا می‌کرد، نمی‌رسد.

شیخ عیسی قاسم در ادامه با اشاره به اینکه اگر حج و نماز ترک می‌شد کل واجبات ترک می‌شد و از بین می‌رفت، تاکید کرد: اگر امامت نبود همه نظام‌ها در اسلام و انسانیت نابود می‌شدند، همه چیز بر طریق صریح است و در راستای هدف اصلی خودش است، هنگامی که مردم در خط نبوت باشند و خط نبوت ما را به‌هدف نمی‌رساند جز زمانی‌که در خط امامت باشد.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.