رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان خراسان رضوی گفت: افزایش قیمت فولاد مقطعی بوده و این مقطعی بودن باعث می‌شود خریدار و مردم ضرر کنند و ممکن است وقفه‌ای در ساخت و ساز اتفاق بیفتد.

افزایش قیمت فولاد در ساخت و ساز وقفه‌ ایجاد می‌کند

به گزارش قدس آنلاین، محمود پژوم در خصوص افزایش قیمت آهن، اظهار کرد: در یکی، دو ماه گذشته بالغ بر ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش قیمت فولاد را داشتیم که هر کیلو آرماتور ۶۲۰۰ تومان به بالا معامله می‌شود، بنابراین طبیعی است که وقتی قیمت‌ها اینگونه نوسان دارد، باید منتظر باشیم که قیمت ساختمان نیز به همین نسبت بالا رود و مصرف‌کننده هم مجبور شود که گران‌تر بخرد، این وضعیت پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر این نوسانات بازار ضربه‌های بدی را به سرمایه‌گذار و سازنده‌های واقعی در امر ساخت و ساز مسکن وارد می‌کند، ممکن است یک بی‌اعتمادی و ناامنی در سرمایه‌گذار به وجود بیاورد. زمانی که انبوه‌ساز پیش‌فروش می‌کند، قیمت آن واحد ثابت خواهد بود، اما این نوسانات قیمت‌ها باعث می‌شود اختلافاتی شدید بین فروشنده و سازنده با خریدار ایجاد شود.

پژوم با بیان اینکه باید از مسئولان دولتی سوال کرد که با توجه به این نوسانات قیمت چه کاری باید انجام داد، عنوان کرد: در اروپا، آمریکا و کشورهای دیگر معمولا از سرمایه‌های خرد، سرمایه‌های بانک‌ها و تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند و از طرف دیگر آنها تورم ناچیزی دارند، بنابراین سازندگان به ویژه انبوه‌سازان با اطمینان خاطر نسبت به ساخت و ساز اقدام می‌کنند. این نوسانات بازار و جهش قیمت‌ها باعث می‌شود تعدادی از انبوه‌سازان، ساخت و ساز را متوقف کنند، زیرا نگران هستند و احساس ناامنی می‌کنند.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان خراسان رضوی ادامه داد: حاصل این نوسانات بی‌حساب و کتاب و بی‌رویه باعث می‌شود اختلالاتی در بحث ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن اتفاق بیفتد و بخش خصوصی و به ویژه مردم بیشترین ضرر را متحمل شوند. از طرفی بیشترین مشکلات قراردادی و شکایات ایجاد شود و این موضوع به وجود آید که بتوانند یا نتوانند تعهدات خود را به موقع یا با قیمت‌های تعیین شده انجام دهند و پیش‌بینی‌های لازم نشده باشد که در نتیجه شاهد پرونده‌های قضایی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه برخی از این افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت جهانی است، عنوان کرد: اگر دلار تغییری کند، ما بلافاصله شاهد افزایش در بخش فولاد خواهیم بود و در واحدهای تولیدی نیز ممکن است به دلیل وارداتی بودن برخی قطعات، در تعمیر و تعویض آنها تاثیر بگذارد. دولت باید به گونه‌ای این قضایا را کنترل کند، حتی در صورت امکان از حساب‌های فی‌مابینی که دارد سوبسید دهد تا مشکل کارخانجات تولید فولاد را مرتفع کند تا این اتفاقات در بازار رخ ندهد.

پژوم خاطرنشان کرد: این مشکل به صورت مقطعی بوده و این مقطعی بودن باعث می‌شود خریدار و مردم ضرر کنند و ممکن است وقفه‌ای در ساخت و ساز اتفاق بیفتد. بخش خصوصی ابزاری در دست خود ندارد که بتواند تصمیم‌گیری کند در خصوص افزایش قیمت بخش فولاد چه کاری انجام دهد.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.