اصفهان - دریچه کشویی پاتیل های فولاد ذوب آهن اصفهان با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان ذوب آهن اصفهان و همکاری شرکت پویش بازرگان و شرکت های توانمند داخلی برای اولین بار در ذوب آهن اصفهان ساخته شد و نمونه آزمایشی آن نیز بیستم بهمن ماه نصب گردید و سوم اسفندماه تعداد ۶۴ ذوب از آن گرفته شد.

دریچه کشویی پاتیل های فولاد در ذوب آهن اصفهان بومی سازی شد

به گزارش قدس آنلاین از اصفهان به نقل ازروابط عمومی شرکت ذوب آهن ،اصغر امینی معاون تجهیزات مکانیک بخش فولادسازی با اعلام این خبر گفت : دریچه کشویی مکانیزمی با وزن تقریبی ۴۸۰ کیلوگرم و با ابعاد ۳۱×۷۰×۹۲ سانتی متراست که در کف پاتیل های فولاد با ظرفیت ۱۳۰ تن مذاب مونتاژ می شود.

وی با اشاره به این که قطعه مذکور دارای تکنولوژی ساخت پیچیده صنعت فولاد است و می توان گفت این مهم در انحصار کشورهای خاصی قرار دارد،افزود: عملکرد دریچه به گونه ای است که از نفوذ ذوب به محیط و از ریختن مذاب بر روی تجهیزات جلوگیری می کند. همچنین وظیفه آن در زمان ریخته گری به گونه ای است که با تحریک یک عدد هیدرو سیلندر (با فشار ۸۰ بار) خروج فولاد مذاب به تاندیش با دبی مناسب را میسر می سازد. فرآیند ریخته گری حداکثر ۸۰ دقیقه است که دریچه کشویی از طریق مجرای تعبیه شده امکان خروج ذوب را میسر می سازد و در صورت نیاز می توان ادامه ریخته گری را قطع یا مجدداً وصل نمود.

وی در ادامه به  اهمیت و حساسیت دریچه کشویی پرداخت و خاطر نشان کرد : چنانچه فولاد مذاب از آن نفوذ نماید باعث حوادث ناگوار انسانی و از بین رفتن تجهیزات بسیار گران قیمت ایستگاههای ریخته گری می شود.

امینی بیان کرد : سازنده دریچه کشویی CS۶۰ کشور اتریش است که پس از تحریم ها امکان تهیه و خرید آن نه تنها برای ذوب آهن اصفهان بلکه برای کل صنعت فولاد کشور غیر ممکن شد و قیمت آن نیز حداقل ۱۰ برابر قبل از زمان تحریم ها افزایش پیدا کرد. در این راستا ذوب آهن اصفهان با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان و با همکاری شرکت پویش بازرگان و شرکت های توانمند داخلی برای اولین بار در داخل کشور موفق به ساخت دریچه کشویی پاتیل های فولاد در ذوب آهن شد.

وی اظهار داشت : در صورت عدم تامین دریچه، تولید به صفر می رسید به بیان دیگر با از رده خارج شدن هر دریچه ده درصد از تولید کاسته می شد که با همت تلاشگران ذوب آهنی، ساخت این قطعه مهم محقق شد و برگ زرین دیگری در کارنامه بومی سازی ذوب آهن اصفهان ثبت گردید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.