یکی از مقامات وزارت خارجه کره شمالی هشدار داد با توجه به عدم انعطاف‌پذیری آمریکا در قبال این کشور، فرصت گفت‌وگو میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در حال از دست رفتن است.

پیونگ یانگ: پنجره مذاکرات میان کره شمالی و آمریکا در حال بسته شدن است

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «جو چول سو» رئیس دپارتمان آمریکای شمالی در وزارت امور خارجه کره شمالی ضمن تأکید بر اولتیماتوم این کشور به واشنگتن برای برداشتن گام‌هایی تا پایان سال جاری میلادی گفت که باب فرصت برای حصول پیشرفت در گفت‌وگو با آمریکا در حال بسته شدن است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، این دیپلمات کره شمالی در خصوص اقدامات خصمانه واشنگتن در قبال پیونگ‌یانگ گفت: «ما زمان بسیار زیادی به آمریکا داده‌ایم و تا پایان امسال، منتظر پاسخ و نتیجه می مانیم....اما باید بگویم که باب فرصت هر روز در حال بسته شدن است».

جو در کنفرانس عدم اشاعه مسکو در خصوص شرایط گفت‌وگو با آمریکا گفت در صورتیکه چشم‌انداز پیشرفت در گفت‌وگوها وجود داشته باشد، کره شمالی آماده مذاکره با آمریکا است.

وی در این خصوص توضیح داد: «اگر عنصر سازنده‌ای وجود داشته باشد و سیگنال‌های سازنده‌ای وجود داشته باشد، ما همیشه در هرلحظه آماده گفت‌وگو هستیم اما اگر هدف از نشست فقط حرف زدن باشد، اگر ما نتوانیم انتظار نتایج ملموسی داشته باشیم، پس در این صورت علاقه‌ای به حرف زدن (با آمریکا) نداریم».

بر اساس این گزارش، جو همچنین تحریم‌ها علیه کره شمالی را یک «توهین غیرقابل قبول» توصیف کرد که باید لغو شود.

 وزارت خارجه آمریکا تاکنون به اظهارات این دیپلمات کره شمالی پاسخ نداده است و علیرغم آنکه واشنگتن مدعی است که به دنبال از سرگیری مذاکرات به بن‌بست خورده با کره شمالی است، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفت که هیچ نشستی برای اعلام وجود ندارد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در ماه ژوئن سال جاری میلادی بعد از نشست ناموفق ماه فوریه در «ویتنام»، توافق کردند که مذاکرات در خصوص عدم اشاعه تسلیحات اتمی کره شمالی را از سربگیرند که این توافق تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

مقامات کره شمالی و آمریکایی برای اولین بار بعد از توافق ترامپ و کیم، ماه گذشته میلادی در «استکهلم» سوئد دیدار کردند که این دیدار به صورت نیمه‌کاره و بدون نتیجه به پایان رسید و کره شمالی علت شکست این مذاکرات را عدم انعطاف‌ آمریکا در مقابل پیونگ‌یانگ اعلام کردند. 

کره شمالی خواستار لغو تحریم‌های آمریکا شده است اما واشنگتن اصرار دارد که کیم باید در وهله اول تمامی برنامه سلاح‌های اتمی خود را کنار بگذارد و از طرف دیگر، کیم جونگ اون نیز اوایل سال جاری میلادی، ضرب‌الاجلی را تا پایان سال جاری میلادی برای واشنگتن معین کرد تا رویکرد جدیدی در قبال پیونگ‌یانگ اتخاذ کند و هشدار داد در صورتیکه آمریکا رویکرد خود در قبال کره شمالی را تغییر ندهد، امکان از سرگیری برنامه اتمی و موشکی این کشور وجود دارد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.