۸ تیر

حجت الاسلام حجت الله نیکی ملکی گفت: در زمان فتنه باید روشنگری و بصیرت مردم را بالا برد چرا که ما در جامعه آخرالزمانی زندگی می‌کنیم و فتنه‌های آخر الزمان چنان حق و باطل را منزوج خواهند کرد که تنها کسانی می‌توانند از آنها به سلامت عبور کنند که دارای بصیرت و استقامت باشند.

تدبیر رهبر معظم انقلاب باعث جلوگیری از فتنه اکبر شد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حجت الله نیکی ملکی مدرس دانشگاه و استاد سطح عالی حوزه علمیه قم در گفت و گو با قدس آنلاین به تشریح فتنه و بصیرت؛ خواستگاه وتاثیرت آن در جامعه از منظر قرآن و روایات پرداخته است.

معنای فتنه در قرآن و سخن حق چیست؟

فتنه در لغت به معنای کفر، گمراهی و امتحان آمده است زمانی که فتنه به وجود می آید همزمان در عقاید و آراء مردم تشتت ایجاد می شود و باعث گمراهی عده ای از مردم می گردد. همان گونه که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید فتنه گر کاری که انجام می دهد از قتل بالاتر است، فرد منافق در ایجاد فتنه آسیب غیرقابل جبرانی به جامعه و حکومت اسلامی می زند که خداوند متعال رفتار او را از قتل بالاتر می داند.

در زمان فتنه باید روشنگری و بصیرت مردم را بالا برد چرا که ما در جامعه آخرالزمانی زندگی می کنیم و فتنه های آخر الزمان چنان حق و باطل را منزوج خواهند کرد که تنها کسانی می توانند از آنها به سلامت عبور کنند که دارای بصیرت و استقامت باشند.

 توضیحی در باب بصیرت و معنا و مفهوم آن بیان فرماید؟

بصیرت و مشتقات آن ۵۸ بار در قرآن کریم بیان شده است و این بیانگر اهمیت موضوع است چرا که کمتر مقوله ی اجتماعی را می بینیم که در قرآن کریم آنقدر به آن پرداخته و به آن اهمیت داده شده است بصیرت بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در دو سطح تعریف می شود، سطح زیرین آن داشتن نگاه تولیدی است که موجب داشتن هدف الهی و تلاشی خستگی ناپذیر در راه آن گشته و در حقیقت زمینه همه تلاش ها و مبارزات انسانی در جامعه خواهد شد. و سطح دیگر آن در حوادث زندگی خودنمایی خواهد کرد، به این شکل که برای اینکه انسان در حوادث زندگی دچار بی بصیرتی نشود باید پیرامون آن تدبر نماید و از آنها به شکل سطحی و عامیه عبور نکند و با این سنجش بصیرت پیدا خواهد نمود.

 آثار فتنه در جامعه چیست؟

اگر بخواهیم نگاه مثبتی به فتنه های آخر الزمانی داشته باشیم می شود به رویش ها و ریزش های آن اشاره نمود همان گونه که مولای ما امیرالمؤمنین در روایتی فرمودند از فتنه های آخرالزمان کراهت نداشته باشید که منافقان را نابود می کند (کنز العمال، ج۲، ص۱۸۹) در جامعه ای که تشخیص منافق و غیر منافق به سختی صورت می گیرد تا زمانی که در مقابل یک امتحان الهی قرار نگرفته باشند تفکرات و آنچه در قلب خود می گذرد را وانمود نمی کند نگاه مثبت در فتنه این است که منافقان کور دل زودتر از دیگران وارد عرصه می شود و ریزش هایی صورت می گیرد اما رویش هایی هم وجود دارد که نباید از آن غفلت نمود.

 همیشه در فتنه ها خواص نقش ویژه ای دارد که در رویکرد ایجابی و چه در رویکرد سلبی یعنی یک عده به طرفداری از فتنه و یک عده به روشنگری در مقابل فتنه از جامعه خواص وارد می شود لطفاً توضیحی بیشتر در این رابطه بیان فرمائید؟

نقش خواص در طول تاریخ همواره مهم و حائز اهمیت بوده است و مسیر حق و باطل را به یک جامعه نشان داده است و موضع گیری و جهت گیری این قشر از جامعه در تحولات و حوادث تاریخی بسیار حیاتی است به همین جهت است مقام معظم رهبری درباره نقش خواص می فرماید شک خواص، پایه حرکت صحیح جامعه اسلامی را مثل موریانه می جود اینکه خواص در حقایق روشن تردید پیدا کنند و شک نمایند اساس کارها را با مشکل مواجه می کند.

شما وقتی مشاهده می کنید که فتنه کوی دانشگاه را به راه انداختند تا فتنه ۸۸ که برخی خواص حتی در اصل نظام به شک افتادند چه برسر جامعه آوردند به چه ضربه هایی بر نظام مقدس اسلامی وارد کردند اینها همه کار خواص بود همچنین در شلوغی های ۹۶ و سال ۹۸ اگر تدبیر مقام معظم رهبری نبود چه اتفاقاتی رخ می داد و خواص ما در چه سر درگمی به سر می بردند که رهنمودهای معظم له باعث جلوگیری از فتنه اکبر شد.

 دلیل حصر برخی خواص گمراه در زمان فتنه و بعد از آن چیست؟

اینجا چند دلیل وجود دارد اول اینکه خود این به اصطلاح فردی که جز خواص به شمار می رود وارد یک جریان سازی می شود و جامعه را به انحراف می کشد همچنین با القای دروغ و وارونه جلوه دادن حقیقت باعث گمراهی بسیاری از مردم شد و نکته دیگر ایجاد فتنه و همراهی استکبار جهانی و منافقین برای تسلیم کردن حکومت اسلامی بود و نکته آخر نیز ایجاد قتل و غارت و درگیری و گرفتن آسایش از مردم و همچنین ضربه زدن به اموال عمومی و بیت المال از دیگر عملکرد این خواص بی بصیرت در آن فتنه بود.

 نظر شخص جنابعالی در مورد حصر چیست؟

بنده از خود هیچ نظری ندارم نظر بنده همان نظر مقام معظم رهبری است که با این طیف از اغتشاش گران بهترین و سنجیده ترین و در عین حال رأفت مناسب صورت گرفت و از بستر سازی افراد جهت ایجاد تشنج و آشوب بیشتر جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.