معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بزودی با راه‌اندازی سامانه داروی بیماران خاص، همه داروهای این بیماران فقط در داروخانه‌های منتخب شهرها توزیع می‌شود تا بازار سیاه این داروها حذف شود.

توزیع داروی بیماران خاص در داروخانه‌های منتخب

قدس آنلاین: قاسم جان بابایی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: سامانه اینترنتی داروهای خاص بزودی راه اندازی و در سراسر کشور از طریق داروخانه های منتخب و به صورت الکترونیک داروهای این بیماران توزیع می شود.

وی ادامه داد: ساماندهی و مسئولیت توزیع داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج شامل بیماران تالاسمی، هموفیلی، کلیوی، پیوندی، ام اس و سرطان با معاونت درمان وزارت بهداشت که فهرست اسامی این بیماران را در اختیار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: انتخاب نوع داروها و داروخانه های منتخب با همکاری سازمان غذا و دارو انجام می شود اما مدیریت سامانه داروهای بیماران خاص در اختیار معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی است. هدف این طرح دسترسی بهتر بیماران به دارو و جلوگیری از قاچاق و نشت دارو به بازار سیاه است.

جان بابایی افزود: این طرح امسال به طور آزمایشی در تهران اجرا شد و حداقل ۱۵ درصد مصرف داروهای بیماران خاص را کاهش داد و از سال آینده در سراسر کشور اجرا می شود.

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین از راه اندازی سامانه سرطان نیز خبر داد و گفت: سامانه خدمات بیماران مبتلا به سرطان نیز بزودی راه اندازی می‌شود. همه داده‌های این بیماران در سامانه سرطان ثبت می‌شود و همه پزشکان موظف هستند از طریق سامانه سرطان نسخه نویسی کنند.

وی افزود: نسخه نویسی الکترونیک و ارسال اسناد بیمارستانها به بیمه‌ها نیز به صورت الکترونیک نیز اجرایی شده و امیدواریم سال آینده همه مکاتبات بیمارستانها الکترونیکی و کاغذ در بیمارستانها حذف شود.

جان بابایی اضافه کرد: توسعه توریسم درمانی و افزایش تعداد بیمارانی که از خارج برای درمان به ایران می آیند نیز از برنامه های مهم وزارت بهداشت در سال آینده است که با ایجاد ۶۰ شرکت تسهیل گر خدمات توریسم درمانی و افزایش شعب این شرکت ها در خارج از کشور حتما سال آینده رونق این صنعت را در کشور خواهیم داشت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.