پیکر آیت الله سید محمد مهدی خلخالی از اساتید درس خارج حوزه علمیه مشهد با حضور جمعی از مردم و مسوولان استانی روز دوشنبه در مشهد تشییع شد.

پیکر آیت الله خلخالی در مشهد تشییع شد

به گزارش قدس آنلاین در این مراسم جمعی از مسوولان استانی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، تولیت آستان قدس رضوی، خدام و زائران بارگاه منور رضوی، دوستداران و شاگردان این استاد شاخص حوزه علمیه مشهد حضور داشتند.

پیکر آن مرحوم از مهدیه مشهد به سمت حرم امام رضا(ع) تشییع شد و آیت الله مصطفی اشرفی شاهرودی از اساتید درس خارج حوزه علمیه مشهد بر پیکر ایشان نماز خواند و سپس  مرحوم خلخالی در دارالزهد حرم امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

آیت الله موسوی خلخالی در سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر رشت متولد شد او پس از گذراندن دوران کودکی در سال ۱۳۲۰ شمسی برای تحصیل علوم حوزوی عازم نجف اشرف شد و پس از طی مراحل مقدماتی، در درس خارج فقه و اصول شرکت و از محضر آیات عظام شیخ حسین حلی و آیت الله خویی استفاده کرد.

مرحوم خلخالی پس از ۱۸ سال تحصیل و تدریس در نجف، در سال ۱۳۳۹ شمسی به ایران بازگشت و در تهران به انجام برنامه های علمی و تبلیغی پرداخت.

آیت الله خلخالی در دوران انقلاب اسلامی همواره از مدافعین نهضت امام خمینی (ره) و از مشاوران تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بود. او سپس در سال ۱۳۸۵ به درخواست جمعی از فضلا و طلاب مشهد عازم این شهر شد و به تدریس درس خارج اصول در مدرسه آیت الله العظمی خویی مشغول شد. آن مرحوم شامگاه روز نخست دی ماه در سن ۹۴ سالگی در بیمارستان رضوی با دار فانی وداع کرد.

آیات عظام نوری همدانی، علوی گرگانی و صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید و همچنین نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با صدور پیام، این ضایعه را تسلیت گفتند.

تقریرات کامل دوره اصول و همچنین دوره فقه الشیعه (تقریر دروس خارج فقه آیت الله خویی) حاکمیت در اسلام، شریعت و حکومت از جمله تألیفات آن مرحوم است.

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله خلخالی از سوی استاندار، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و تولیت آستان قدس رضوی و حوزه علمیه خراسان امشب بعد از نماز مغرب و عشا در رواق امام خمینی (ره) حرم رضوی برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.