یک مقام ارشد آمریکا در کتابی گفته که رئیس‌جمهور کشورش صراحتا گفته بود حاضر به مقابله جدی با ولیعهد سعودی در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقچی» نیست و علت آن را احتمال افزایش قیمت نفت ذکر کرده بود.

مقام کاخ سفید؛ ترامپ صراحتا گفته بود با بن‌سلمان درباره خاشقچی وارد تقابل نخواهم شد

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، یکی از مقامات دولت آمریکا در کتابی که هنوز به چاپ نرسیده مدعی شده است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا سال گذشته تصمیم گرفت به منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت نفت، در خصوص قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی به تقابل جدی با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان نپردازد.

بنا به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی‌میل، بنا به اطلاعات کتاب «یک هشدار» به قلم یک نویسنده ناشناس که خود را بعنوان یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا معرفی کرده است، ترامپ در قضیه قتل خاشقچی این سؤال را مطرح کرده بود: «آیا می‌دانید که ورود به این نبرد تا چه اندازه احمقانه است؟ نفت تا بشکه‌ای 150 دلار بالا خواهد رفت. یا عیسی مسیح. چقدر احمق باید باشم؟ (که وارد تقابل با بن سلمان شوم) »

نویسنده این کتاب می‌گوید که ترامپ به مشاورانش گفته که تصمیم ندارد در خصوص قتل خاشقچی به تقابل با بن سلمان بپردازد.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا از پاسخ به سؤالات  در این خصوص طفره رفته است.

خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در تاریخ 2 اکتبر (10 مهرماه) سال گذشته میلادی در حالیکه وارد کنسولگری عربستان در استانبول می‌شد، دیده شده بود. وی برای دریافت مدارکی قبل از ازدواجش به کنسولگری رفته بود و آنطور که گزارش شده است، جسد وی تکه تکه شده و از ساختمان خارج شده بود و تاکنون هیچ رد و نشانی از جسد وی یافت نشده است.

علیرغم آنکه بسیاری معتقدند بن سلمان پشت پرده قتل خاشقچی بوده است اما تاکنون ولیعهد عربستان این اتهامات را نپذیرفته است.

اخیراً بن سلمان در مصاحبه با شبکه آمریکایی «پی بی اس»، اذعان کرد که او نیز در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری ریاض مسئول محسوب می‌شود، چراکه این اقدام در دوره‌ای اتفاق افتاده که او مسئولیت امور را در عربستان بر عهده دارد.

با اینحال، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا یا همان (سیا) و برخی از دولت‌های غربی اعلام کرده بودند که محمد بن سلمان، دستور قتل خاشقچی را صادر کرده بود.

عربستان سعودی که در ابتدا هرگونه مشارکت در قتل این روزنامه نگار منتقد عربستانی را انکار می‌کرد، در ادامه پذیرفت که این قتل توسط عوامل سرکش سعودی انجام گرفته است.

یکی از مقام های ارشد آمریکا در ماه ژوئن به رویترز گفت که دولت ترامپ به ریاض فشار آورده تا برای محاکمه نهایی آنهایی که پشت قتل خاشقچی بوده‌اند، «پیشرفت‌های ملموسی» را حاصل کند.

طبق این گزارش، 11 مظنون سعودی در یک فرایند محرمانه در ارتباط با پرونده خاشقچی محاکمه شدند اما گزارش چندانی در خصوص آن منتشر نشد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.