کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: آمریکاییها براساس عوامل خود و بعضا توسط رسانه های تحت نظر خود به دنبال این مسأله هستند که به گونه ای هویت و شخصیت مردم عراق را تحت تاثیر قرار دهند و به آنها اینگونه القا کنند که دولتمردان کنونی عراق وابستگی هایی بیش از تعامل و روابط حسنه همسایگی و حسن همجواری به جمهوری اسلامی ایران دارند.

سناریوی آمریکا برای عراق، زنده کردن دوباره گروه‌های تروریستی است

سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو  با قدس‌آنلاین در خصوص توطئه افکنی‌های آمریکا در عراق و خباثت با ایران درموضوع بحران آفرینی در عراق گفت: با نگاهی عمیق به تحولات دو و نیم ماهه گذشته می‌توان متوجه واقعیت‌هایی در پس پرده اغتشاشات عراق شد که  با وضوح کامل قابل تأمل است. یکی از مهمترین این مسائل به هم ریختن امنیت عراق با کشاندن مردم به  خیابان‌ها و قرار دادن مردم در مقابل حشد الشعبی یا رهبری و راهبری مرجعیت شیعه در عراق بوده است. در حقیقت آمریکایی‌ها پس از اخراج توسط مردم عراق، با تولید، تکثیر و حمایت از داعش به دنبال ایجاد ناامنی در عراق هستند تا مردم عراق و مسؤولان عراقی دست نیاز به سمت آمریکا دراز کنند.

وی دراین باره افزود: موفقیت‌های مردم، حشد الشعبی و مرجعیت شیعه در عراق منجر به خنثی شدن توطئه‌های آمریکایی‌ها شد. از این رو سناریوی آمریکایی بر ناامن کردن عراق قرار گرفت تا با زنده کردن گروه‌های تروریستی داعش در عراق و تحمیل تروریست‌های تکفیری وهابی داعشی به مردم عراق اقدامات خصمانه خود را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی و بهانه هایی برای افزایش حضور نظامی خود در عراق رقم زنند.

کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: موفقیتهای آقای دکتر عادل عبدالمهدی در حوزه های داخلی و بالاخص بین‌المللی که با درایت هر چه تمام تر منجر به ارتباط مطلوب اقتصادی عراق با ایران در تأمین نیازهای عراق از طریق جمهوری اسلامی و عدم پذیرش تحریم علیه جمهوری اسلامی دنبال شده است. آمریکاییها با نارضایتی از این دست سیاست‌های آقای عادل عبدالمهدی تلاش کردند با سوار شدن بر موج مطالبات اقتصادی مردم که ناشی از تحریم‌های آمریکا در چهل سال گذشته از دوران صدام تا زمان اشغال عراق بوده است و تحمیل داعش به مردم عراق که مانع از ایجا اصلاحات اقتصادی و ساخت زیر ساخت های اقتصادی شد مردم را بر علیه دولت بشورانند.

سید رضا صدرالحسینی گفت:  در حقیقت مردم عراق وارث تخریب‌هایی هستند که در طول چهل سال گذشته امریکا به طور مستقیم یا غیر مستقیم براین کشور تحمیل کرده است. تشدید درخواستها و مطالبه‌های اقتصادی مردم از دولت عراق آمریکا را سوار بر این موج کرده است تا با به هم ریختن ساختارهای سیاسی و نابودی کشور عراق به اهداف خباثت بار خود نائل شوند. موفقیت‌های راهبردی مرجعیت در عراق در جلوگیری از تجزیه این کشور آمریکا را بر آن داشت تا با استفاده از دو راهبرد به دنبال تخریب باورها و سیاستهای عراق برآیند.

وی دراین باره افزود:  موضوع وابستگی سیاست خارجی عراق به ایران و ایجاد ناامنی هایی در حوزه های جغرافیایی عراق با حمایت از داعش وحزب بعث. در حقیقت آمریکا به دنبال ناامنی مجدد عراق بودند همانگونه که درطول ده روز داعش با حمایت آمریکا دست به اقداماتی درعراق زد؛ اقداماتی که با بسیج امکانات آمریکایی دراین کشور به دنبال آن است تا شعارهایی بر ضد جمهوری اسلامی ایران برجسته شود. آمریکا با توجه به این دو دستاویز به دنبال ایجاد آشوب نه تنها درعراق بلکه در منطقه اسـت؛ هر چند آمریکایی ها تلاش می کنند تا بین مردم ایران و عراق جدایی ایجاد کنند اما واقعیت این است که مردم  عراق با مردم ایران پیوندها و علقه‌های فرهنگی اعتقادی و اجتماعی فراوان دارند که در طول تاریخ به اثبات رسیده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان تصریح نمود: حتی جنگ تحمیلی نتوانست علقه‌ها و روابط صمیمانه بین مردم ایران و عراق را از بین ببرد، براین اساس آمریکاییها براساس عوامل خود و بعضا توسط رسانه های تحت نظر خود به دنبال این مساله هستند که به گونه ای هویت و شخصیت مردم عراق را تحت تأثیر قرار دهند و به آنها اینگونه القاکنند که دولتمردان کنونی عراق وابستگی‌هایی بیش از تعامل و روابط حسنه همسایگی و حسن همجواری به جمهوری اسلامی ایران دارند؛ واقعیت این است که عراق کشوری مستقل و توانمند است که قادر به تامین مصالح خود است، آمریکایی‌ها باید بدانند مردم عراق و دولتمردان عراق روابط طولانی حسنه با جمهوری اسلامی را با داشتن هزار و چهارصد کیلومتر مرز مشترک هیچ گاه فراموش نخواهند کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.