۸ تیر

برنامه «شب روایت» در شامگاه سه شنبه 13 اسفند با موضوع ادبیات طنز از شبکه چهارسیما پخش شد.

وظیفه  هنرمند در شرایط فعلی حفظ روحیه مردم استقدس آنلاین: به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این برنامه داوود امیریان داستان نویس کشورمان در رابطه با ادبیات طنز صحبت کرد و در خصوص مواجهۀ طنز گونۀ مردم با شرایط فعلی کشور و بیماری کرونا گفت:این یک واکنش روانی است و من فکر می‌کنم که بعضا ما ترس را دوست داریم مثل فیلم های ترسناکی که ما گاهی دوست داریم آن فیلم های ترسناک را ببینیم و آن ترس شیرین و دوست داشتنی است .وظیفۀ یک هنرمند این است که بتواند روحیۀ مردم را حفظ کند.
امیریان در پاسخ به این سوال که ما شما را با دو قید طنز نویس و دیگر اینکه برای نوجوانان می‌نویسید می‌شناسیم مثل رفاقت به سبک تانک که همین باعث می‌شود بگویند آثار شما طنز نیست و شما چقدر این را قبول دارید گفت:نظرتان قابل احترام است من خودم به این فکر نکرده‌ام که آثارم با نمک است یا طنز.به هرحال شیرین نوشتن خودش یک سبک است ولی همیشه سعی کرده‌ام که کارهایم شیرین باشد نه سوهان روح برای مخاطب.
امیریان افزود:اینگونه نبوده که من از قبل بخواهم سراغ طنز بروم . دوستانی مثل داوود غفارزادگان و رضا بایرامی گفتند سعی کن در بخش طنز بنویسی و خودم هم خیلی دوست داشتم اما ما با فقرادبیات طنز مواجهیم و در ادبیات بزرگسال هم نویسندۀ طنز نداریم. برای مردمی که در هر شرایطی خودشان طنز درست می‌کنند کار طنز نوشتن خیلی سخت است .
این نویسنده ی طنز پرداز در رابطه با کتاب پرتیراژ جام جهانی در جوادیه توضیح داد:برای من خودباوری نوجوانان اهمیت داشت که نوجوانان این نکته را فهمیدند.اینکه بچه ها بدون اینکه از کسی کمک بگیرند و مشکلاتشان را خودشان حل کنند برای من مهم بود.ما در زمان جنگ هم خیلی از فرماندهانی که توانستند سرنوشت ساز شوند از نوجوانی به جوانی قدم گذاشته بودند.
امیریان در پاسخ به این سوال که شما تجربه ای در اقتباس و فیلنامه نویسی داریداما چرا اثری مثل جام جهانی در جوادیه تبدیل به نسخۀ تصویری نمی‌شود، توضیح داد:نهادهایی مثل فارابی، حوزه هنری، سیما فیلم بیشتر کارشکنی کردند.تهیهکننده برای کارگردان و بازیگر هزینه می‌کند اما برای فکر و اندیشه این کار را نمی‌کنند.
امیریان در رابطه با مرحوم ابوالفضل زرویی نصر ابادی طنز نویس کشورمان گفت: من با ابوالفضل زرویی نصر ابادی رفاقتی نداشتم اما کارهایش را دوست داشتم و واقعاً جایش خالی است و ما هرکدام از اینها را که از دست می‌دهیم انگار یک گنجینۀ گرانبها را از دست داده‌ایم.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه ها ساعت 23 پخش می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.